S-au stabilit semifinalele Ligii Campionilor. Tottenham se califica dupa un meci nebun, Liverpool castiga la scor

Miercuri, 17 Aprilie 2019, ora 23:55
18477 citiri

Miercuri seara am aflat programul celor doua semifinale ale Ligii Campionilor, dupa ce au avut loc si ultimele doua partide din mansa retur a sferturilor de finala.

Semifinalele Ligii Campionilor din acest sezon sunt urmatoarele: Tottenham - Ajax Amsterdam si FC Barcelona - Liverpool.

Prima mansa a semifinalelor Ligii Campionilor va avea loc pe 30 aprilie si 1 mai, iar returul va fi programat pe 7 si 8 mai.

Rezultatele inregistrate miercuri seara:

MANCHESTER CITY - TOTTENHAM 4-3 (Sterling '4, '21,, Silva '12, Aguero '59 / Son '7, '10, Llorente '73) (in tur 0-1)

FC PORTO - LIVERPOOL 1-4 (Militao '69 / Mane '28, Salah '65, Firmino '77, Van Dijk '84) (in tur 0-2)

In cel mai asteptat meci al serii, Manchester City si Tottenham au oferit un meci nebun, din care formatia lui Pochettino a iesit castigatoare.

Dupa ce a castigat meciul tur cu 1-0, Tottenham s-a vazut nevoita sa scoata mingea din poarta dupa doar patru minute, in urma unei reusite a lui Sterling.

Tottenham nu a cedat insa, iar pana in minutul 10 a intors rezultatul, dupa dubla sud-coreeanului Son.

Nebunia de pe teren a continuat, iar City a reusit si ea sa intoarca rezultatul si sa faca 3-2. Mai intai, Bernardo Silva a sutat la coltul scurt in minutul 11, pentru ca Sterling sa reuseasca dubla in minutul 21 cu un sut din unghi.

Un meci bun a facut si Kevin De Bruyne, care a dat a treia sa pasa decisiva in minutul 59, catre Aguero, care a finalizat cu un sut violent.

Tottenham nu a cedat insa, iar in minutul 73 Llorente a reusit sa marcheze golul care a trimis-o pe Spurs in semifinale.

Minutul 90+3 a oferit cel mai controversat moment al meciului, intrucat Sterling a marcat golul de 5-3, tot stadionul a erupt, dar reusita a fost anulata dupa ce din cabina VAR arbitrului i s-a transmis ca faza a fost precedata de o pozitie de ofsaid la Aguero. Cei de la City au protestat vehement la aceasta faza, dar scorul a ramas neschimbat.

In cealalta partida a serii, Liverpool s-a calificat fara probleme in fata celor de la FC Porto.

Echipa lui Klopp castigase cu 2-0 prima mansa si pornea ca mare favorita. Porto a mizat totul pe cartea atacului, a sutat din toate pozitiile, dar cei care au inscris au fost tot cei de la Liverpool.

Salah l-a gasit excelent pe Mane in careu in minutul 26, iar acesta nu a iertat din fata portii.

Din minutul 65 s-a facut 2-0, dupa ce Salah a finalizat excelent o pasa extraordinara a lui Alexander-Arnold.

Porto a redus din diferenta in minutul 69, cand Militao s-a inaltat excelent in careu si a punctat cu capul. Liverpool a continuat insa sa pastreze ritmul si a facut 3-1 in minutul 77, prin Firmino, pentru ca Van Dijk sa duca scorul la 4-1 sapte minute mai tarziu.

Desfasurarea meciurilor:

90+5 - Final pe ambele stadioane! Tottenham si Liverpool se califica in semifinale!

90+3 - GOL ANULAT CITY!!! Sterling inscrie golul de 5-3, dar reusita este anulata dupa ce arbitrului i s-a comunicat prin VAR ca Aguero ar fi fost in pozitie de ofsaid!!!

84 - GOL LIVERPOOL! Britanicii inscriu din nou in meciul cu Liverpool, prin Van Dijk, cu o lovitura de cap!

77 - GOL LIVERPOOL!!! Firmino marcheaza un gol frumos si spectacolul continua la Porto!

73 - GOL SPURS!!! Llorente inscrie dupa o lovitura de la colt, cu o reluare din fata portii cu soldul!!! Tottenham e calificata la acest scor!

69 - GOL PORTO! Portughezii inscriu in meciul cu Liverpool prin Militao, cu o lovitura de cap imparabila!

65 - GOL LIVERPOOL! Britanicii fac 2-0 in meciul cu Porto dupa o reusita a lui Salah, cu un sut plasat pe jos langa bara.

59 - GOL CITY!!! Aguero trimite un sut bomba din unghi si face 4-2 pentru City in meciul cu Spurs!!! City e calificata la acest scor!

57 - Ocazie mare pentru Spurs! Llorente reia cu capul din cativa metri, dar Ederson pareaza excelent.

50 - Ocazie uriasa pentru City! Lloris intervine excelent si scoate la sutul lui Sterling, iar apoi Silva nu reuseste sa bage mingea in poarta!

46 - Se reiau meciurile!

45 - Pauza pe cele doua stadioane!

28 - GOL LIVERPOOL! Mane deschide scorul pentru britanici dupa o pasa excelenta a lui Salah si transeaza soarta calificarii!

21 - GOL CITY!!! Sterling marcheaza din nou in meciul cu Tottenham, cu o reluare din unghi, dupa o centrare din partea dreapta!!!

15 - In meciul de la Porto, gazdele domina in startul meciului, dar lipsesc ocaziile mari.

12 - GOL CITY!!! Bernardo Silva egaleaza in acest meci nebun cu un sut pe jos din sase metri!!!!

10 - GOL TOTTENHAM!!! Son face dubla cu un sut minunat din 15 metri direct langa bara!!!

7 - GOL TOTTENHAM!!! Spurs egaleaza in meciul cu City dupa un sut trimis de Son din marginea careului!!! Portarul Ederson putea fae mai mult la aceasta faza!

4 - GOL CITY!!! Sterling deschide scorul in meciul cu Tottenham cu un sut superb la coltul lung dupa o actiune individuala!

1 - Au inceput cele doua meciuri!

Echipele de start Manchester City - Tottenham:

Manchester City: Ederson, Laporte, Mendy, Walker, Kompany, Silva, Gundogan, De Bruyne, B Silva, Sterling, Aguero

Tottenham: Lloris, Rose, Vertonghen, Trippier, Alderweireld, Eriksen, Alli, Son, Lucas, Sissoko, Wanyama

Echipele de start FC Porto - Liverpool:

FC Porto: Casillas, Militao, Felipe, Pepe, Alex Telles, Corona, Danilo, Herrera, Brahimi, Otavio, Marega

Liverpool: Alisson, Alexander-Arnold, Matip, Van Dijk, Robertson, Fabinho, Wijnaldum, Milner, Salah, Mane, Origi

Meciurile sunt televizate de Digi Sport, Telekom Sport si Look Sport.

CTP, după ce a văzut conferința lui Cătălin Cîrstoiu: ”I s-a mai rărit zâmbetul iliescoid...”
Candidatul PSD-PNL la Primăria Capitalei, medicul Cătălin Cîrstoiu a susținut vineri, 19 aprilie, o conferinţă de presă pentru a răspunde acuzaţiilor de incompatibilitate în condiţiile...
De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#Rezultate Liga Campionilor, #Liga Campionilor LIVE, #Manchester City Tottenham Live, #Porto Liverpool Live , #rezultate Champions League