Liga 1: Bomba la Cluj! Concordia a umilit liderul CFR

Duminica, 22 Aprilie 2012, ora 20:57
4005 citiri

Concordia Chiajna, revelatia returului, a provocat o noua surpriza de proportii in Liga 1, invingand formatia CFR Cluj, chiar in Gruia, scor 4-2, intr-un meci contand pentru etapa cu numarul 27.

Amenintati in clasament de Rapid, Dinamo, Vaslui si Steaua, "feroviarii" au facut un nou pas gresit si au bifat a treia partida fara victorie in primul esalon, de aceasta data fiind invinsi de o echipa aflata la retrogradare.

Elevii lui Reghecampf au anuntat dezastrul ce avea sa vina in Gruia inca din minutul 8, cand Ilie Iordache a puctat din interiorul careului dupa ce a interceptat un balon respins de Beto. Ardelenii au restabilit egalitatea dupa numai sapte minute, prin Vranjes, insa scorul avea sa devina halucintat pana la pauza.

Krumov avea sa ii aduca din nou pe oaspeti in avantaj, dupa ce Beto a scapat balonul printre picioare, Rocha a marit diferenta dupa o eroare colectiva a defensivei lui Andone, iar apoi dos Santos a dus scorul la 4-1. Cele trei goluri au fost marcate in doar 11 minute.

Meciul de la Cluj avea sa fie incins si in repriza secunda, insa cei prezenti in tribune n-au mai vazut la fel de multe goluri, insa au aparut in schimb cartonasele rosii.

"Feroviarii" au redus din handicap la patru minute de la reluare, cand Ronny a marcat dupa ce l-a driblat pe portarul Nita, si sperantele au revenit in tabara lui Andone. Din nefericire pentru fanii din Gruia, acesta avea sa fie si ultimul gol al meciului. Ambele formatii au incheiat disputa cu un om mai putin pe teren, Muzac (Concordia Chiajna) si Muresan (CFR Cluj), fiind eliminati in minutele 73, respectiv 78.

Rezultatul obtinut de trupa lui Laurentiu Reghecamp a incins si mai mult lupta la titlu in Liga 1, CFR Cluj ramand doar cu un punct deasupra Rapidului. Mai mult, ardelenii risca sa fie egalati in clasament daca Dinamo bate Ceahlaul Piatra Neamt. Vaslui si Steaua raman la panda la o distanta de numai trei "lungimi". De cealalta parte, formatia din Chiajna a iesit in sfarsit din zona retrogradarii, facand un salt de cinci pozitii pana 11 (30 de puncte), cel putin pana la disputarea meciurilor de luni.

CFR Cluj: Beto - Maftei, Cadu, Piccolo, Nicoara - Muresan, Peralta - Sougou, Vranjes, Bastos - Ronny

Rezerve: Stancioiu, Hora, Panin, Diogo, Sare, De Zerbi, Ganea;

Concordia Chiajna: Nita - Krumov, Mamele, Bratu, Guilherme - Muzac, Filip, Adi Popa - dos Santos, Rocha, Iordache;

Rezerve: Baruch, Dinu, Iancu, Adrian Popa, Iacob, Pana, Munteanu;

Arbitri: Robert Dumitru, Eduard Dumitrescu, Florin Ungureanu.

Boloş, despre taxa pe boală: "Cel care stă în concediu medical primeşte mai mulţi bani decât atunci când este la serviciu"
Ministrul de Finanţe Marcel Boloş a explicat, joi, 28 martie, că numărul mare de concedii medicale nu asigură sustenabilitatea bugetului asigurărilor sociale. Declarația vine în...
Membru USR, agresat când strângea semnături, în București: ”Au rupt câteva liste, noi vom strânge şi mai multe”
USR anunţă că, miercuri, un membru USR a fost agresat în timp ce strângea semnături în zona Lujerului din Sectorul 6, Bucureşti. ”Ieri, un membru USR a fost agresat în timp ce...
#CFR umilita Concordia, #CFR Liga 1, #rezultate Liga 1, #Liga 1 etapa 27 , #Liga I