Malaga o elimina pe Porto si merge in sferturile Ligii Campionilor (Video)

Miercuri, 13 Martie 2013, ora 23:41
3001 citiri

Malaga a castigat cu 2-0 intalnirea disputata miercuri seara, pe teren propriu, cu FC Porto si s-a calificat in sferturile de finala ale Ligii Campionilor.

Spaniolii au reusit astfel sa intoarca scorul la general, dupa ce in tur au fost invinsi cu 1-0, in Portugalia.

Nevoita sa marcheze, Malaga a atacat in permanenta, insa fara a-si crea ocazii importante in prima repriza. Una pe care avea s-o incheie totusi in avantaj.

La doua minute dupa ce arbitrul italian Rizzoli a anulat eronat un gol al lui Saviola, spaniolii au punctat minutul 43, prin Isco, cu un sut splendid de la marginea careului.

Repriza secunda a inceput tot cu gazdele in atac, care aveau sa-l determine pe Defour sa primeasca al doilea cartonas galben si sa fie eliminat chiar in startul mitanului.

In avantaj numeric, spaniolii s-au aruncat in atac, iar golul a picat in minutul 77, dupa un corner executat de Isco si reluat cu capul in poarta de Santa Cruz, intrat in teren de doar trei minute.

Malaga reuseste astfel ca la prima participare in Liga Campionilor sa ajunga tocmai in sferturi. Si aventura andaluzior inca nu s-a incheiat.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre Malaga si Porto, din mansa secunda a optimilor Ligii Campionilor.

Desfasurarea intalnirii:

min.90+4 - FINALUL PARTIDEI! Malaga, in sferturile Ligii Campionilor.

min.90+4 - Porto ataca si cu portarul, dar degeaba.

min.90+3 - Danilo respinge din fata lui Isco.

min.90 - Partida va fi prelungita cu patru minute.

min.89 - Martinez marcheaza, dar dintr-un offside clar.

min.87 - Ultima schimbare la Malaga: iese Joaquin, intra Camacho.

min.83 - Mangala vede si el galbenul.

min.81 - Maicon marcheaza cu capul, dar golul e anulat corect pentru offside.

min.80 - Caballero respinge salvator chiar de pe capul lui Martinez.

min.79 - Schimbare la Malaga: iese Saviola, intra Piazon.

INFO: La acest scor, Malaga e in sferturile Ligii Campionilor.

min.77 - GOOOL MALAGA !!! Santa Cruz inscrie cu capul dupa un corner executat de Isco !!!

min.75 - Mare ocazie pentru Porto! Martinez reia putin peste poarta o centrare a lui Rodriguez!

min.74 - Schimba si Malaga: intra Santa Cruz, iese Baptista.

min.70 - Ultima schimbare la Porto: intra Atsu, iese Sandro.

min.64 - Galben pentru Toulalan, dupa o intrare dura la mijlocul terenului.

min.62 - Isco trimite din cadere putin pe langa poarta portughezilor.

min.58 - Schimbare la Porto: iese Varela, intra Maicon.

min.58 - Mare ocazie pentru Saviola! Otamendi greseste si-i pune mingea pe tava lui Saviola, insa argentinianul e surprins si trage slab!

min.57 - Malaga s-a aruncat in atac, in cautarea golului care s-o duca in sferturi.

min.49 - Porto ramane in 10 jucatori! Defour il faulteaza dur pe Joaquin, iar Rizzoli ii arata cel de-al doilea cartonas galben!

min.46 - Schimbare la Porto: iese Moutinho, intra Rodriguez.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

----------------------------------------

min.45 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

INFO: La acest scor, cele doua echipe se afla la egalitate perfecta. Astfel, in caz ca rezultatul se mentine pana la sfarsit, partida va merge in prelungiri.

min.43 - GOOOL MALAGA !!! Isco marcheaza cu un sut superb de la marginea careului !!!

INFO: La reluari se observa ca nici vorba de fault. O greseala uriasa a lui Rizzoli, care ii priveaza pe spanioli de un gol perfect valabil.

min.40 - Malaga inscrie prin Saviola, insa golul e anulat pentru un fault in atac asupra portarului Helton.

min.36 - Helton prinde si o minge trimisa cu capul de Toulalan.

min.36 - Helton scoate de sub bara un sut al lui Antunes.

min.33 - Gamez il faulteaza pe Sandro si vede si el galbenul.

min.31 - Joaquin trimite un sut-centrare, care se duce peste poarta portughezilor.

min.30 - Rizzoli imparte galbene in stanga si dreapta: a venit randul lui Sandro sa fie avertizat.

min.28 - Vede si Demichelis un galben, dupa o interventie la Martinez.

min.27 - Defour trimte periculos de la 25 de metri. Mingea trece peste poarta.

min.24 - Defour intra periculos la Isco si vede cartonasul galben.

min.23 - Gonzalez trimite peste poarta. Mingea a fost insa deviata de un adversar.

min.21 - Fernando coboara bine si blocheaza o centrare a lui Isco.

min.17 - Otamendi intra dur la Antunes si vede primul galben al partidei.

min.12 - Baptista reia cu capul pe langa poarta lui Helton.

min.9 - Porto raspunde prin Danilo, al carui sut din unghi trece putin peste poarta spaniolilor.

min.8 - Helton iese bine din poarta si blocheaza o actiune periculoasa de atac a lui Joaquin.

ora 21:45 - INCEPUTUL MECIULUI

INFO: Partida are loc in Spania si e transmisa in direct la TV de Digi Sport 2 si Dolce Sport 2.

INFO: In tur, in Portugalia, Porto s-a impus cu 1-0.

ECHIPELE:

Malaga: Caballero - Gamez, Weligton, Demichelis, Antunes - Toulalan, Iturra - Joaquin, Baptista, Isco - Saviola.

Rezerve: Kameni, Lugano, Sanchez, Camacho, Piazon, Seba, Santa Cruz.

Antrenor: Manuel Pellegrini.

Porto: Helton - Danilo, Otamendi, Mangala, Sandro - Gonzalez, Fernando, Moutinho - Varela, Martinez, Defour.

Rezerve: Fabiano, Maicon, Castro, Izmailov, Rodriguez, Liedson, Atsu.

Antrenor: Vitor Pereira.

Arbitru: Nicola Rizzoli (Italia).

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#Malaga invinge Porto, #Malaga sferturi Liga Campionilor, #LIVE Malaga Porto, #Malaga Porto direct, #Malaga Porto Liga Campionilor , #Liga Campionilor