Atletico Madrid, prima echipa calificata in semifinalele Ligii Campionilor

Marti, 18 Aprilie 2017, ora 23:35
12975 citiri

Atletico Madrid s-a calificat marti seara in semifinalele Ligii Campionilor.

Dupa 1-0 in tur la Madrid, trupa antrenata de Diego Simeone a inregistrat un rezultat de egalitate, scor 1-1, la Leicester si s-a calificat pentru a 3-a oara in ultimii 4 ani in penultimul act al celei mai importante competitii intercluburi din lume.

Aventura incredibila a campioanei minune a Angliei ia sfarsit in sferturi dupa un meci cu multe ocazii de gol, dar controlat de pragmatismul spaniolilor.

Scorul a fost deschis in minutul 26, de Saul, cu o lovitura de cap superba, dupa o centrare din banda stanga a lui Filipe Luis.

Egalarea gazdelor a venit dupa pauza, cand golgheterul Vardy a finalizat din cativa metri, dupa ce un sut al lui Chilwell a fost blocat in prima faza.

Britanicii au continuat sa atace, insa Oblak a avut cateva interventii incredibile in fata lui Ulloa sau Vardy, iar partida s-a terminat la egalitate.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre Leicester si Atletico Madrid, din mansa secunda a sferturilor de finala ale Ligii Campionilor.

Desfasurarea intalnirii:

min.90+4 - FINALUL MECILUI! Atletico Madrid merge in semifinalele Ligii Campionilor!

min.90 - Vom avea 4 minute de prelungiri pentru aceasta repriza secunda.

min.88 - Schmeichel blocheaza un sut al lui Lucas.

min.85 - Schimbare la Leicester: iese Morgan, accidentat, intra Amartey.

min.80 - Oblak intervine din nou bine la o reluare a lui Ulloa.

min.76 - Mahrez suteaza putin peste poarta aparata de Oblak.

min.74 - Ultima schimbare facuta de Simeone: iese Filipe Luis, intra Correa.

min.72 - Oblak salveaza la un sut al lui Vardy.

min.69 - Schimbare la Atletico: iese Carrasco, intra Torres.

min.68 - Leicester preseaza, iar Vardy e blocat in ultimul moment de Savic.

min.65 - Godin salveaza de pe linia portii la un sut al lui Ulloa.

INFO: La acest scor, Leicester mai are nevoie de inca doua goluri pentru a obtine o calificare istorica in semifinale.

min.61 - GOOOL LEICESTER!!! Vardy egaleaza din 7 metri dupa ce, in prima faza, un sut al lui Chilwell e blocat!!!

min.55 - Schimbare la Atletico: iese Juanfran si intra Lucas Hernandez.

min.52 - O noua ocazie pentru Chilwell, care de data aceasta trimite cu capul peste poarta lui Oblak.

min.51 - Chilwell suteaza putin peste poarta ibericilor.

min.50 - Carrasco nu ajunge de putin la o centrare a lui Griezmann, pe care scria 0-2.

min.47 - Drinkwater suteaza peste poarta celor de la Atletico, dupa un corner executat de Mahrez.

min.46 - Dubla schimbare la Leicester: au iesit Benalouane si Okazaki, au intrat Chilwell si Ulloa.

STARTUL REPRIZEI SECUNDE

-------------------------------------------

min.45 - SFARSITUL PRIMEI REPRIZE

min.44 - Carrasco il dribleaza pe Benalouane, incearca sa treaca si de Schmeichel, dar nu reuseste si faza se stinge.

min.38 - Filipe Luis suteaza mult pe langa poarta campioanei Angliei.

INFO: 22 de meciuri au trecut de la ultima infrangere suferita de Atletico Madrid dupa ce-a marcat primul gol!

min.34 - Leicester raspunde printr-un sut al lui Mahrez, blocat de Oblak.

min.32 - Schmeichel retine in doi timpi un sut de la distanta al aceluiasi Saul.

INFO: Pentru a merge mai departe in semifinale, Leicester trebuie sa castige acum la doua goluri diferenta.

min.26 - GOOOL ATLETICO!!! Saul deschide scorul cu o lovitura superba de cap din centrarea lui Filipe Luis!!!

min.21 - O prima mare ocazie pentru Leicester! Okazaki primeste de la Vardy si trimite milimetric pe langa poarta spaniolilor!

min.16 - Oblak apara la un sut al lui Ndidi.

min.10 - Saul suteaza de la distanta, dar mingea se duce pe langa poarta.

min.10 - Saul blocheaza bine un sut al lui Drinkwater.

INFO: Inceput echilibrat de meci la Leicester si o atmosfera superba in tribune.

ora 21:45 - STARTUL INTALNIRII

ora 21:40 - Nicio surpriza in echipele de start:

INFO: In tur, spaniolii s-au impus la Madrid cu 1-0.

INFO: La TV, partida poate fi urmarita in direct pe Dolce Sport 2.

Avancronica intalnirii dintre Leicester si Atletico Madrid

ECHIPELE:

LEICESTER: Schmeichel - Simpson, Morgan (C), Benalouane, Fuchs - Ndidi, Drinkwater - Mahrez, Okazaki, Albringhton - Vardy.

Rezerve: Zieler, Chilwell, Musa, King, Amartey, Gray, Ulloa.

Antrenor: Craig Shakespeare.

ATLETICO MADRID: Oblak - Juanfran, Savic, Godin, Filipe Luis - Saul, Gabi (c), Gimenez, Koke - Carrasco, Griezmann.

Rezerve: Moya, Torres, Correa, Hernandez, Gameiro, Thomas, Gaitan.

Antrenor: Diego Simeone.

Arbitru: Gianluca Rocchi (Italia).

Plângeri la DNA și ANI împotriva lui Cristian Popescu Piedone. USR îl acuză că și-a angajat ”rudele și pilele” la primărie
USR va depune plângeri la Agenţia Naţională de Integritate şi Direcţia Naţională Anticorupţie împotriva lui Cristian Popescu Piedone şi a caracatiţei cu rude şi pile pe care a...
Ciolacu nu-l lasă pe Robert Negoiță să intre în cursa pentru Capitală: "E candidat la Sectorul 3 și lucrurile așa vor rămâne"
Premierul Marcel Ciolacu a declarat vineri, 19 aprilie, că a discutat cu liderul PNL, Nicolae Ciucă, şi au ajuns la concluzia că Robert Negoiţă este un candidat foarte bun al alianţei PSD -...
#LIVE Leicester Atletico Madrid, #Leicester Atletico Liga Campionilor, #Atletico semifinale Liga Campionilor , #rezultate Champions League