Business Focus: Antreprenoriatul: Profesie vs Vocație

CFR Cluj a murit frumos la Roma

Marti, 28 Septembrie 2010, ora 23:35
7006 citiri

CFR Cluj a pierdut la limita meciul cu AS Roma, din Grupa E a Ligii Campionilor, italienii impunandu-se pe teren propriu cu scorul de 2-1. Campionii Romaniei au dat insa o replica neasteptat de buna, fiind la un pas de un nou rezultat mare in capitala Italiei.

Ardelenii au revenit pe "Olimpico" avand in minte acea victorie senzationala din precedenta participare in Champions League si, la fel ca atunci, formula de echipa trimisa in teren a fost una prudenta, defensiva.

Roma a inceput in atac, insa, treptat, ardelenii au echilibrat intalnirea. Cea mai mare ocazie a primei reprize a apartinut celor de la CFR Cluj. Lacina Traore a scapat singur spre poarta lui Lobont, Culio a venit la sustinere, insa atacantul african a ales sa suteze, balonul izbind transversala.

A fost momentul care i-a trezit pe italieni, poarta lui Nuno Claro fiind asediata. Portarul portughez a facut adevarate minuni intre buturi si scorul a ramas egal 0-0.

Dupa pauza tot ceferistii puteau da lovitura. Culio a pasat superb cu calcaiul pentru Traore iar acesta a sutat fara preluare, de la 17 metri, in bara portii lui Lobont.

Meciul s-a rupt in minutul 69, atunci cand Mexes a deschis scorul cu un sut deviat, care nu anunta nimic. Doar doua minute mai tarziu Borriello a punctat si el din pasa lui De Rossi si zarurile erau aruncate.

Ionut Rada a redus din diferenta cu 10 minute inainte de final, cu o lovitura de cap care l-a lasat spectator pe Lobont, insa romanii nu au putut mai mult, chiar daca au presat in ultimele minute.

Partida dintre AS Roma si CFR Cluj a fost transmisa in format LIVE Text pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul intalnirii.

Desfasurarea meciului:

Final de meci, Roma se impune in fata CFR-ului!

Min.92 Lobont retine sutul lui Alcantara!

Min.90 Panin dribleaza frumos si suteaza bine, dar Mexes respinge in corner!

Min.89 Dica trage de la distanta, Lobont respinge in fata!

Min.87 Adriano dribleaza incantator, dar clujenii reusesc sa indeparteze pericolul din propriul careu.

Schimbare CFR: Bjelanovici intra in locul lui Traore.

Min.79 GOOOOOOL CFR !!! Rada reduce din diferenta cu o lovitura de cap care il lasa spectator pe Lobont !!!

Schimbare CFR: De Zerbi intra in locul lui Hora.

Min.76 Culio suteaza din interiorul careului, dezamagitor.

Min.74 Emil Dica primeste cartonasul galben.

Min.72 GOOL ROMA !!! Borriello inscrie din pasa lui De Rossi cu un sut plasat!!!

Min.69 GOOL ROMA !!! Mexes deschide scorul cu un sut de la 16 metri, deviat de aparatorii ardelenilor!

Schimbare CFR: Kone intra in locul accidentatului Edimar.

Min.66 Pizarro suteaza peste poarta lui Nuno Claro.

Dubla schimbare Roma: Borriello intra in locul lui Vucinici iar Cassetti in locul lui Cicinho.

Min.60 Nuno Claro respinge inca un sut trimis de Vucinici.

Min.56 O noua ocazie pentru CFR, Edimar centreaza bine, insa Hora rateaza lovitura de cap.

Min.52 BARA CFR !!! Traore suteaza din nou in bara, de la 16 metri !!!

Min.50 Pizarro incearca un nou sut, Nuno Claro retine din nou.

Min.48 Roma incepe din nou in ofensiva.

A inceput repriza secunda !!!

Schimbare AS ROMA: Adriano a intrat in locul lui Menez.

________________

Finalul primei reprize !!!

Min.45 Nuno Claro are o noua interventie divina la sutul puternic expediat de Totti!

Min.42 Cicinho patrunde excelent in banda dreapta iar Nuno Claro ii retine cu siguranta sutul.

Min.39 Nuno Claro intervine din nou incredibil la sutul lui Totti iar Menez suteaza pe langa poarta din unghi.

Min.36 Vucinici ramane din nou singur cu Nuno Claro, dar suteaza slab, in bratele portarului portughez.

Min.34 Ocazie uriasa pentru Roma, Nuno Claro apara fantastic sutul lui Vucinici!

Min.30 BARA CFR !!! Traore scapa spre poarta lui CFR, Culio vine la sustinere insa ivorianul prefera un sut, balonul izbind transversala !!!

Min.28 Pizzaro suteaza puternic, de la 25 de metri, putin pe langa poarta CFR-ului.

Min.22 O noua sincopa a apararii clujene, Perrotta patrunde in banda dreapta si paseaza in centrul careului, de unde resping pana la urma clujenii.

Min.20 Lobont degajeaza gresit, Dica intercepteaza si incearca un sut, dar mingea se duce pe langa poarta italienilor.

Min.17 Apararea clujenilor iese gresit la off-side, Burdisso scapa singur, insa intra in unghi si Nuno Claro retine intr-un final.

Min.15 Actiune buna de atac a cfr-istilor, insa Hora pierde mingea in interiorul careului advers.

Min.12 Dupa un forcing de inceput al gazdelor, cei de la CFR au reusit sa echilibreze partida.

Min.7 Contraatac al clujenilor finalizat cu sutul ratat al lui Culio.

Min.5 Culio are o prima actiune de poarta, insa sutul sau se duce pe langa poarta lui Lobont.

Min.2 Prima ocazie a meciului apartine gazdelor, Perotta trecand de putin pe langa un balon pe care scria 1-0.

Min.1 A inceput meciul !!!

INFO: Se intoneaza imnul Ligii Campionilor.

INFO: Cei 22 de jucatori au intrat pe stadionul "Olimpico" din Roma.

AS ROMA: Lobont, Cicinho, Burdisso, Mexes, Castellini, Perrotta, De Rossi, Pizarro, Menez - Vucinici, Totti.

Rezerve: Doni, Juan, Adriano, Baptista, Borriello, Brighi, Cassetti.

Antrenor: Claudio Ranieri.

CFR CLUJ: Claro - Panin, Cadu, Alcantara, Rada, Edimar - Hora, Kivuvu, Dica, Culio - Traore.

Rezerve: Stancioiu, Tony, De Zerbi, Piccolo, Bastos, Kone, Bjelanovici.

Antrenor: Sorin Cartu.

BEC vine în sprijinul PSD și PNL. Decizia surpriză care le permite să aibă candidați separați la Primăria Capitalei
Biroul Electoral Central (BEC) a adoptat miercuri, 24 aprilie, o hotărâre prin care permite desființarea unei alianțe electorale până la data de 26 aprilie,astfel că PSD și PNL vor putea...
Prima ședință de Guvern care se desfășoară la Timișoara. Ce proiecte vor fi discutate în întâlnirea de astăzi
Guvernul se reuneşte joi, la Timişoara, într-o şedinţă specială, în cadrul căreia urmează să fie aprobate o serie de proiecte de infrastructură cu impact regional, precum şi plata în...
#CFR Cluj pierde Roma, #CFR Cluj invinsa Roma, #AS Roma CFR Cluj, #Roma CFR Cluj LIVE, #CFR Cluj Liga Campionilor, #Mexes gol CFR Cluj, #Rada gol AS Roma , #meciuri