CFR Cluj castiga la Giurgiu si face un pas urias spre titlu

Duminica, 13 Mai 2018, ora 23:25
8724 citiri

CFR Cluj a pus o mana pe trofeul de campioana a Romaniei dupa ce a reusit sa se impuna la Giurgiu in penultima etapa a playoff-ului Ligii 1.

"Feroviarii" au castigat cu scorul de 2-0 pe terenul Astrei si vor incepe ultima runda a campionatului din postura de mari favoriti.

Trupa lui Dan Petrescu a presat inca din primele minute, iar golul a venit destul de repede.

Era minutul 12 cand Radunovici a deviat complet gresit un balon trimis in adancime, Hoban a preluat si a centrat in fata portii, acolo unde a aparut Tucudean si a pus latul pentru 1-0.

Nici 10 minute mai tarziu Multescu il schimba pe Radunovici, iar jucatorul i-a reprosat in termeni duri mutarea, fiind trimis apoi direct la vestiare.

Golul doi a venit in minutul 32, atunci cand fundasii Astrei au lasat o minge sa se plimbe prin careul propriu pana cand Omrani a sutat din sase metri fara speranta pentru portarul advers.

Partida a continuat in aceeasi nota, ardelenii dominand in continuare si ratad sanse mari de a inscrie pentru a treia oara.

Pana la urma, CFR a obtinut victoria de care avea nevoie si a ajuns la 4 puncte peste FCSB, care va juca luni la Craiova. Daca oltenii vor invinge formatia finantata de Gigi Becali, clujenii vor fi matematic campionii Romaniei.

Echipele de start

Astra: Iliev - Butean, Bejan, Polczak, Radunovici - Erico, Takayuki, Mrzljak, - Al. Stan, Abang, F. Matei

Rezerve: Lazar, V. Gheorghe, Erico, Moise, Balaure, Biceanu, L. Bus

CFR Cluj: Arlauskis - Cr. Manea, Vinicius, A. Muresan, Camora - Hoban, Culio, Bordeianu - Deac, Tucudean, Omrani

Rezerve: Vatca, Luchin, Peteleu, Djokovici, Mailat, V. Costache, Al. Ionita

„Ne mai gândim”. Nicolae Ciucă s-ar vedea în turul doi la prezidențiale cu Marcel Ciolacu, dacă coaliția nu va avea candidat comun
Discuţiile despre candidaţii la alegerile prezidenţiale vor avea loc, între PNL şi PSD, după alegerile din data de 9 iunie, declara liderul liberal Nicolae Ciucă. Ciucă admite că, dacă...
Cum exploatează Piedone strategia „omului din popor”. Politolog: ”Dejunul cu muncitori este de manual”
Primarul de la Sectorul 5, Cristian Popescu Piedone, este cotat cel mai bine în majoritatea sondajelor de opinie pentru a câștiga Primăria Capitalei. El este văzut adesea „pe teren”,...
#cfr cluj victorie astra, #CFR Cluj Astra rezultat, #CFR Cluj campioana Liga 1 , #meciuri