Real Madrid distruge Bayern Munchen si se califica in finala Ligii Campionilor

Marti, 29 Aprilie 2014, ora 23:40
19120 citiri

Real Madrid este prima finalista a Ligii Campionilor dupa victoria zdrobitoare obtinuta pe terenul lui Bayern Munchen, scor 4-0, dupa un meci ce a avut o prima repriza total neasteptata.

Startul meciului de la Munchen a avut un scenariu care nu putea fi prevazut nici macar de cei mai optimisti suporteri ai lui Real Madrid.

La adapostul victoriei cu 1-0 din meciul tur, se astepta ca madrilenii vor face un joc de asteptare pentru a bloca ofensiva lui Guardiola, insa ecuatia calificarii era rezolvata dupa doar 20 de minute de joc.

Doua faze fixe ce l-au avut in prim plan pe Sergio Ramos au pus cireasa pe coliva pentru Bayern. Mai intai, fundasul madrilenilor s-a inaltat superb in minutul 16 si a finalizat o lovitura de la colt.

Trei minute mai tarziu, Ramos a recidivat si a deviat din sase metri o centrare a lui Di Maria, deviata de Pepe.

Lucrurile deveneau clare, iar pe jucatorii lui Bayern i-au lasat nervii. Dante a intrat dur la Ronaldo, Robben s-a harjonit cu Pepe, iar Ribery i-a dat o palma lui Carvajal.

Pe fondul acestor tensiuni, Real Madrid a mai punctat o data, in minutul 34, dupa un contraatac excelent finalizat de Cristiano Ronaldo din pasa lui Bale.

Dupa pauza, Real Madrid s-a multumit sa conserve rezultatul si a facut un joc de asteptare, in timp ce Bayern, ceva mai prezenta in careul advers, nu a putut sa stearga din impresia negativa din prima parte.

Prima ocazie la poarta lui Casillas a venit abia in minutul 57, cand Robben a tras putin pe langa din marginea careului. In rest, nemtii au incercat sa desfaca apararea Realului, dar defensiva din fata lui Casillas a fost organizata perfect.

In schimb, in minutul 89, Ronaldo a facut 4-0 cu un sut pe sub zid din lovitura libera si a stabilit scorul final. Cu acest gol, Ronaldo a ajuns la 16 reusite si este cel mai bun marcator din istoria Ligii Campionilor intr-un singur sezon.

Real Madrid s-a calificat astfel in finala Ligii Campionilor, unde va intalni castigatoarea duelului dintre Chelsea si Atletico Madrid (0-0 in tur), programat miercuri, de la ora 21:45, in direct pe Ziare.com.

BAYERN - REAL MADRID 0-4

90+3 - Final de meci! Real Madrid e in finala!

89 - GOL REAL MADRID! Ronaldo inscrie cu un sut pe sub zid din lovitura libera de la marginea careului!

88 - Ronaldo trage in zid din lovitura libera de la 26 de metri.

84 - Schimbare Real: Casemiro intra in locul lui Di Maria.

80 - Schimbare Real: Isco intra in locul lui Benzema.

78 - Kroos trage putin peste poarta din marginea careului.

75 - Schimbare Real: Varane intra in locul lui Ramos.

72 - Schimbari Bayern: Goetze si Pizzarro intra in locul lui Ribery si Muller.

70 - Ronaldo reia cu capul peste poarta din centrarea lui Di Maria.

69 - Momente mai bune pentru madrileni, care fac un joc de posesie in jumatatea adversa.

64 - Kroos trage de la 30 de metri, Casillas nu are nicio problema.

61 - Ribery patrunde frumos in careu, dar sutul sau e retinut de Casillas.

57 - Robben trage putin pe langa poarta din marginea careului.

53 - Alaba suteaza periculos din careu, Ramos acorda corner la sacrificiu.

50 - Muller intra dur la Ramos dar scapa fara cartonas galben.

46 - Se reia jocul!

46 - Schimbare Bayern: Martinez intra in locul lui Mandzukici.

45+2 - Pauza!

45+2 - Ronaldo trage mult peste din lovitura libera de la 27 de metri.

45 - Ribery ii da o palma peste fata lui Carvajal, arbitrul nu ia nicio masura!

44 - Robben centreaza in fata portii, Ramos respinge perfect in corner.

40 - Robben trage mult peste din lovitura libera de la marginea careului.

39 - Xabi Alonso vede cartonasul galben si rateaza finala!

39 - Ce ocazie!!! Neuer iese din nou gresit si degajeaza prost, mingea ajunge la Ronaldo, care trage putin pe langa poarta goala de la 45 de metri!

37 - Ronaldo da o pasa filtranta, dar Bale greseste preluarea.

Info: Ronaldo a ajuns la 15 goluri in acest sezon de Liga Campionilor, un adevarat record!

34 - GOL REAL MADRID! Madrilenii pleaca pe contraatac, Bale paseaza in fata portii la Ronaldo, iar acesta inscrie cu un sut pe jos!

32 - Robben incearca sa patrunda in careul advers, insa este deposedat.

27 - Ronaldo ia o actiune pe cont propriu, trage la firul ierbii de la 25 de metri, mingea se duce la jumatate de metru de bara.

25 - Ribery trage puternic din intoarcere, mingea se duce pe langa poarta.

23 - Mandzukici reia slab cu capul, Casillas se inalta si retine.

Info: Bayern trebuie sa castige la o diferenta de doua goluri pentru a ajunge in finala!

19 - GOL REAL MADRID! Sergio Ramos realizeaza dubla cu o lovitura de cap din sase metri, dupa o lovitura libera batuta de Di Maria, deviata de Pepe!

18 - Dante vede cartonasul galben pentru o intrare violenta asupra lui Ronaldo. Se putea acorda si cartonas rosu, Ronaldo a izbucnit in lacrimi de durere!

Info: Bayern trebuie sa castige la o diferenta de doua goluri pentru a merge in finala!

16 - GOL REAL MADRID! Sergio Ramos deschide scorul cu o lovitura superba de cap dupa un corner din partea dreapta!

12 - Di Maria trage mult peste poarta din marginea careului.

9 - Ce ocazie!!! Neuer iese gresit in afara careului, mingea ajunge la Bale, care trage peste poarta de la 35 de metri. Poarta era goala!

9 - Robben are o reactie nervoasa dupa ce arbitrul dicteaza un fault in atac.

5 - Real Madrid s-a instalat in propria jumatate in startul meciului, in asteptarea unor contraatacuri.

2 - Contraatac pentru Real Madrid, Di Maria centreaza din banda stanga, Neuer retine.

1 - Fluier de start!

Info: Meciul incepe la ora 21:45 si este televizat de TVR 1, Digi Sport 1 si Dolce Sport 1.

Bayern: Neuer - Lahm, Dante, Boateng, Alaba - Schweinsteiger - Robben, Muller, Kroos, Ribery - Mandzukic

Rezerve: Raeder, Gotze, Hojbjerg, Martinez, Pizarro, Rafinha, Van Buyten

Real Madrid: Casillas - Carvajal, Pepe, Sergio Ramos, Coentrao - Xabi Alonso, Modric, Di Maria - Bale, Benzema, Ronaldo

Rezerve: D. Lopez, Isco, Illarramendi, Marcelo, Morata, Varane, Casemiro

In prima mansa, Real Madrid s-a impus pe Santiago Bernabeu cu 1-0, dupa un gol reusit de Karim Benzema.

In cealalta semifinala, miercuri de la ora 21:45, se vor intalni Chelsea si Atletico Madrid. In tur, scorul a fost 0-0.

Cătălin Drulă, despre candidatura la prezidențiale: „Eu sunt natural un candidat posibil”. Care sunt obiectivele USR și Dreapta Unită pentru 2024
Președintele USR Cătălin Drulă a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători” și a vorbit despre obiectivele USR și ale Dreptei Unite pentru alegerile din 9 iunie, despre misiunea...
Cîrstoiu răspunde criticilor din ultimele zile: "Nişte lupi în haine de oaie încearcă să transforme oaia în lup"
Atacat în ultimele zile atât de adversarii direcți la alegerile locale, cât și de alți politicieni, dar și de ziariști, Cătălin Cîrstoiu, candidatul susţinut de PSD şi PNL pentru...
#Bayern Munchen Real Madrid, #Bayern Munchen Real Madrid Live, #Bayern Munchen Real Madrid direct, #televizare Bayern Munchen Real Madrid , #rezultate Champions League