Business Focus: Antreprenoriatul: Profesie vs Vocație

Liga Campionilor: Bayern Munchen o elimina pe Manchester United si merge in semifinale

Miercuri, 09 Aprilie 2014, ora 23:35
7835 citiri

Bayern Munchen s-a calificat miercuri seara in semifinalele Ligii Campionilor, dupa ce-a invins-o pe Manchester United, cu 3-1.

In tur, la Manchester, scorul a fost 1-1, astfel ca nemtii s-au calificat cu scorul general de 4-2.

Munchenezii ajung in penultimul act al celei mai importante competitii intercluburi din Europa dupa o dubla mansa mult mai echilibrata decat de asteptau.

Bayern a dominat prima repriza, cu Robben si Ribery foarte activi, dar n-a reusit sa-si creeze mari ocazii de a marca. De partea cealalta, jucatorii lui Moyes au preferat sa mearga pe cartea contraatacului.

Contrar cursului jocului, Manchester a deschis scorul in minutul 57. Valencia a centrat, iar Evra a sutat fantastic de la marginea careului si a redus la tacere spectatorii de pe Allianz Arena.

Doar doua minute a durat, insa, avantajul englezilor, pentru ca Mandzukic a egalat cu o lovitura de cap, dupa o centrare a lui Ribery.

Campioana Europei nu s-a oprit din atacuri si a continuat sa puna presiune pe aparatorii englezi. Presiune ce a dat roade din nou in minutul 68, cand Muller a marcat dintr-o pasa a lui Robben.

Peste 8 minute, mijlocasul olandez, cel mai bun de pe teren, avea sa fie la finalizare, dupa o patrundere fantastica in partea dreapta.

3-1 si Bayern avanseaza in semifinale, acolo unde au mai obtinut calificarea si Real Madrid, Chelsea Londra si Atletico Madrid.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre Bayern Munchen si Manchester United, din mansa secunda a sferturilor de finala ale Ligii Campionilor.

Desfasurarea partidei:

min.90+4 - FINALUL INTALNIRII

min.88 - De Gea salveaza la un sut al lui Pizarro.

min.84 - Schimba si Guardiola: intra Pizarro, iese Muller.

min.82 - Smalling blocheaza sutul lui Muller.

min.81 - O noua schimbare la britanici: iese Welbeck, intra Januzaj.

min.76 - GOOOL BAYERN MUNCHEN!!! Robben patrunde in partea dreapta si-l invinge pe De Gea cu un sut deviat usor de Vidic!!!

min.74 - Schimbare la United: intra Hernandez, iese Fletcher.

min.73 - Nou-intratul Rafinha primeste si el un avertisment.

min.70 - Evra il faulteaza pe Robben si vede cartonasul galben.

min.68 - GOOOL BAYERN MUNCHEN!!! Muller ii aduce in avantaj pe nemti dintr-o pasa foarte buna a lui Robben!!!

min.65 - Schimbare la Bayern: iese Gotze, intra Rafinha.

min.63 - De Gea intervine excelent la o minge trimisa cu capul de Gotze.

min.62 - Neuer salveaza in fata lui Rooney. Buna ocazie pentru oaspeti.

INFO: La acest scor, partida va merge in prelungiri.

min.59 - GOOOL BAYERN MUNCHEN!!! Mandzukic egaleaza aproape imediat, cu o lovitura de cap venita in urma unei centrari a lui Ribery!!!

min.57 - GOOOL MANCHESTER UNITED!!! Evra marcheaza cu un sut superb, dupa o centrare a lui Valencia!!!

min.55 - Neuer prinde sutul de la distanta al lui Kagawa.

min.54 - Boateng trimite de marginea careului peste poarta englezilor.

min.53 - Vidic blocheaza sutul lui Mandzukic.

STARTUL REPRIZEI SECUNDE

------------------------------------------

min.45+2 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45+2 - Boateng iroseste o ultima ocazie in prima repriza.

min.44 - De Gea intervine salvator la un sut al lui Robben.

min.38 - Kroos patrunde in careul oaspetilor, dar trimite pe langa poarta.

min.35 - Robben e cel mai activ jucator al nemtilor. De partea cealalta, Vidic se descurca exelent in aparare.

min.30 - Bayern e echipa care domina si are posesia, in timp ce Manchester da senzatia ca asteapta un contraatac castigator.

min.28 - Vidic primeste un cartonas galben.

min.24 - Alaba nu nimereste spatiul portii de la marginea careului.

min.17 - Valencia inscris, dar golul e anulat pentru offside.

min.16 - Inca o ocazie pentru Robben, care suteaza mult peste poarta britanicilor.

min.15 - Vidic il blocheaza pe Robben.

min.14 - Robben suteaza pe langa poarta pe lanaga poarta lui De Gea, dupa o combinatie frumoasa cu Kroos.

min.8 - La primul atac al oaspetilor, Rooney se afla in pozitie buna, dar intarzie sutul si e blocat de Dante.

min.7 - Ribery suteaza pe langa poarta.

min.6 - Jones blocheaza sutul lui Muller.

INFO: La 0-0, Bayern e echipa care merge in semifinale, gratie golului marcat in tur.

min.4 - Muller trimite cu capul pe langa poarta englezilor, dupa o centrare a lui Robben.

ora 21:45 - STARTUL PARTIDEI

INFO: Intalnirea are loc pe stadionul Allianz-Arena din Munchen si e transmisa in direct la TV de Digi Sport si Dolce Sport.

INFO: In tur, la Manchester, cele doua echipe au terminat la egalitate, scor 1-1.

ECHIPELE:

BAYERN: Neuer - Lahm, Dante, Boateng, Alaba - Kroos, Gotze - Ribery, Muller, Robben - Mandzukic.

Rezerve: Raeder, van Buyten, Rafinha, Weiser, Hojbjerg, Pizarro, Weihrauch.

Antrenor: Josep Guardiola.

MANCHESTER: De Gea - Jones, Vidic, Smalling, Evra - Carrick, Fletcher - Kagawa, Rooney, Valencia - Welbeck.

Rezerve: Lindegaard, Ferdinand, Buttner, Giggs, Young, Januzaj, Hernandez.

Antrenor: David Moyes.

Arbitru: Jonas Erikssos (Suedia).

Candidatul USR la Primăria Sectorului 5 a depus o plângere la DIICOT împotriva lui Cristian Popescu Piedone
Avocatul şi liderul consilierilor USR din Sectorul 5, Alexandru Dimitriu, a depus joi dimineaţă, 25 aprilie, o plângere la DIICOT împotriva primarului Cristian Popescu Piedone şi ”a...
BEC vine în sprijinul PSD și PNL. Decizia surpriză care le permite să aibă candidați separați la Primăria Capitalei
Biroul Electoral Central (BEC) a adoptat miercuri, 24 aprilie, o hotărâre prin care permite desființarea unei alianțe electorale până la data de 26 aprilie,astfel că PSD și PNL vor putea...
#Bayern Munchen elimina Manchester United, #Bayern Munchen semifinale Liga Campionilor, #LIVE Bayern Munchen Manchester United, #direct Bayern Munchen Manchester United , #rezultate Champions League