Steaua scoate un punct eroic la Cluj

Duminica, 28 Februarie 2010, ora 22:26
15235 citiri

Steaua a terminat la egalitate, scor 1-1, pe terenul echipei CFR Cluj, intr-un meci in care a inceput bine, cu un gol al lui Bogdan Stancu, dar a sfarsit baricadata in defensiva.

Atmosfera de meci mare la Cluj, unde 24 de mii de suporteri s-au adunat pe Constantin Radulescu in speranta unui meci mare, ceea ce s-a si intamplat.

Startul partidei a apartinut ros-albastrilor, care in minutul 12 au reusit deschiderea scorului, datorita unei actiuni individuale de toata frumusetea a lui Bogdan Stancu.

Ardelenii au incercat sa revina cat mai rapid pe tabela de marcaj, insa Lacina Traore a ratat doua ocazii mari de gol, scotandu-i din minti pe suporteri.

Totusi, clujenii au reusit sa egaleze in minutul 35, cand Dica a batut o lovitura libera, Tatarusanu a respins gresit, iar capitanul Cadu a inscris din trei metri.

Dupa pauza, echipa care a atacat a fost tot CFR Cluj, Steaua baricadandu-se cu toata echipa in jumatatea proprie, in speranta unui egal.

Clujenii au mai ratat doua ocazii importante, prin Cristi Bud si Cadu, dar Ciprian Tatarusanu a fost salvator.

Steaua a acumulat 35 de puncte si egaleaza Unirea Urziceni si FC Timisoara, dar ramane la trei puncte in spatele liderului CFR Cluj.

CFR CLUJ - STEAUA 1-1

90 - Final de meci

90 - Bud trimite formidabil cu capul langa bara, dar Tatarusanu scoate incredibil

73 - Arman Karamian intra in locul lui Plesan

71 - Jelev pune un picior salvator si blocheaza o situatie buna la poarta lui Tatarusanu

68 - Corner pentru Steaua, Nuno Claro boxeaza bine

64 - Peralta intra in locul lui Nicolae Dica

61 - Traore scapa singur in careu, insa este blocat pentru o pozitie de ofsaid

57 - Cartonas galben pentru Petre Marin

55 - Szekely suteaza defectuos peste stadion

52 - Kapetanos ramane singur cu portarul, dar este oprit de asistentul Orbulet, care a vazut gresit ofsaid!

48 - Nicolae Dica executa o lovitura libera, pe care Tatarusanu o respinge in corner

46 - Se reia jocul

45 - Pauza

43 - Szekely bate o lovitura de colt, Ovidiu Petre deviaza, dar nimeni nu este in fata portii pentru a baga mingea in plasa

39 - Traore rateaza incredibil dintr-o pozitie excelenta. Tatrusanu intervine salvator

38 - Cartonas galben pentru Nicolae Dica

35 - GOL CFR Cluj! Cadu inscrie dupa ce Tatarusanu a respins in lateral o lovitura de cap a lui Kone.

33 - Cartonas galben pentru Cadu

30 - Traore suteaza defectuos dintr-o pozitie imposibila

27 - Stancu suteaza din 16 metri, respinge Nuno Claro in fata, iar Toja trimite peste poarta goala!

24 - Petre Marin intra tare asupra lui Culio, scapa fara cartonas galben

21 - Jelev respinge bine o centrare a lui Panin

18 - Moment tensionat pe gazon, cu o disputa intre Culio si Szekely

15 - Alcantara reia cu capul peste poarta lui Tatarusanu

12 - GOL STEAUA! Pantelis Kapetanos ii paseaza lui Stancu, iar acesta inscrie superb!

9 - Cartonas galben pentru Plesan

6 - Szekely centreaza de pe partea dreapta, Stancu trimite slab cu capul in bratele lui Nuno Claro

4 - Timp de un minut, jocul a fost intrerupt deoarece asistentul Orbulet si-a pierdut fanionul

1 - Incepe meciul

Echipele de start

CFR Cluj: Nuno Claro - Panin, Cadu, Alcantara, Leonardo - E.Dica, Dani, Culio - N.Dica - Traore, Kone

Steaua: Tatarusanu - P. Marin, Jelev, Tudose, Artiom Karamyan - Szekely, Plesan, Ov. Petre, Toja - Kapetanos, Stancu

Neluțu Varga a dat cărțile pe față. A spus motivul real al aducerii lui Petrescu
Dan Petrescu vine la CFR Cluj, dar doar după terminarea campionatului. În următoarele 6 etape din play-off, la CFR Cluj vor fi antrenori interimarii Ovidiu Hoban (41 de ani) și Francisc Dican...