Liga Campionilor: FC Barcelona invinge Manchester City dupa un meci magic facut de Leo Messi

Miercuri, 19 Octombrie 2016, ora 23:37
17783 citiri

FC Barcelona a invins Manchester City, scor 4-0, intr-un meci din grupa C a Ligii Campionilor. Omul serii a fost Leo Messi, cu trei goluri marcate.

La reintalnirea cu fostul antrenor Pep Guardiola, catalanii au inceput cu ceva emotii, dupa ce Alba s-a accidentat in startul meciului, dar Leo Messi a facut legea pe teren.

Starul argentinian a deschis scorul in minutul 17 dupa o actiune in care a strapuns defensiva adversa precum un tren de mare viteza si a punctat dupa ce l-a driblat si pe portarul Bravo.

City a avut un joc slab si si-a creat ocazii la poarta adversa doar dupa ce Barcelona l-a pierdut si pe Pique inainte de pauza, iesit accidentat.

Elanul britanicilor a fost insa domolit de o gafa prosteasca ce i-a apartinut lui Bravo. Acesta a fost eliminat in minutul 53, cand a comis hent in afara careului dupa ce ii pasase incredibil lui Luis Suarez.

Cu un om in plus, Barcelona s-a distrat pur si simplu cu defensiva adversa. Messi a iesit din nou la rampa in minutele 61 si 69 cand a marcat inca de doua ori pentru un hat-trick de zile mari.

Barcelona a avut si ea un om in minus din minutul 73, dupa ce Mathieu a vazut doua cartonase galbene in mai putin de trei minute.

Chiar si asa, catalanii mai puteau puncta o data, dar Neymar a ratat un penalti in minutul 88. Brazilianul s-a revansat doua minute mai tarziu, printr-o reusita din pasa lui Messi ce a stabilit scorul final, 4-0.

Dupa acest rezultat, FC Barcelona are 9 puncte in trei etape, in timp ce City este pe locul doi in grupa C, cu 4 puncte.

Britanicii vor avea sansa revansei pe 1 noiembrie, de la ora 21:45, cand este programat meciul retur pe Ettihad Stadium.

Afla si celelalte rezultate inregistrate in Liga Campionilor si clasamentele actualizate

FC BARCELONA - MANCHESTER CITY 4-0

90+3 - Final de meci!

90 - GOL BARCELONA!!! Neymar se revanseaza si duce scorul la 4-0!

88 - Neymar rateaza o lovitura de la 11 metri!

83 - Neymar are o sansa importanta de a majora scorul, dar sutul sau e respins.

80 - Schimbare Barcelona: Andre Gomes intra in locul lui Iniesta.

79 - Schimbare City: Aguero intra in locul lui Gundogan.

74 - Mathieu vede al doilea cartonas galben si este eliminat! Barcelona ramane si ea in zece!

72 - Mathieu vede cartonasul galben.

69 - GOL BARCELONA!!! Messi face tripla din pasa lui Luis Suarez!!! Ce meci mare face argentinianul!

64 - Kevin De Bruyne are o sansa buna, dar Ter Stegen intervine din nou salvator.

61 - GOL BARCELONA!!! Lionel Messi face dubla cu un sut plasat din marginea careului!!!

59 - Lionel Messi suteaza peste poarta din lovitura libera.

58 - Schimbare City: Clichy intra in locul lui Zabaleta, accidentat.

57 - Schimbare City: Portarul Wilfredo Caballero intra in locul lui Nolito.

53 - Portarul britanicilor, Cladio Bravo, este eliminat dupa o gafa uriasa! Bravo iese in afara careului, ii da o pasa ideala lui Suarez si apoi comite hent la 20 de metri de poarta pentru a evita un gol ca si facu!

51 - Samuel Umtiti trimite cu capul pe langa poarta de la 10 metri.

46 - Se reia jocul!

45 - Pauza!

45 - Suarez are sansa de a face 2-0, dar Bravo intervine excelent!

40 - Fernandinho vede cartonasul galben.

39 - Schimbare Barcelona: Pique, accidentat, e inlocuit de Mathieu.

38 - Mare sansa pentru City! Ter Stegen intervine salvator la un sut al lui Ilkay Gundogan, pe care scria gol!

37 - Nolito are o prima sansa pentru britanici, dar sutul sau e respins.

34 - Desi avem doua formatii recunoscute pentru stilul ultraofensiv, pana in acest moment am avut doar doua suturi, ambele ale catalanilor.

30 - David Silva vede cartonasul galben.

29 - Pique se resimte si primeste ingrijiri medicale dupa un fault tare.

24 - Luis Suarez este surprins in pozitie de ofsaid.

17 - GOL FC BARCELONA! Lionel Messi deschide scorul pentru catalani cu un sut din fata portii, dupa ce a driblat si portarul.

15 - Combinatie intre Suarez si Messi, dar defensiva adversa intervine excelent.

10 - Schimbare Barcelona: Jordi Alba, accidentat, este inlocuit de Lucas Digne.

5 - Kevin De Bruyne centreaza in careul catalanilor, mingea e respinsa intr-un corner ramas fara rezultat.

2 - Neymar are o prima actiune, dar nu reuseste sa creeze pericol la poarta adversa.

1 - A inceput meciul!

Info: Partida incepe la ora 21:45 si e televizata de Dolce Sport.

FC Barcelona: Ter Stegen, Roberto, Pique, Umtiti, Mascherano, Alba, Iniesta, Rakitic, Busquets, Messi, Neymar, Suarez

Manchester City: Bravo, Zabaleta, Otamendi, Stones, Kolarov, Fernandinho, Gundogan, Silva, Sterling, Nolito, De Bruyne

In cealalta partia din grupa C se intalnesc Celtic si M'Gladbach.

FC Barcelona are 6 puncte dupa primele doua etape, in timp ce City are 4 puncte.

Meciul retur se va disputa pe 1 noiembrie, de la ora 21:45.

Fenomene fără precedent în istoria alegerilor. Politolog: „Vom vedea niște scoruri foarte interesante"
Se anunță o prezență-record la alegerile europarlamentare, programate pentru 9 iunie 2024. Fenomenul a fost explicat de către politologul Andrei Țăranu, într-un interviu pentru Ziare.com....
Cine câștigă din separarea candidaților PSD-PNL la Capitală: ”Se vor faulta unul pe altul”. Scenarii noi pentru prezidențiale
Sociologul Alfred Bulai, șeful departamentului de Sociologie din cadrul SNSPA, a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători”. Acesta a vorbit despre cele mai importante subiecte de pe...
#Barcelona Manchester City, #Barcelona Manchester City LIVE, #Barcelona Manchester City direct, #televizare Barcelona Manchester City , #rezultate Champions League