Liga Campionilor: Barcelona, egalata in prelungiri de PSG!

Marti, 02 Aprilie 2013, ora 23:40
9073 citiri

Paris Saint Germain si FC Barcelona au terminat la egalitate, scor 2-2, intalnirea jucata marti seara, in prima mansa a sferturilor de finala ale Ligii Campionilor.

Pe Parc des Princes din Paris, liderii din Ligue 1 si Primera Division au oferit un meci echilibrat, cu multe faze spectaculoase.

Cu Ibrahimovici iertat de UEFA si apt de joc, gazdele au inceput meciul in forta si puteau deschide scorul chiar in minutul 5, daca sutul lui Lavezzi nu nimerea bara portii lui Valdes.

PSG a continuat sa atace, insa golul a venit din partea Barcelonei. A marcat Messi, in minutul 38, cu un sut din 5 metri, dupa o pasa de geniu a fundasului Dani Alves! A fost si scorul primei reprize.

Dupa pauza, Barcelona nu l-a mai avut in teren pe Messi, accidentat in minutul 44, iar faza de atac a spaniolilor a avut mult de suferit.

Minutul 79 a adus egalarea gazdelor. Ibrahimovici a punctat din numai cativa metri, dupa ce Silva a trimis cu capul in bara. Reusita ar fi trebuit insa anulata, pe motiv de offside.

N-a fost anulata, asa ca Barcelona s-a aruncat in atac si, in minutul 88, chilianul Sanchez a fost inteligent si a obtinut un penalti, dupa un contact cu Sirigu. A batut Xavi si a transformat cu siguranta.

Cand totul parea incheiat, Matuidi a reusit, in ultimul minut al prelungirilor, sa aduca egalarea, cu un sut de la 15 metri, deviat de Bartra.

2-2 si returul de saptamana viitoare de pe Nou Camp se anunta incendiar.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre Paris Saint Germain si FC Barcelona, din prima mansa a sferturilor Ligii Campionilor.

Desfasurarea partidei:

min.90+4 - FINALUL PARTIDEI

min.90+4 - GOOOL PSG !!! Matuidi marcheaza cu sut de la 16 metri, deviat de Bartra !!!

min.90+2 - Ibrahimovici marcheaza, dar golul e marcat pe motiv de offside. Decizie buna a asistentului.

min.90 - Repriza secunda va fi prelungita cu patru minute.

min.89 - GOOOL BARCELONA !!! Xavi executa lovitura de la 11 metri si transforma cu siguranta !!!

min.89 - Galben pentru Sirigu.

min.88 - PENALTI PENTRU BARCELONA! Sanchez e faultat in careu de Sirigu si Stark arata punctul cu var!

min.87 - Galben pentru Ibrahimovici, dupa un fault asupra lui Alba.

min.86 - Ibrahimovici ii paseaza excelent lui Gameiro, dar francezul e neatent si isi bate joc de o buna ocazie.

min.83 - Ultima schimbare facuta de Vilanova, la primul meci pe banca dupa o lunga perioada de absenta: iese Mascherano, accidentat, intra Bartra.

min.81 - Schimbare la Barcelona: intra Tello, iese Villa.

min.79 - GOOOL PSG !!! Ibrahimovici marcheaza dintr-un offside urias, dupa ce in prima faza Silva a reluat cu capul in bara !!!

min.77 - Catalanii se reped la arbitru si protesteaza pentru ca nu a oprit meciul! Doi jucatori ai Barcelonei se aflau cazuti pe gazon si l-au scos din offside pe suedez!

min.77 - Ocazie uriasa pentru PSG: Ibrahimovici, singur cu Valdes, trage in portarul spaniol!

min.76 - Ultima schimbare facuta de Ancelotti: iese Pastore, intra Gameiro.

INFO: Ca urmare a acestui cartonas, Mascherano nu va juca in mansa retur de saptamana viitoare.

min.75 - Mascherano il faulteaza pe Menez si primeste cartonasul galben.

min.74 - Xavi executa o lovitura libera de la 25 de metri, mingea e deviata de zid si cade pe plasa!

min.71 - Maxwell se descurca excelent in partea stanga, suteaza cu dreptul, dar slab si Valdes retine.

min.70 - O noua schimbare la PSG: intra Verratti, iese Beckham.

min.69 - Alves trimite milimetric pe langa poarta francezilor, dintr-o lovitura libera de la 30 de metri.

min.68 - Beckham il faulteza pe Sanchez si vede un cartonas galben.

min.66 - Schimbare la PSG: iese Lavezzi, intra Menez.

INFO: In celalalt meci, Bayern marcheaza din nou. A punctat Muller, tot dupa o eroare a lui Buffon. Asadar, Bayern - Juventus 2-0 (min.63).

LIVE: Bayern Munchen - Juventus

min.65 - Galben pentru Matuidi. Francezul va rata mansa secunda, din cauza cumului de cartonase.

min.65 - Sanchez rateaza din nou executia la o centrare buna a lui Fabregas.

min.63 - Sanchez se complica si isi bate joc de o mare ocazie.

min.63 - Valdes retine o centrare periculoasa a lui Matuidi.

min.61 - Alba vede un cartonas galben.

min.60 - Meciul si-a pierdut mult din ritm in startul acestei reprize secunde. PSG pare ca n-are forta de a ataca, in timp ce catalanii au greutati in a pune in pericol poarta lui Sirigu.

min.51 - Busquets suteaza, Sirigu retine.

min.46 - Schimbare la FC Barcelona: iese Messi, accidentat, intra Fabregas.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

----------------------------------

min.45+1 - PAUZA

min.45 - Prima repriza va fi prelungita cu un minut.

INFO: Messi sangereaza la genunchiul drept si are nevoie de interventia medicilor. Fabregas e trimis la incalzire si e posibil sa-l inlocuiasca pe starul argentinian.

min.42 - Messi trece pe langa golul doi cu un sut de la 15 metri, care trece insa putin peste poarta lui Sirigu.

min.38 - GOOOL BARCELONA !!! Messi deschide scorul cu un sut din 5 metri, dupa o pasa fabuloasa cu exteriorul primita de la Dani Alves !!!

min.37 - Sanchez trimite pe langa poarta.

min.34 - Posesia mingii: PSG - 32% / Barcelona - 68%.

min.31 - Alex blocheaza un sut al lui Sanchez.

min.26 - Mare ocazie pentru PSG! Pe contraatac, Lucas ii paseaza lui Ibrahimovici, acesta patrunde in careu, suteaza, dar slab si pe langa poarta lui Valdes!

min.23 - Sirigu prinde cu siguranta o minge trimisa de la 22 de metri de Iniesta.

min.22 - Silva il deposedeaza in ultimul moment pe Messi.

min.19 - Valdes scoate in extremis 'o torpila' trimisa de Ibrahimovici, dintr-o lovitura libera de la 20 de metri.

min.18 - Galben primit de Pique, dupa un fault asupra lui Ibrahimovici.

min.17 - Iniesta trimite un sur superb, care trece putin pe langa poarta celor de la PSG.

min.15 - Valdes retine in doi timpi un sut bomba trimis de Pastore.

min.13 - Alex trimite cu capul pe langa poarta, dupa un corner executat de Beckham.

min.10 - Villa nu ajunge de putin la o pasa excelenta pe culoar a lui Iniesta.

min.8 - De la 25 de metri, Xavi trimite mult pe langa poarta francezilor.

min.5 - BARA PSG! Ratare uriasa a lui Lavezzi, angajat excelent in careul catalanilor! Argentinianul l-a driblat pe Pique, a dat o scarita peste Valdes, dar mingea s-a izbit de stalpul din dreapta al portii oaspetilor!

INFO: Tot in aceasta seara se joaca si meciul dintre Bayern Munchen si Juventus. Germanii au preluat conducerea dupa numai 30 de secunde, in urma unui gol al lui Alaba. Asadar, Bayern - Juventus 1-0 (min.1).

ora 21:45 - STARTUL MECIULUI

INFO: Partida are loc pe Parc des Princes din Paris si e transmisa in direct la TV de Digi Sport 1 si Dolce Sport 1.

INFO: Mansa retur va avea loc saptamana viitoare.

ECHIPELE:

PSG: Sirigu - Jallet, Silva, Alex, Maxwell - Beckham, Matuidi - Lucas, Pastore, Lavezzi - Ibrahimovici.

Rezerve: Douchez, Sakho, van der Wiel, Chantome, Verratti, Menez, Gameiro.

Antrenor: Carlo Ancelotti.

FC BARCELONA: Valdes - Alves, Pique, Mascherano, Alba - Xavi, Busquets, Iniesta - Sanchez, Messi, Villa.

Rezerve: Pinto, Montoyo, Bartra, Alcantara, Song, Fabregas, Tello.

Antrenor: Tito Vilanova.

Arbitru: Wolfgang Stark (Germania).

Grindeanu, avertisment pentru Piedone: ”Votanţii de stânga, într-o proporţie covârşitoare, merg către candidatul nostru”
Prim-vicepreşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat, miercuri, 24 aprilie, că soluţia pe care PSD a adoptat-o, de a candida Gabriela Firea, le dă o anumită siguranţă că votanţii de...
Răspunsul lui Piedone pentru Ciolacu: ”Mă duc în prăpastie”. Primarul Sectorului 5 acuză un blat la București
Cristian Popescu Piedone a exclus o retragere din cursa pentru Primăria Capitalei, după o solicitare făcută în acest sens de președintele PSD. Marcel Ciolacu i-a sugerat lui Piedone să își...
#Barcelona egalata prelungiri PSG, #PSG egal Barcelona, #LIVE PSG Barcelona, #PSG Barcelona sferturi direct, #PSG Barcelona Liga Campionilor , #rezultate Champions League