Rapid invinge CFR Cluj dupa un meci de zile mari

Sambata, 25 August 2012, ora 23:25
8264 citiri

Rapid a castigat derbiul cu CFR Cluj, disputat in Giulesti, cu scorul de 3-2. Ardelenii au condus cu 2-0 la pauza, insa au pierdut desi au avut mai bine de o ora superioritate numerica.

Cel mai frumos meci al sezonului s-a disputat in Giulesti, in doua acte diametral opuse. Prima repriza a apartinut in totalitate clujenilor, care au reusit sa ia un avantaj de doua goluri si sa aiba superioritate numerica.

In partea secunda insa, giulestenii au avut o revenire de senzatie cum numai "Farmecul vietii" poate avea.

Scorul a fost deschis dupa doar 14 minute de Ronny, care a patruns in viteza printre fundasii giulesteni, iar din minutul 19 scorul a devenit 2-0, autor fiind Vasile Maftei.

Dezastrul a continuat pentru giulesteni cu eliminarea lui Oros din minutul 29, iar tensiunea a atins cote maxime.

Fanii i-au cerut lui Sabau sa-si dea demisia, jucatorii au fost injurati, iar tribunele s-au golit la pauza.

Cei ce au plecat au pierdut insa o revenire de zile mari pentru ca Rapid a jucat fenomenal in partea secunda.

Tonul revenirii a fost dat de macedoneanul Ilijoski, in minutul 49, cu un sut din intoarcere. Sabau a mutat apoi castigator si l-a introdus pe Surdu.

Fostul stelist a obtinut un penalty cu usurinta in minutul 60, pe care Grigore l-a transformat fara nicio emotie.

Cu 20 de minute inainte de final, Surdu a mai creat un gol, de aceasta data cu un sut respins de Felgueiras pana la Grigore, care a pus latul pentru 3-2.

Acesta a fost ultimul gol al unui meci nebun, pe care giulestenii l-au castigat cu inima.

RAPID - CFR CLUJ 3-2

90+3 - Final de meci!

90 - Trei minute suplimentare.

87 - Nicoara bate modest o lovitura libera din marginea careului.

83 - Accidentat, Adam Vass a parasit terenul. CFR joaca in zece oameni.

82 - Rui Pedro primeste cartonasul galben

80 - Clujenii ataca in ultimele minute in speranta egalarii.

76 - Nicolae Grigore primeste cartonasul galben.

73 - Panin intra in locul lui Pinto.

69 - GOL RAPID! Grigore inscreie din fata portii dupa un sut respins al lui Surdu!

65 - Maftei s-a accidentat dupa o cadere foarte urata.

62 - Nicolae Grigore inscrie din penalty!

61 - Alexandru Tudor inventeaza un penalty pentru Rapid dupa o cadere a lui Surdu.

60 - Surdu intra in locul lui Grigorie.

57 - Pecanha respinge in lateral un sut puternic al lui Nicoara.

55 - Sougou intra in locul lui Hora.

52 - Rapidistii preseaza pentru egalare.

49 - GOL RAPID! Ilijoski inscrie cu un sut din patru metri si reaprinde sperantele giulestenilor!

46 - Se reia jocul!

46 - Grigore si Milisavjlevici intra in locul lui Herea si Goga.

45 - Pauza!

44 - Herea primeste cartonasul galben.

41 - Fanii rapidisti protesteaza tot mai puternic in tribune. Lui Sabau i se cere demisia!

39 - Herea trage de la centrul terenului si este huiduit.

34 - Tudor vrea sa opreasca meciul pentru ca din tribune fanii folosesc lasere pe care le baga in ochii jucatorilor.

31 - Nervosi, fanii Rapidului arunca din tribune cu tot felul de obiecte. Tudor este chemat de observator la margine, meciul s-ar putea opri. Un nou caz bricheta?

30 - Rui Pedro intra in locul lui Ronny.

29 - Oros vede al doilea cartonas galben si este eliminat dupa o rafuiala cu Nicoara.

29 - Nicoara primeste cartonasul galben.

25 - Hora primeste cartonasul galben.

23 - Ronny suteaza pe langa poarta din marginea careului.

19 - GOL CFR CLUJ! Maftei inscrie cu un sut plasat dupa o gafa mare a lui Pecanha!

18 - Oros vede cartonasul galben.

14 - GOL CFR CLUJ! Ronny deschide scorul dupa o cursa in viteza pe care a finalizat-o cu un sut plasat!

10 - Roman incearca o patrundere in viteza dar este blocat.

6 - Alexandru Tudor inflameaza rapid spiritele si este injurat de tot stadionul.

3 - Pecanha respinge dupa o lovitura de cap a lui Pavlovici spre propria poarta, mingea ajunge la Godemeche, care trage in transversala din doar trei metri!

1 - Fluier de start!

Info: La ultima intalnire directa, giulestenii s-au impus cu 5-0.

Rapid: Pecanha - M. Roman, Oros, Glauber, Bozovici - Grigorie, Pavlovici, Teixeira, Herea - Goga, Ilijoski

CFR Cluj: Felguieiras - Ivo Pinto, Piccolo, Maftei, Diogo - Vass, Godemeche - Hora, Nicoara, Sepsi - Ronny

Marcel Ciolacu închide subiectul programului magazinelor în weekend. „Nu este oportun”
Prim-ministrul Marcel Ciolacu a declarat joi, 28 martie, că semnalele primite din rândul societăţii arată clar că nu este oportun ca magazinele să fie închise în weekend. "În...
Conspirația „George Soroș”, din nou în România, în plin an electoral. Reacția nervoasă a lui Cioloș, întrebat dacă miliardarul se află în spatele partidului său
Europarlamentarul REPER Dacian Cioloş a declarat la Iaşi, după ce a fost întrebat de un bărbat dacă în spatele partidului din care face parte se află George Soros, că nu s-a întâlnit...
#Rapid CFR Cluj LIVE, #Rapid CFR Cluj in direct, #meciuri live, #rezultate LIVE , #meciuri