Liga 1: CFR Cluj o trimite in play-out pe Astra. Super gol reusit de Alibec

Joi, 01 Decembrie 2016, ora 22:29
8988 citiri

CFR Cluj a invins, joi seara, in deplasare pe Astra Giurgiu, scor 2-1, intr-un meci frumos din etapa a 18-a a Ligii 1.

Toate cele trei goluri au fost inscrise in primele 21 de minute ale jocului. CFR Cluj a deschis scorul, prin golgheterul sau, Cristian Bud, care a inscris cu o lovitura de cap dupa un corner, in minutul 5.

Denis Alibec a egalat, 8 minute mai tarziu, cu un sut extraordinar, de pe loc, de la aproape 25 de metri. Mingea s-a dus in vinclul portii lui Vatca.

Dupa alte 8 minute, Filipe Nascimento i-a readus pe cei de la CFR Cluj in avantaj, marcand cu o "scarita" dintr-un penalti pe care tot el l-a obtinut, dupa un fault al lui Oros.

Pana la finalul meciului, cele doua echipe au jucat pe contre, insa Astra nu a reusit sa egaleze, in timp ce CFR Cluj a parut ca se multumeste cu acest rezultat. De altfel, echipa lui Vasile Miriuta a avut sansa de a marca inca un gol, in prelungiri, insa Camora nu l-a pacalit pe Gavrilas.

Dupa acest meci, CFR Cluj urca pe locul 5, cu 29 de puncte, in timp ce Astra ramane cu 20 de puncte, pe locul 10, cu sanse tot mai mici de a se califica in play-off, de care o despart 9 puncte, cu 8 etape inainte de finalul sezonului regulat.

Interesant este ca CFR Cluj ar fi fost liderul campionatului dupa aceasta etapa, daca nu ar fi avut penalizarea de 6 puncte cu care a inceput sezonul.

Cătălin Drulă, despre candidatura la prezidențiale: „Eu sunt natural un candidat posibil”. Care sunt obiectivele USR și Dreapta Unită pentru 2024
Președintele USR Cătălin Drulă a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători” și a vorbit despre obiectivele USR și ale Dreptei Unite pentru alegerile din 9 iunie, despre misiunea...
Cîrstoiu răspunde criticilor din ultimele zile: "Nişte lupi în haine de oaie încearcă să transforme oaia în lup"
Atacat în ultimele zile atât de adversarii direcți la alegerile locale, cât și de alți politicieni, dar și de ziariști, Cătălin Cîrstoiu, candidatul susţinut de PSD şi PNL pentru...
#CFR Cluj invins Astra Giurgiu, #Alibec gol CFR Cluj, #rezultat Astra CFR Cluj , #Liga I