Liga 1: CFR a invins Otelul in inferioritate numerica

Luni, 13 August 2012, ora 20:55
2360 citiri

Campioana CFR Cluj a castigat partida disputata in deplasare, scor 2-1, impotriva formatiei Otelul Galati.

Desi au evoluat in inferioritate numerica timp de 70 de minute, feroviarii au reusit sa obtina toate cele trei puncte la Galati, bifand a doua victorie consecutiva in actualul sezon.

Oaspetii au trecut in avantaj inca din minutul 7, cand Gabi Muresan a transformat o lovitura de la 11 metri acordata dupa un fault al lui Benga asupra lui Rui Pedro.

Acelasi Muresan avea sa fie eliminat dupa un cartonas rosu direct in minutul 22, mijlocasul echipei ardelene calcandu-l pe Stromajer pe glezna.

Gazdele au profitat de superioritatea numerica si au egalat cu sase minute inainte de pauza, dupa ce Inkango l-a batut pe Felgueiras cu un sut plasat la coltul lung.

In repriza secunda, tot clujenii au trecut in avantaj, in minutul 53, de aceasta data prin Ronny, care a marcat cu un sut din marginea careului dupa o faza incalcita in apropierea suprafetei de pedeapsa a gazdelor.

In urma acestui rezultat, CFR Cluj a acumulat opt puncte in patru etape si a urcat pe locul trei in clasamentul Ligii 1. De cealalta parte, Otelul ramane cu doua puncte, la o singura "lungime" de zona retrogradarii.

Otelul: Branet - Rapa, Perendja, Costin, Sarghi - Giurgiu, Inkango - Benga, Bajenaru, Iorga - Stromajer;

Rezerve: Grahovac, Carja, Murgoci, Pena, Filip, Laurentiu Bus, Ionut Neagu;

CFR Cluj: Felgueiras - Pinto, Piccolo, Maftei, Sepsi - Godemeche, Muresan, Bastos, Rui Pedro - Valente, Ronny;

Rezerve: Stancioiu, Cadu, Camora, Vass, Nicoara, Sougou, Kapetanos.

Vizita președintele României, Klaus Iohannis, în Coreea de Sud. Vor fi semnate colaborări pe apărare și energie nucleară
Preşedintele Klaus Iohannis va efectua, săptămâna viitoare, de luni până miercuri, o vizită oficială în Republica Coreea, la invitaţia omologului său, Yoon Suk Yeol, informează...
PNL și PSD așteaptă "clarificări" de la Cătălin Cîrstoiu, "în această săptămână". Când va fi anunțată decizia în privința candidatului la Primăria Capitalei
Preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, a afirmat, joi seară, că, în acest moment, Cătălin Cîrstoiu este candidatul alianţei PSD-PNL, dar acesta trebuie să clarifice public toate aspectele care...