CFR Cluj invinge FCSB in ultimul derbi din 2018

Sambata, 22 Decembrie 2018, ora 21:56
13820 citiri

CFR Cluj este "campioana de iarna" a Romaniei dupa victoria din ultimul mare derbi din 2018.

Ardelenii s-au impus cu scorul de 2-0 pe National Arena in fata celor de la FSB si si-au majorat distanta din fruntea clasamentului inaintea perioadei de pauza competitionala.

Intalnirea de sambata seara a fost una spectaculoasa, cu goluri, ocazii foarte mari si eliminari, desi primele minute nu au fost extrem de spectaculoase.

"Feroviarii" au deschis scorul in minutul 29, atunci cand Deac a reluat spectaculos, in stilul lui Ibrahimovic, de la marginea careului si l-a invins pe Balgradean, care a fost surprins de executia veteranului de la CFR.

Gazdele au fortat egalarea in partea secunda si au irosit trei sanse uriase prin Gnohere, francezul nereusind sa il invinga pe Arlauskis din pozitii excelente.

Roman a fost eliminat in minutul 72 dupa un fault din postura de ultim aparator, insa FCSB a ramas periculoasa. Pe final, CFR-ul a avut si ea un om eliminat, pe Andrei Muresan, iar Ionita a marcat golul secund din penalti. Balasa a fost si el eliminat in prelungiri, iar clujenii au plecat cu toate punctele de la Bucuresti.

In urma acestei victorii, CFR s-a distantat la sase puncte de FCSB in fruntea clasamentului Ligii 1 cu putin timp inainte de intrarea in play-off.

Desfasurarea meciului:

Min.90+7 Finalul partidei!

Min.90+7 GOOOL CFR! Ionita inscrie din penalti!

Min.90+6 ELIMINARE FCSB! Balasa vede si el al doilea galben si este eliminat!

Min.90+4 Penalti pentru CFR Cluj!

Min.90+2 Eliminare CFR Cluj! Muresan vede al doilea cartonas galben si este trimis la vestiare!

Min.89 Arlauskis intervine iarasi foarte bine, de aceasta data la sutul lui Tanase!

Min.86 Balgradean scoate si el foarte bine in corner un balon trimis de Omrani!

Min.84 Ce ocazie! Arlauskis scoate excelent un sut al lui Gnohere!

Min.82 Din tribune se solicita demisia lui Dica.

Min.74 BARA CFR! Djokovic suteaza naprasnic, balonul izbeste transversala!

Min.72 ELIMINARE FCSB! Roman vede rosu direct dupa un fault ca ultim aparator!

Min.70 Ce ocazie! Gnohere este aproape de egalare, dar balonul este respins de pe linia portii!

Min.65 Schimbare CFR: Ionita intra in locul lui Bordeianu.

Min.62 Continua atacurile celor de la FCSB, insa oaspetii se apara ermetic momentan.

Min.54 Sansa mare pentru FCSB, insa Gnohere lufteaza incredibil in careul clujenilor!

Min.51 Debutul partii secunde este si el echilibrat, cu FCSB incercand timid sa se apropie de gol.

Min.46 Incepe repriza secunda.

Schimbare FCSB: Morutan intra in locul lui Man.

____________________

Min.45+1 Finalul primei reprize.

Min.36 Ilfovenii nu reusesc sa fie periculosi dupa ce au primit gol.

Min.29 GOOOL CFR! Deac reia superb cu spatele la poarta si il surprinde pe Balgradean!

Min.25 Tanase suteaza de la distanta, insa o face previzibil, in bratele lui Arlauskis.

Min.16 Balasa il faulteaza pe Arlauskis, Coman inscrie, dar reusita este anulata.

Min.11 au trecut zece minute si nu avem ocazii.

Min.6 Meci echilibrat in aceste prime minute, cu un plus pentru oaspeti.

Min.1 Partida incepe in bubuituri de petarde aruncate de putinii fani ai FCSB.

INFO: Tehnicianul gazdelor, Nicolae Dica, l-a ascultat din nou pe finantatorul Gigi Becali si a scos din primul "11" un jucator criticat de latifundiar. Astfel, Roman i-a luat locul in banda stanga lui Alexandru Stan.

Echipele de start

FCSB: Balgradean - Benzar, Balasa, Planic, M. Roman - Nedelcu, Filip - Man, F. Tanase, F. Coman - Gnohere

Rezerve: A. Vlad - Morutan, Jakolis, I. Stoica, Rusescu, T. Moldovan, A. Stan

Antrenor: Nicolae Dica

CFR Cluj: Arlauskis - C. Manea, Vinicius, A. Muresan, Camora - Djokovic, Bordeianu, Culio - C. Deac, Tucudean, Omrani

Rezerve: J. Fernandez - Lang, Peteleu, A. Paun, A. Ionita, Petrila, Costache

Antrenor: Antonio Conceicao

Arbitru: Sebastian Coltescu

Răspunsul lui Piedone pentru Ciolacu: ”Mă duc, pe cuvântul meu, în prăpastie”. Primarul Sectorului 5 acuză un blat la București
Cristian Popescu Piedone a exclus o retragere din cursa pentru Primăria Capitalei, după o solicitare făcută în acest sens de președintele PSD. Marcel Ciolacu i-a sugerat lui Piedone să își...
Gabriela Firea, acuzată că joacă ”la două capete”. Candidat AUR: ”Nu se decide dacă îşi doreşte să fie primar sau europarlamentar”
Mihai Enache, candidatul AUR la Primăria Capitalei, îi cere Gabrielei Firea să oprească jocul politic "la două capete" şi să se retragă de pe lista PSD - PNL pentru alegerile...