Liga Campionilor, optimi: Egal intre Basel si Porto

Miercuri, 18 Februarie 2015, ora 23:38
3418 citiri

Basel si Porto au terminat la egalitate, scor 1-1, intalnirea disputata miercuri seara in prima mansa a optimilor de finala ale Ligii Campionilor.

Golul elvetienilor a fost marcat in minutul 11 de Gonzalez, in urma unei pase excelente a lui Frei.

Egalarea oaspetilor a venit in minutul 79, cand Danilo a transformat un penalti dictat dupa un hent in careu al lui Samuel.

O faza controversata s-a produs in startul reprizei secunde, cand Casemiro a marcat in urma unui corner. In prima faza, arbitrul a validat golul, dar a revenit dupa aproape doua minute si a anulat reusita, pe motiv de offside.

1-1 si calificarea se va decide pe 10 martie, in returul de la Porto.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre Basel si Porto, din prima mansa a optimilor de finala ale Ligii Campionilor.

Desfasurarea partidei:

min.90+4 - FINALUL INTALNIRII

min.90 - Vom avea 4 minute de prelungiri.

min.87 - Galben pentru Danilo, dupa un fault asupra nou intratului Hamoudi.

min.83 - Schimbare si la Basel: intra Hamoudi, iese Gashi.

min.81 - Ultima schimbare la Porto: iese Tello, intra Quintero.

min.79 - GOOOL PORTO!!! Danilo marcheaza de la 11 metri!!!

min.78 - Penalti pentru Porto, dupa un hent al lui Samuel la o centrare a lui Danilo.

min.74 - Herrera trimite de la distanta, dar pe centrul portii.

min.68 - Modificare la Porto: iese Torres, intra Neves.

min.64 - Mare ocazie pentru Porto! Martinez ramane singur cu Vaclik, incearca un lob, dar mingea se duce peste poarta.

min.63 - Schimbare la Basel: intra Embolo, iese Streller.

min.62 - Suchy il faulteaza pe Martinez si vede cartonasul galben.

min.60 - Prima schimbare la Porto: intra Quaresma, iese Brahimi.

min.59 - Vaclik blocheaza un sut al lui Tello. Ocazie importanta pentru oaspeti.

min.57 - Gashi vede galbenul dupa un fault la Danilo.

min.51 - Sandro vede cartonasul galben pentru o intrare cu talpa la un adversar.

min.48 - Casemiro marcheaza, dar golul e anulat dupa aproape 2 minute pe motiv de offisde!!!

STARTUL PARTII SECUNDE

-------------------------------------------

min.45+5 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45+4 - Conflict intre Xkaha si Martinez, cu greu oprit de arbitru.

min.45 - 3 minute de prelungiri pentru aceasta prima repriza.

min.43 - Vaclik prinde sutul lui Brahimi.

min.36 - Elneny il faulteaza pe Torres si e avertizat.

min.35 - Tello marcheaza, dar de la margine s-a ridicat fanionul.

min.33 - Martinez cade in careu dupa un duel cu Samuel, cere penalti, dar arbitrul lasa jocul sa continue.

min.29 - Galben pentru Casemiro, dupa un fault la Zuffi.

min.25 - Schimbare la gazde: iese Gonzalez, accidentat, intra Calla.

min.22 - Frei vede un cartonas galben, in timp ce Gonzalez nu mai poate continua partida dupa contactul de la gol.

min.20 - Casemiro trimite cu capul pe langa poarta.

min.20 - Vaclik respinge un sut bun al lui Danilo.

min.18 - Casemiro reia cu capul, dar slab, iar Vaclik retine fara niciun fel de problema.

min.12 - Autorul golului se resimte dupa contactul cu portarul portughezilor.

min.11 - GOOOL BASEL!!! Gonzalez deschide scorul dupa o pasa senzationala a lui Frei!!!

ora 21:45 - STARTUL PARTIDEI

INFO: Intalnirea are loc pe St. Jakob-Park din Basel si e transmisa in direct la TV de Digi Sport 2 si Dolce Sport 2.

INFO: Mansa retur va avea loc la Porto, pe 10 martie.

ECHIPELE:

BASEL: Vaclik - Xhaka, Suchy, Samuel, Safari - Elneny, Frei, Zuffi - Gonzalez, Streller, Gashi.

Rezerve: Vailati, Degen, Ajeti, Delgado, Hamoudi, Calla, Embolo.

Antrenor: Paulo Sousa.

PORTO: Fabiano - Danilo, Maicon, Marcano, Sandro - Herrera, Casemiro, Torres - Tello, Martinez, Brahimi.

Rezerve: Helton, Indi, Evandro, Neves, Quaresma, Quintero, Aboubakar.

Antrenor: Julen Lopetegui.

Arbitru: Mark Clattenburg (Anglia).

Gabriela Firea iese în stradă. Candidata PSD la Primăria Capitalei vrea întâlniri directe cu electoratul
Gabriela Firea, candidatul PSD la Primăria Capitalei, nu va sta la birou în timpul campaniei electorale. Firea a declarat miercuri, 24 aprilie, că îşi va axa campania în primul rând pe...
Lider PNL inculpat pentru corupție și-a depus candidatura la locale: ”Intru în competiţie bărbăteşte, deschis şi asumat”
Preşedintele PNL Prahova, Iulian Dumitrescu, inculpat pentru corupţie şi cu interdicţia de a exercita funcţia de preşedinte al Consiliului Judeţean Prahova, şi-a depus miercuri, 24 aprilie,...
#Basel egal Porto, #LIVE Basel Porto, #Basel Porto Liga Campionilor , #rezultate Champions League