Rapid a invins CFR-ul la Cluj

Joi, 07 Aprilie 2011, ora 23:20
4160 citiri

Rapid Bucuresti a castigat ultimul meci al etapei cu numarul 24 din Liga 1, "giulestenii" impunandu-se cu scorul de 1-0 in "derbiul feroviarilor" cu CFR chiar pe stadionul "Dr. Constantin Radulescu" din Cluj.

Intalnirea din Gruia a inceput excelent pentru gazde, care au ratat deschiderea scorului in minutul 3, atunci cand Bus a izbit transversala portii lui Straton. A fost insa doar un foc de paie, jocul campioanei fiind lent si previzibil.

Cu patronul Arpad Paszkany in premiera pe banca tehnica, elevii lui Minteuan au vrut mult, insa au avut foarte putine realizari.

Rapidul a dat lovitura in minutul 22, prin Spadacio, sutul superb expediat de brazilian de la 25 de metri lovind transversala inainte de a intra in poarta lui Nuno Claro.

Au urmat mai mult de 70 de minute in care jucatorii gazda au alergat dupa egalare, insa nu s-au remarcat decat cu intrari dure, sanctionate de arbitru.

Scor final, CFR - Rapid 0-1 si campionii isi cam iau adio de la o participare in cupele europene in sezonul urmator.

Partida din Gruia a fost transmisa in format LIVE Text pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul intalnirii:

Min.88 Ne apropiem de final, gazdele nu dau semne ca pot sa egaleze.

Schimbare Rapid: Pancu intra in locul lui Cesinha.

Schimbare CFR: Negrut intra in locul lui Kivuvu.

Min.80 Straton intervine din nou in fata lui Muresan.

Min.79 Straton plonjeaza bine si retine un balon trimis inselator de Muresan.

Schimbare Rapid: Vidanov intra in locul lui Rui Duarte.

Min.75 Cassio este faultat din nou, de aceasta data de Panin care primeste si un "galben".

Min.74 Kivuvu reia slab o centrare a lui Bastos. Straton retine fara probleme.

Schimbare RAPID: Frunza intra in locul lui Herea.

Schimbare CFR: Batin intra in locul lui Kone.

Min.71 Spiritele se incing dupa un fault al lui Muresan la Marcos Antonio. Arbitrul ii calmeaza greu pe jucatori.

Min.65 Cassio este scos pe marginea terenului, sangerand, dupa un duel cu Ricardo Cadu.

Min.58 Ratare mare pentru CFR! Bastos e lansat bine in careul advers, trece de Straton, insa trimite pe langa poarta!

Min.55 Panin centreaza bine, rapidistii resping cu ceva emotii. CFR-ul forteaza egalarea.

Schimbare CFR: Bud intra in locul lui Hora.

Min.50 Clujenii incep in atac aceasta repriza secunda, fara a ameninta serios poarta lui Straton.

A INCEPUT PARTEA SECUNDA !!!

________________

FINALUL PRIMEI REPRIZE !!!

Min.41 Rui Duarte incearca o centrare insa a fost foarte aproape de a inscrie un gol spectaculos.

Min.37 Si Kone primeste un cartonas galben.

INFO: Paszkany este negru de suparare pe banca CFR-ului.

Min.30 Olberdam este avertizat cu cartonas galben.

Min.27 Jocul gazdelor s-a taiat dupa reusita lui Spadacio, rapidistii reusind sa tina balonul departe de poarta lui Straton.

Min.22 GOOOL RAPID !!! Spadacio deschide scorul cu un sut superb, de la 25 de metri!

Min.18 Gazdele au dominat destul de clar pana in acest minut, dar cu exceptia ocazii lui Bus, din debut, nu au existat alte oportunitati de gol.

INFO: Patronul celor de la CFR Cluj, Arpad Paszkany, se afla pentru prima data pe banca echipei sale in timpul unui meci oficial.

INFO: Antrenorul Rapidului, Marius Sumudica, se afla in tribune deoarece este suspendat dupa eliminarea din etapa precedenta.

Min.8 Start bun de meci, cu un plus pentru gazde, mai insistente in atac.

Min.3 BARA CFR! Bus izbeste transversala din interiorul careului!

Min.1 A inceput meciul !!!

ECHIPELE:

CFR Cluj: 1.Nuno Claro - 4.Panin, 20.Cadu (cpt), 55.N. Diogo, 11.Nicoara - 28.E. Kone, 6.Muresan, 8. Kivuvu, 22.Hora - 16. Bastos - 25. Bus.

Rezerve: 32.Minca - 7. E. Dica, 29.Batin, 23. Veloso, 21. Negrut, 24. Rada, 85. Bud.

RAPID : 89.Straton - 2.Duarte, 27.Glauber, 4.M. Antonio, 3. Ezequias - 20. Grigorie, 30.Spadacio (cpt), 13.Olberdam, 7. Cesinha - 10.Herea, 9. Cassio.

Rezerve: 1.Coman - 5.Vidanov, 81.Costa, 11.Frunza, 77.Pancu, 21.Sburlea.

Arbitri: Sebastian Coltescu - Ovidiu Artene, Vladimir Urzica - Dan Monea

Observatori: Nicolae Marodin, Florin Halagian.

Supervizor: Mircea Cezar Ionescu.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
Cătălin Cîrstoiu: „Expunerea asta mi-a făcut foarte mult rău. Nu mi se pare normal ca la grădiniţă copilul să fie fotografiat. M-am considerat hărţuit” VIDEO
Cătălin Cîrstoiu, candidatul PSD-PNL la Primăria Capitalei a afirmat că expunerea din ultima perioadă i-a făcut foarte mult rău în viaţa personală, subliniind că nu i se pare normal ca...
#Rapid victorie CFR Cluj, #rapid castiga cluj, #CFR Rapid LIVE, #derbi Rapid CFR Cluj , #meciuri