CFR castiga dramatic derbiul Clujului

Vineri, 18 Mai 2012, ora 23:20
10124 citiri

CFR Cluj a castigat dramatic derbiul cu Universitatea Cluj, scor 3-2, gruparea din Gruia impunandu-se cu un gol inscris din penalti in minutul 89!

Meciul de pe Cluj Arena a inceput cu oaspetii de la CFR in ofensiva, baietii lui Andone avand nevoie de trei puncte pentru a castiga titlul in Liga 1. A fost insa doar un foc de paie, pentru ca, dupa o ocazie mare la prima faza, jocul a devenit destul de confuz.

Universitatea a dat lovitura in minutul 29, atunci cand "Printul" Cristea a centrat perfect pentru Marian Cristescu iar jucatorul adus de la Brasov a reluat imparabil cu capul.

In continuare, desi isi vedeau spulberat visul de a castiga campionatul, ceferistii nu au putut ameninta cu adevarat poarta lui Bornescu pana la pauza.

Dupa reluare derbiul Clujului a fost halucinant. Acelasi Cristescu a marcat pentru 2-0 din centrarea lui Adrian Cristea, dar imediat "Printul" si-a dat in petec. L-a lovit complet aiurea pe Lionn si a primit al doilea "galben", fiind eliminat.

Introdus pe teren de Andone, Gabi Muresan nu a mai asteptat decat doua minute pentru a reduce din diferenta cu o lovitura libera transformata impecabil.

Cu un om in minus, "U" nu a mai contat in repriza secunda, CFR zburdand in jumatatea adversa. Pana la urma, defensiva gazdelor a cedat in minutul 66, atunci cand un semiluft al lui Maftei s-a transformat in pasa decisiva pentru Sougou.

Pe final, "talismanul" Kapetanos a scos foarte usor un penalti in urma unui duel cu Szukala iar Ricardo Cadu a transformat lovitura de la 11 metri, aducand titlul in Gruia.

Partida de pe Cluj Arena a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul intalnirii:

FINAL DE MECI !!! CFR CLUJ ESTE CAMPIOANA ROMANIEI !!!

Min.90 Patru minute de prelungire.

Min.89 GOOOL CFR Cluj !!! Cadu transforma lovitura de la 11 metri !!!

Min.88 Penalti pentru CFR Cluj !!! Kapetanos scoate lovitura de la 11 metri dupa un duel cu Szukala!

Min.87 In ultimul sfert de ora mingea a fost jucata numai in partea de teren a lui "U".

Min.86 Cadu este gasit bine in careul lui "U", insa sutul lui fara preluare este retinut de Bornescu.

Min.83 Bornescu se pregateste sa degajeze, dar Kapetanos intervine si trimite in poarta goala. Atacantul grec este avertizat cu galben.

Min.81 Actiune frumoasa a lui Sougou, insa Ronny trimite pe langa poarta din 10 metri.

Min.77 Muresan suteaza din afara careului, Bornescu retine.

Schimbare CFR: Rui Pedro intra in locul lui Sare.

Min.73 Ocazie si pentru "U", dar Beto retine cu emotii lovitura de cap trimisa de Cristescu.

Min.66 GOOOL CFR !!! Corner executat bine de pe partea dreapta, defensiva "studentilor" nu poate respinge si Sougou trimite in poarta lui Bornescu.

Min.65 Muresan trimite un sut-centrare, dar Bornescu iese bine si retine.

Schimbare "U": Draghici intra in locul lui Tony.

Min.62 Contraatac al Universitatii. Tony suteaza insa extrem de slab dupa care se prabuseste pe gazon, solicitand schimbarea.

Min.58 Maftei urca bine, scapa de 2 adversari si patrunde in careu. Pasa pentru Kapetanos este interceptata de Sougou, care trimite slab.

Schimbare CFR: Kapetanos intra in locul lui Vranjes.

Schimbare "U": Cojocnean intra in locul lui Marinescu.

Min.50 GOOOL CFR !!! Gabi Muresan reduce din diferenta transformand impecabil o lovitura libera de la peste 20 de metri!

MIn.48 ELIMINARE "U" !!! Cristea il loveste pe Lionn si arbitrul ii arata al doilea cartonas galben!

MIn.47 GOOOL "U" !!! Cristescu reuseste "dubla"! Mijlocasul s-a inaltat de langa Lionn si a trimis in plasa un balon centrat bine de Cristea!

Min.47 Ocazie mare pentru "U"! Marinescu profita de o gafa facuta de Maftei, centreaza la Cristea, dar sutul "Printului" este respins in corner!

Min.46 A INCEPUT REPRIZA SECUNDA !!!

Schimbare CFR: Muresan intra in locul lui Sixto Peralta.

_______________

FINALUL PRIMEI REPRIZE!

Min.45 Ocazii ale oaspetilor, fara a fi concretizate pe tabela.

Min.43 Cartonas galben pentru Adrian Cristea.

Min.41 CFR Cluj nu reuseste sa se apropie de buturile adversarilor, desi are nevoie de victorie in acest meci.

Min.40 Camora suteaza peste poarta lui Bornescu.

Min.35 Faza buna a gazdelor, dar sutul lui Cristea este blocat de Cadu.

Min.33 Inca o ocazie pentru Universitatea, insa Beto retine balonul trimis de Szukala.

Min.29 GOOOL "U" CLUJ !!! Marian Cristescu deschide scorul din centrarea lui Adrian Cristea!

Min.27 Actiune splendida a lui Grozav stopata de Camora cu un hent.

Min.23 Hoban suteaza de la distanta, mult pe langa poarta lui Beto.

Min.20 In continuare, joc destul de confuz, fara ocazii de poarta.

Min.14 Szukala intervine excelent in fata lui Ronny in interiorul careului.

Min.11 Multa incrancenare, aproape zero realizari fotbalistice.

Min.3 Vranjes suteaza de la distanta, fara probleme pentru Bornescu.

Min.2 Derbiul Clujului incepe cu o mare ocazie a CFR-ului, insa Ronny nu il poate invinge pe Bornescu.

Min.1 A inceput meciul !!!

INFO: Galeria lui "U" a pregatit o coregrafie speciala pentru acest derbi.

INFO: Sefii Stelei, in frunte cu Gigi Becali, se afla in loje.

INFO: Atmosfera senzationala pe Cluj Arena, care este aproape plin!

INFO: In cazul unei victorii, CFR Cluj este noua campioana a Romaniei cu o etapa inainte de final.

INFO: Partida este reprogramata dupa ce arbitrul Alexandru Tudor a oprit derbiul in minutul 27, din cauza unei batai generale.

Echipele:

Echipe de start:

U Cluj: Bornescu - D. Popa, Galamaz, Szukala, Mendy - Cristescu, Hoban, Marinescu - Grozav, Tony, Ad. Cristea

Antrenor: Claudiu Niculescu

Rezerve: Bosneag, I. Neag, Busca, Cojocnean, Pacurar, Bostina, Draghici

CFR Cluj: Beto - Lionn, Cadu, Maftei, Camora - Hora, Peralta, B. Sare, Vranjes - Sougou - Ronny

Antrenor: Ioan Andone

Rezerve: Stancioiu, Panin, Piccolo, G. Muresan, Godemeche, Rui Pedro, Kapetanos

Arbitru: Ante Vucemilovic. Asistenti: Dalibor Conjar si Goran Pataki

Drulă critică eșecul coaliției PSD-PNL: „Nu e inevitabil să fim conduși de neterminați și șpăgari. Economia României gâfâie”
Deputatul Cătălin Drulă, preşedintele USR acuză liderii coaliţiei PSD-PNL că au blocat Guvernul României timp de 16 ore, timp în care au făcut negocieri politice fără niciun rezultat...
Ciolacu laudă candidatura lui Firea la primărie: "Este cea mai bună alegere pentru bucureștenii care își doresc mai puțin spectacol"
După decizia luată în coaliția PSD-PNL de a retrage sprijinul pentru candidatura lui Cătălin Cîrstoiu la primăria Capitalei, Marcel Ciolacu o prezintă pe Gabriela Firea ca cea mai bună...
#CFR Cluj victorie Universitatea Cluj, #CFR Cluj campioana Romania, #Universitatea Cluj CFR Cluj LIVE, #Universitatea Cluj CFR Cluj Liga 1 , #Liga I