CFR Cluj, invinsa la limita de Manchester United in Liga Campionilor

Marti, 02 Octombrie 2012, ora 23:35
12670 citiri

CFR Cluj a pierdut, scor 1-2, intalnirea jucata marti seara, pe teren propriu, cu Manchester United, in Grupa H a Ligii Campionilor.

Manchester United a venit la Cluj fara veteranii Scholes si Giggs, dar i-a avut in teren pe Rooney si Van Persie. Insa clujenii nu s-au intimidat si au inceput in forta partida.

Dupa cateva ocazii ratate, CFR-ul lui Andone a deschis scorul prin Kapetanos, in minutul 14. Atacantul grec a finalizat plasat o actiune superba inceputa prin pasa magnifica a lui Bastos si continuata cu o centrare excelenta a lui Sougou.

Clujenii nu s-au bucurat insa prea mult, pentru ca Sougou s-a accidentat in minutul 24 si a fost inlocuit cu Alberto. Iesirea vitezistului mijlocas senegalez s-a resimtit din plin pentru campioana Romaniei.

La cinci minute dupa iesirea lui Sougou, vicecampioana Angliei a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj. Van Persie a marcat norocos cu umarul dupa o centrare a lui Rooney.

Au urmat noi atacuri ale englezilor, in timp ce clujenii n-au mai reusit sa fie periculosi fara Sougou in teren.

Daca startul primei reprize le-a apartinut clujenilor, inceputul reprizei secunde a fost al "diavolilor", care au trecut rapid in avatanj. Acelasi Van Persie a punctat in minutul 49, dupa o noua pasa buna a lui Rooney.

Repriza a doua a continuat cu Manchester United la carma jocului, in timp ce CFR Cluj a mai fost periculoasa doar in finalul intalnirii, cand Bastos putea restabili egalitatea, numai ca De Gea a fost la post.

CFR Cluj ramane astfel cu cele trei puncte luate la Braga si etapa viitoare va merge la Istanbul, pentru a da piept cu Galatasaray.

CFR Cluj, in Grupa H a Ligii Campionilor: Rezultatele, clasament si program

Ati putut urmari, in format LIVE text, pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre CFR Cluj si Manchester United, din Grupa H a Ligii Campionilor.

Desfasurarea intalnirii:

min.90+3 - FINALUL INTALNIRII

min.90+2 - Rafael blocheaza salvator un sut trimis de Rada, de la marginea careului.

min.90+2 - OCAZIE MARE PENTRU CFR CLUJ! DE Gea are o interventie de milioane la o minge trimisa cu capul de Bastos!

min.90 - Felguieras iese bine din poarta si respinge din fata lui Welbeck.

min.90 - Repriza a doua va fi prelungita cu trei minute.

min.88 - De Gea retine o centrare periculoasa a lui Nicoara.

min.86 - Ferdinand vede primul cartonas galben al partidei dupa o intrare dura la Bastos.

min.85 - CFR Cluj incearca sa atace, dar nu are forta necesara pentru a ajunge in pozitii periculoase la poarta lui De Gea.

min.83 - O noua schimbare la oaspeti: intra Welbeck, iese Chicharito.

min.80 - Muta si Ioan Andone: intra Nicoara, iese Aguirregaray.

min.79 - Prima schimbare la Manchester United: intra debutantul Wootton, iese Evans.

min.78 - Anderson si Aguirregaray se iau la harta si sunt calmati cu greu de coechipieri.

min.71 - Van Persie trece la un pas de golul trei.

min.65 - Chicharito scapa singur cu Felgueiras, dar e semnalizat intr-o pozitie de offside.

min.61 - Schimbare la CFR Cluj: iese Kapetanos, intra Bjelanovici.

min.56 - De Gea scoate de sub bara o minge trimisa cu capul de Cadu.

min.55 - CFR Cluj preseaza in cautarea egalarii! Centrarea lui Pinto e respinsa cu disperare de Evra, iar apoi o lovitura de cap a lui Muresan e indepartata cu greu de aparatorii oaspetilor!

min.52 - Din pozitie buna, Kapetanos trimite mult peste poarta britanicilor.

min.49 - GOL MANCHESTER UNITED !!! Van Persie finalizeaza superb o pasa a lui Rooney !!!

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

---------------------------------------

min.45+1 - SFARSITUL PRIMEI REPRIZE

min.45 - Prima repriza va fi prelungita cu un minut.

min.45 - Felgueiras retine cu siguranta un sut trimis de Rooney din lovitura libera.

min.44 - Rooney trimite cu capul pe langa poarta clujenilor.

min.43 - Cleverley cade in careu si cere penalti, insa arbitrul nu acorda penalti.

min.37 - Bastos scapa periculos spre poarta englezilor, insa se complica si rateaza momentul pasei pentru Camora, liber in partea stanga.

min.35 - Felguiras are o interventie salvatoare la Van Persie, ramas singur cu goalkeeperul clujenilor.

min.32 - Felguiras retine un sut al lui Chicharito.

min.29 - GOL MANCHESTER UNITED !!! Van Persie marcheaza cu capul (chiar umarul) dupa o lovitura libera executata de Rooney !!!

INFO: In celalalt meci al grupei, Galatasaray - Sporting Braga 0-1 (Micael '27).

min.24 - Schimbare la CFR Cluj: iese Sougou, intra Alberto.

min.24 - Sougou s-a accidentat si nu mai poate continua.

min.22 - Ocazie buna pentru United, cu Van Persie la un pas de gol, dupa un sut din interiorul careului clujean.

min.20 - Anderson trimite pe langa poarta campioanei Romaniei.

min.19 - Felgueiras scoate un sut de la marginea careului al lui Rooney.

min.18 - Actiune superba a lui Aguirregaray, incheiata insa cu un sut modest al uruguaianului.

min.15 - Rada respinge cu dificultate o centrare periculoasa a lui Van Persie.

min.14 - GOOOL CFR CLUJ !!! Bastos paseaza magnific pentru Sougou, acesta centreaza rapid in centrul careului, iar Kapetanos deschide scorul cu un sut plasat !!!

min.10 - De la marginea careului, Anderson trimite pe langa poarta clujenilor.

min.8 - Muresan indeparteaza o centrare pentru Rooney a lui Chicharito.

min.4 - Bastos executa un nou corner, iar Rada reia cu capul mult pe langa poarta lui De Gea.

min.3 - O prima ocazie pentru CFR Cluj in urma unui corner deviat periculos spre propria poarta de Fletcher.

ora 21:45 - STARTUL PARTIDEI

INFO: Partida are loc pe stadionul Doctor Constantin Radulescu din Cluj si e transmisa in direct la TV de Digi Sport 1 si Dolce Sport 1.

INFO: Inaintea acestui meci, CFR Cluj si Manchester United se afla pe primul loc in clasamentul grupei, cu cate 3 puncte.

INFO: In celalalt meci al Grupei H, de la aceeasi ora se intalnesc Galatasaray si Sporting Braga.

ECHIPELE:

CFR CLUJ: Felgueiras - Pinto, Cadu, Rada, Sepsi - Aguirregaray, Muresan, Camora - Sougou, Kapetanos, Bastos;

Rezerve: Stancioiu, Maftei, Piccolo, Valente, Alberto, Nicoara, Bjelanovici;

Antrenor: Ioan Andone;

MANCHESTER UNITED: De Gea - Rafael, Ferdinand, Evans, Evra - Fletcher, Cleverley, Anderson, van Persie - Rooney, Chicharito;

Rezerve: Lindegaard, Buttner, Wootton, Nani, Powell, Kagawa, Welbeck;

Antrenor: Sir Alex Ferguson;

Arbitru: Alberto Undiano Mallenco (Spania).

Cum încearcă PSD să negocieze retragerea lui Piedone și care este prețul primarului de la Sectorul 5
După ce liderii coaliției PSD-PNL au luat decizia de a-l retrage pe candidatul comun Cătălin Cîrstoiu și de a merge cu candidați separați, în persoana Gabrielei Firea și a lui Sebastian...
George Simion a devenit tată. Ce mesaj i-a transmis soției liderul AUR
La mai puțin de un an de la căsătorie, liderul Partidului AUR, George Simion, și soția sa, Ilinca, au devenit părinți. Primul copil al cuplului este un băiat, iar tatăl a ținut să-i...
#CFR Cluj invinsa Manchester, #CFR Cluj pierdut Manchester, #LIVE direct CFR Manchester, #CFR Cluj Manchester United, #CFR Manchester Liga Campionilor , #stiri CFR Cluj