Liga I: CFR a invins Dinamo si a relansat campionatul

Vineri, 17 Octombrie 2008, ora 22:44
4428 citiri

Campioana CFR Cluj a reusit sa castige derbi-ul cu liderul Ligii I, Dinamo, si a relansat campionatul.

Partida a fost una alerta, cu foarte multe ocazii de poarta. Nici nu s-au asezat bine dinamovistii in teren cand Kone l-a incercat prima data pe Lobont. In minutul 5, acelasi Kone rateaza incredibil dupa ce a ramas singur cu portarul dinamovist.

Replica oaspetilor a venit in minutul 11, Bratu primind o pasa ideala care l-a lasat in duel unu-la-unu cu Stancioiu, insa varful lui Rednic a luftat incredibil. Din acest moment clujenii s-au jucat pur si simplu cu ocaziile mari. Mai intai, Adrian Cristea a scos de pe linia portii o minge pe care scria 1-0. Apoi Dubarbier a incercat poarta lui Lobont de la 16 metri, insa a tras putin pe langa. A urmat celalalt argentinian, Culio, al carui sut a fost respins in corner de "Lobby".

Dubarbier a continuat sa fie foarte periculos, sutand din interiorul careului in bratele lui Lobont. In minutul 31 Bratu paraseste terenul accidentat. 5 minute mai tarziu, portarul "cainilor" are o interventie incredibila la lovitura de cap a lui Trica.

Golul care parca plutea in aer vine in minutul 40. Pereira a sutat puternic iar Yssouf Kone a pus latul si a deviat imparabil in poarta.

Repriza a doua a inceput in acelasi mod, ardelenii ratand ocazii mari. Dubarbier a fost primul care a incercat vigilenta lui Lobont dupa pauza. A urmat Panin, care a tras frumos, putin peste poarta. In minutul 59 Tamas si-a amintit ca are un sut foarte bun si a tras de la 40 de metri, intinzandu-l serios pe Stancioiu.

La doar doua minute distanta Dinamo scapa ca prin urechile acului de golul doi. Mai intai Lobont a "scos" incredibil de sub transversala pentru ca imediat dupa aceea Torje sa respinga in corner, de pe linia portii.

Finalul meciului ne-a adus un joc frumos. Dinamo a dominat teritorial, fara a ameninta serios poarta clujenilor, in timp ce gazdele au contraatacat periculos, Culio si Durbabier fiind "dirijorii" ofensivei campioanei.

Scor final, CFR Cluj - Dinamo 1-0 si campioana se apropie la doar 6 puncte de lider. Meciul a fost transmis in format LIVE Text pe site-ul nostru. Mai jos aveti comentariul partidei.

Desfasurarea meciului:

Finalul meciului

Min.94 Diabate a salvat pe Dinamo de la primirea unui gol, respingand din fata lui Didi, ramas singur cu poarta goala

Min.92 Ropotan a sutat foarte bine, din afara careului, putin pe langa poarta

Min.89 Julio Cesar reia slab spre poarta CFR-ului

Min.87 Didi inscrie insa golul este anulat pentru off-side

Min.85 Ultima schimbare la CFR: Iese Kone si intra Didi

Min.83 Dubarbier suteaza fara preluare, putin pe langa poarta

INFORednic a intrat 2 metri in teren reprosandu-i arbitrului ca nu a dat o lovitura libera

Min.79 Schimbare CFR: Iese Trica, intra Deac

Min.77 Ad. Cristea suteaza mult peste poarta CFR-ului

Min.69 Schimbare CFR: Iese Dani, intra Peralta

Min.65 Cadu si Diakite sunt avertizati cu cartonase galbene

Min.64 Contraatac al clujenilor incheiat cu sutul lui Culio, foarte aproape de poarta lui Lobont!

Min.61 Lobont scoate incredibil de sub transversala! La faza urmatoare Torje a respins de pe linia portii!

Min.59 Tamas suteaza extraordinar de la 40 de metri insa Stancioiu a respins

Min.59 Panin suteaza bine, putin peste poarta

Min.57 Schimbare Dinamo: Iese Bostina, intra Torje

Min.55 Julio Cesar reuseste o deposadare de efect in postura de ultim aparator

Min.53 Dubarbier suteaza bine insa Lobont a respins.

Min.49 Dubarbier este deposedat in ultima clipa in careul lui Lobont

A inceput repriza a doua

___________________

Finalul primei parti

Min.45 Tamas a sutat de la distanta, pa langa poarta

Min.40 GOOOOOOOOOOL CFR CLUJ! Pereira a sutat bine iar Yssouf Kone a deviat in poarta!

Min.36 URIASA OCAZIE! Lobont a respins incredibil lovitura de cap a lui Trica!

Min.33 CFR solicita penalty, Izvoranu atingand mingea cu mana dupa o lovitura de cap a lui Muresan