Ce spune George Tucudean dupa ce a salvat campioana Romaniei CFR Cluj in deplasarea de la Iasi

Duminica, 24 Februarie 2019, ora 09:48

CFR Cluj a invins in deplasare pe Poli Iasi cu 1-0, dupa un gol marcat in prelungirile partidei de George Tucudean, atacant care a mai trecut in cariera sa si pe la Steaua, Dinamo sau Viitorul.

Tucudean a intrat pe teren in minutul 90 si a marcat doar doua minute mai tarziu un gol atat de important pentru CFR, care acum are 6 puncte avans fata de FCSB si CSU Craiova, care vor juca duminica un meci direct capital pentru locul 2.

"Am fost inspirat, am fost norocos. A venit si mingea bine acolo. Am avut o raceala inaintea meciului cu Craiova si am decis sa nu merg pentru ca nu eram 100%. La meciul cu Medias nu eram refacut complet si nu avea rost sa risc. Nu am avut gripa, dar am fost destul de racit. Am avut o problema si la coapsa. Este imposibil sa jucam pe un asemenea teren, dar ce sa facem. Asta e! Meciul trebuia sa se joace pentru ca programul este foarte plin, dar trebuie sa avem parte de conditii mai bune.

Pe un asemenea teren se anuleaza orice valoare a jucatorului. Nu avem ce sa facem. Conteaza ca am castigat si ca avem un avantaj in fata urmaritoarelor. Speram sa ramana asa pana la finalul sezonului. Un rezultat de egalitate ar fi bun la Steaua - Craiova. Nu ne-a luat prin surprindere numirea lui Minteuan. Despre celalalt antrenor... saracul... Dupa fiecare meci se zicea ca o sa fie dat afara. A fost decizia conducerii de a-l pune capitan pe Deac. Majoritatea jucatorilor peste 30 de ani sunt capitani. Au atatea meciuri jucate si orice jucator tanar trebuie sa tina cont de parerea lor. Camora este afectat, dar este un jucator matur si azi a jucat foarte bine", au fost declaratiile lui Tucudean, dupa meci, la microfonul DigiSport.

CFR Cluj e lidera cu 6 puncte avans, urmand sa incheie sezonul regular peste o saptamana, in partida de acasa cu Sepsi.

Actualul antrenor este Alin Minteuan, dar sambata a aparut in presa o informatie ca marti ar veni in Romania Dan Petrescu, pentru a reveni in postura de antrenor in Gruia, unde a cucerit titlul acum un an: