CFR Cluj castiga spectaculos la Giurgiu si se distanteaza in clasamentul Ligii 1

Luni, 25 Septembrie 2017, ora 22:30
7536 citiri

CFR Cluj si-a consolidat pozitia de lider al Ligii 1 dupa o victorie spectaculoasa la Giurgiu.

Ardelenii lui Dan Petrescu s-au impus cu scorul de 3-2 pe terenul Astrei si au din nou un avantaj de patru puncte in fata rivalilor din acest sezon, FCSB.

Ardelenii au inceput excelent partida de la malul Dunarii, Ibrahima Balde, jucatorul trecut pe la Atletico Madrid, reusind sa se desprinda de Polczak pentru ca apoi sa inscrie cu un sut pe langa Iliev.

A fost golul cu numarul patru pentru senegalez in tricoul "ferovarilor".

Un sfert de ora mai tarziu, Alexandru Stan a bagat cotul la un balon jucat de Deac, insa arbitrul a refuzat sa acorde penalti pentru clujeni, lasand jocul sa continue.

Astra putea egala chiar inainte de pauza, insa balonul trimis cu capul de Marquinhos dupa o cursa superba a lui Claudiu Belu a lovit bara transversala.

Deac a dus scorul la 2-0 la cinci minute dupa reluarea jocului, insa pasa lui Culio pentru veteranul international l-a surprins pe acesta intr-o pozitie suspecta de offside.

Astra a redus din diferenta in minutul 73, atunci cand Cristi Manea, pustiul lansat de Hagi in fotbalul mare, a deviat nefericit in proprie poarta o minge respinsa de Arlauskis.

CFR a restabilit avantajul de doua goluri destul de repede, Djokovic reusind sa inscrie cu un sut de la marginea careului dupa o pasa buna a lui Deac.

In fine, in prelungirile partidei, Belu a reusit sa centreze dintre trei adversari, balonul a ajuns la Ionita, care a pivotat frumos in careul advers si a marcat cu un sut pe coltul lung.

Dupa aceasta victorie, "feroviarii" au ajuns la 29 de puncte castigate in primele 12 etape, baietii lui Dan Petrescu avand un avantaj destul de consistent in fruntea clasamentului.

Echipele de start

Astra: Iliev - Belu, Bejan, Polczak, Al. Stan - Dandea, Takayuki - Balaure, Vinicius, Al. Ionita II - Le Tallec

Rezerve: Lazar, Abang, Radunovici, Butean, Erico, R. Moise, Nyuadzi

Antrenor: Edi Iordanescu

CFR Cluj: Arlauskis - Cr. Manea, Muresan, Boli, Peteleu - Hoban, Dokovici - Nistor, Culio, Deac - Balde

Rezerve: Duka, Luchin, Rus, Nouvier, Urko Vera. Mario Jorge, Hamed

Antrenor: Dan Petrescu

Candidații PSD din București strâng din nou semnături. Firea: Este o situație nouă. Avem alte protocoale
Candidatul PSD pentru Primăria Capitalei, Gabriela Firea, a afirmat, joi, 25 aprilie, că protocoalele semnate de PSD cu PNL pentru candidaturi comune la primăriile de sector şi la Primăria...
Lovitură pentru Clotilde Armand. Primărița Sectorului 1, trimisă în judecată în ziua în care și-a depus candidatura pentru un nou mandat
Procurorii au anunțat joi, 25 aprilie, trimiterea în judecată a primăriței Sectorului 1, Clotilde Armand, pe care o acuză de ”folosirea funcţiei pentru favorizarea unor persoane”. Ea...
#cfr cluj victorie astra, #CFR Cluj Liga 1 rezultate, #CFR Cluj castiga Astra , #Liga I