Anglia si Germania vor juca finala Europenelor UNDER 21

Vineri, 26 Iunie 2009, ora 23:41
935 citiri
Englezii, bucurosi dupa penaltiul castigator (foto: uefa.com)

Anglia si Germania sunt finalistele Campionatului European de tineret UNDER 21, editia 2009.

Britanicii au trecut in semifinala de tara gazda, Suedia, dupa un meci extraordinar. Englezii au condus la pauza cu scorul de 3-0, goluri reusite Cranie (min.1), Onuoha (min.27) si Bjarsmyr (min.38 - autogol).

Nordicii au revenit aproape incredibil in partea secunda, Berg (min.68 si 81) si Toivonen (min.75) restabilind egalitatea pe tabela de marcaj. In cele din urma, Anglia s-a calificat dramatic in finala, dupa executarea loviturilor de la 11 metri, scor 5-4.

Anglia: Hart - Cranie, Cattermole, Onuoha, Milner, Agbonlahor, Noble, Muamba, Walcott, Richards, Gibbs.

Suedia: Dahlin - Lusting, Bjarsmyr, R. Bengtsson, Jahansson, Toivonen, Berg, Svensson, Olsson, Elm.

In a doua semifinala, Italia, venita la turneul final cu toate vedele, Acquafresca, Giovinco sau Balotelli fiind chiar titulari, a pierdut la limita disputa cu Germania.

Singurul gol al intalnirii a fost marcat de Beck, in minutul 48. Speranta campioanei Inter, Mario Balotelli, a avut sansa egalarii in prelungirile partidei. "Super Mario" a sutat puternic de la 40 de metri, insa portarul Neuer a respins bine cu piciorul.

Italia: Consigli - Motta, Andreolli, Criscito, Morosini, Acquafresca, Giovinco, Bocchetti, Candreva, Balotelli Cigarini.

Germania: Neuer - Beck, Boenisch, Howedes, Boateng, Aogo, Dejagah, Ozil, Marin, Johnson, Castro.

Marea finala, Anglia - Germania, se va disputa luni de la ora 21.45.

Primul Congres Forţa Dreptei. Formaţiunea îşi alege conducerea naţională şi îşi prezintă candidaţii
Primul Congres al Forţa Dreptei este organizat, sâmbătă, la Palatul Parlamentului, formaţiunea urmând să îşi aleagă conducerea naţională şi să îşi prezinte candidaţii la alegerile...
Cine câștigă Primăria Capitalei, potrivit celui mai recent sondaj. Candidatul PSD+PNL, la pământ. Prezența la vot, în creștere
România se pregătește de alegeri. Europarlamentarele vor avea loc în aceeași zi cu localele. ARA Public Opinion a realizat o cercetare sociologică în legătură cu evenimentele ce vor avea...
#Campionat European tineret, #rezultate campionat tineret, #finala Anglia Germania , #Liga Campionilor