Business Focus: Antreprenoriatul: Profesie vs Vocație

Liga Campionilor: Atletico Madrid invinge Chelsea si se califica in finala

Miercuri, 30 Aprilie 2014, ora 23:35
15144 citiri

Atletico Madrid s-a calificat in finala Ligii Campionilor dupa ce a castigat returul de pe terenul lui Chelsea Londra, scor 3-1. Madrilenii vor intalni marea rivala de la Real in finala de pe 24 mai, de la Lisabona.

Jose Mourinho a aliniat o formula de start ultradefensiva, insa desfasurarea primei reprize a fost una surprinzatoare.

Madrilenii au avut sansa de a marca dupa doar cinci minute, cand sutul-centrare trimis de Koke a lovit bara, numai ca londonezii s-au instalat imediat la timona jocului.

David Luiz a fost aproape de un gol spectaculos in minutul 24, cand a reluat din foarfeca, pentru ca in minutul 36 sa se produca deschiderea scorului.

Willian s-a batut excelent in partea dreapta, Azpilicueta a centrat ideal in centrul careului, de unde Fernando Torres a punctat, cu ceva noroc, mingea fiind deviata de Suarez.

Lucrurile s-au schimbat insa dupa marcarea golului, intrucat Chelsea a facut pasul in defensiva, iar acest lucru a costat-o.

Cu un minut inainte de pauza, Atletico a taxat o serie de erori la marcaj, iar Adrian Lopez a egalat din sase metri, din centrarea lui Juanfran.

Desi rezultatul de 1-1 o trimitea in finala, Atletico a inceput in forta partea secunda si a creat panica la poarta lui Schwarzer.

Minutul 59 a adus astfel golul de 2-1, dupa un penalti comis de Eto'o, pe care Diego Costa l-a transformat fara nicio emotie.

Chelsea s-a napustit in atac, Luiz a reluat cu capul in transversala, insa golul a venit tot in poarta veteranului Schwarzer.

Arda Turan a facut 3-1 in minutul 72, cu un sut din sapte metri, dupa ce in prealabil lovise transversala cu o lovitura de cap. Turcul a stabilit si scorul final, iar Atletico s-a calificat in ultimul act.

Finala Ligii Campionilor, dintre Real si Atletico, va pune pentru prima data fata in fata doua echipe din acelasi oras.

Confruntarea va avea loc pe 24 mai, de la ora 21:45, la Lisabona.

CHELSEA - ATLETICO 1-3

90+5 - Final de meci! Atletico se califica in finala!

90 - Cinci minute suplimentare.

85 - Atletico domina si finalul meciului.

82 - Schimbare Atletico: Rodriguez intra in locul lui Turan.

77 - Schimbare Chelsea: Schurrle intra in locul lui Willian.

77 - Schimbare Atletico: Sosa intra in locul lui Costa.

75 - Diego Costa s-a accidentat si se prabuseste pe teren.

72 - GOL ATLETICO! Arda loveste transversala cu o lovitura de cap, mingea ii revine si puncteaza de la sapte metri!

67 - Schimbare Chelsea: Ba intra in locul lui Torres.

67 - Schimbare Atletico: Raul Garcia intra in locul lui Adrian.

66 - Adrian Lopez vede cartonasul galben.

65 - Ce ocazie! Luiz reia cu capul in transversala din sase metri!

Info: Chelsea are nevoie de victorie pentru a se califica in finala.

61 - GOL ATLETICO! Costa bate sub bara si inscrie din penalti!

60 - Costa primeste cartonas galben pentru ca nu executa penaltiul! Dar mingea nu sta intr-un punct fix!

60 - Incredibil: o groapa aflata la 11 metri il impiedica pe Costa sa bata! Balonul nu sta locului! Nu s-a mai vazut asa ceva!

59 - Penalti pentru Atletico dupa un fault comis de Eto'o asupra lui Costa! Decizie indiscutabila!

58 - Atletico incepe in forta partea secunda, londonezii sunt sub presiune.

54 - Schimbare Chelsea: Eto'o intra in locul lui Cole.

53 - Ocazie pentru Chelsea! Terry reia periculos cu capul, insa Curtois reuseste sa respinga!

52 - Tiago trage din afara careului, Schwarzer retine.

48 - Ce ocazie!!! Arda Turan trage cu piciorul stang din unghi, Schwarzer scoate excelent in corner!

46 - Se reia jocul!

45 - Pauza!

Info: Atletico este calificata in finala la acest scor. Chelsea e obligata sa castige pentru a merge in ultimul act.

44 - GOL ATLETICO! Adrian egaleaza din sase metri dupa ce defensiva lui Chelsea nu izbuteste sa respinga o minge recentrata de Juanfran.

43 - Schwarzer retine o lovitura de cap trimisa pe spate de Adrian.

41 - Costa primeste in careul advers, insa este surprins in pozitie de ofsaid.

Info: Pentru a se califica, Atletico trebuie sa obtina cel putin un egal.

36 - GOL CHELSEA! Torres reia puternic pe jos, din 12 metri, dupa o centrare a lui Azpilicueta din partea dreapta si inscrie! Mingea este usor deviata de Suarez!

32 - Terry respinge excelent din propriul careu la o centrare periculoasa.

32 - Cahill vede cartonasul galben.

29 - Chelsea reuseste sa o tina pe Atletico in propria jumatate de cateva minute.

24 - David Luiz reia putin pe langa poarta din foarfeca, din 12 metri.

22 - Chelsea a inceput sa echilibreze, dupa un start in forta al ibericilor.

18 - Hazard centreaza din banda stanga, Courtois iese bine si retine.

15 - Lovitura libera pentru Chelsea de la 21 de metri, pozitie centrala: Willian cauta vinclul, dar trimite peste.

13 - Centrare catre Torres din banda dreapta, ibericii resping fara probleme.

10 - Chelsea pleaca pe contraatac, dar Hazard este blocat excelent la marginea careului.

5 - Ce ocazie!!! Koke trimite un sut centrare din banda stanga, mingea loveste bara transversala, apoi cea laterala si revine in teren, fiind respinsa in corner!

3 - Arda Turan centreaza din partea stanga, Schwarzer retine fara probleme.

1 - Fluier de start!

Info: Meciul incepe la ora 21:45 si este televizat de Digi Sport 1 si Dolce Sport 1.

Chelsea: Schwarzer - Ivanovici, Terry, Cahill, Cole - Luiz, Ramires, Willian, Azpilicueta, Hazard - Torres

Rezerve: Oscar, Schurrle, van Ginkel, Ba, Eto'o, Kalas, Hilario.

Atletico: Courtois - Filipe, Godin, Miranda, Juanfran - Mario, Tiago - Adrian, Arda, Koke - Costa

Rezerve: Aranzubia, Alderweireld, Raul Garcia, Rodriguez, Sosa, Diego, Villa

In prima mansa, cele doua echipe au terminat la egalitate, scor 0-0, la Madrid.

In finala programata pe 24 mai, la Lisabona, s-a calificat deja Real Madrid.

BEC vine în sprijinul PSD și PNL. Decizia surpriză care le permite să aibă candidați separați la Primăria Capitalei
Biroul Electoral Central (BEC) a adoptat miercuri, 24 aprilie, o hotărâre prin care permite desființarea unei alianțe electorale până la data de 26 aprilie,astfel că PSD și PNL vor putea...
Prima ședință de Guvern care se desfășoară la Timișoara. Ce proiecte vor fi discutate în întâlnirea de astăzi
Guvernul se reuneşte joi, la Timişoara, într-o şedinţă specială, în cadrul căreia urmează să fie aprobate o serie de proiecte de infrastructură cu impact regional, precum şi plata în...
#Chelsea Atletico Madrid, #Chelsea Atletico Madrid Live, #Chelsea Atletico Madrid direct, #Chelsea Atletico Madrid televizare , #rezultate Champions League