Liga Campionilor: Leverkusen invinge neasteptat finalista de anul trecut

Miercuri, 25 Februarie 2015, ora 23:36
4913 citiri

Bayer Leverkusen a obtinut o victorie neasteptata in prima mansa a optimilor de finala din Liga Campionilor, scor 1-0, pe teren propriu cu Atletico Madrid.

Nemtii au fost mult mai prezenti in joc si au dominat teritorial partida, in timp ce Atletico a venit sa faca un joc pe contraatac.

Wendell a ratat prima mare sansa a meciului in minutul 12, pentru ca in minutul 26 Spahici sa zguduie bara cu un sut superb din afara careului.

Spre finalul primei parti, Atletico a iesit la joc, iar Griezmann si Tiago s-au lovit de doua interventii excelente ale lui Leno.

Bayer Leverkusen a reusit totusi sa deschida scorul in minutul 57, cand Calhanoglu a punctat superb, cu un sut foarte puternic din 12 metri, la care Moya nu a putut interveni.

Din minutul 76, Atletico Madrid a ramas in inferioritate numerica, Tiago fiind eliminat.

Returul va avea loc peste 3 saptamani, la Madrid.

LEVERKUSEN - ATLETICO 1-0

90+3 - Final de meci!

Noi modificari in celalalt meci din aceasta seara: Monaco are 3-1 la Londra.

In celalalt meci, Arsenal reduce din diferenta cu AS Monaco, scorul fiind 1-2.

87 - Schimbare Leverkusen: Calhanoglu ii lasa locul lui Brandt.

85 - Nemtii continua sa aiba posesia in finalul meciului, Atletico este de nerecunoscut.

80 - Schimbare Leverkusen: Kiessling intra in locul lui Drmic.

76 - Tiago este eliminat si Atletico ramane in zece oameni!

74 - Torres suteaza periculos, dar mingea e respinsa.

67 - Schimbare Leverkunes: Rolfes intra in locul lui Bender.

64 - Schimbare Atletico: Torres intra in locul lui Arda Turan.

58 - Wendell vede cartonasul galben.

57 - GOL LEVERKUSEN! Hakan Calhanoglu deschide scorul cu un sut puternic din 12 metri, lateral dreapta!

Info: In celalalt meci, Monaco are 2-0 cu Arsenal la Londra.

54 - Corner pentru gazde, Atletico reuseste sa respinga cu emotii.

46 - Se reia jocul!

45+3 - Pauza!

45 - Ce ocazie!!! Leno scoate incredibil un sut din sase metri al lui Tiago pe care scria gol!

42 - Schimbare Atletico: Raul Garcia intra in locul lui Saul.

39 - Ce ocazie!!! Griezmann trimite un lob din sapte metri, Leno se intinde si respinge salvator.

Info: In celalalt meci al serii, AS Monaco a deschis scorul pe terenul lui Arsenal.

39 - Schimbare Atletico: Gamez intra in locul lui Siqeuira.

36 - Papadopoulos vede cartonasul galben.

32 - Inca un sut periculos la poarta lui Atletico, respins nefericit de Drmic.

26 - Ce ocazie!!! Spahici suteaza superb din afara careului si rateaza de putin golul! Mingea loveste bara!

23 - Tiago vede cartonasul galben.

21 - Leverkusen mai pleaca pe un contraatac, dar Juanfran intervine bine si blocheaza.

12 - Ce ocazie!!! Corner pentru gazde, mingea ajunge la marginea careului, este sutata periculos de Wendell, dar Mandukici scoate de pe linie!

7 - Leverkusen pleaca pe contraatac, insa Bender trage mult pe langa de la 25 de metri.

1 - Fluier de start!

Info: Meciul incepe la ora 21:45 si este televizat de Digi Sport 2 si Dolce Sport 2.

LEVERKUSEN: Leno - Hilbert, Spahic, Papadopoulos, Wendell - Castro, Bender, Bellarabi, Hakan - Son, Drmic

ATLETICO: Moya - Juanfran, Godin, Miranda, Siqueira - Tiago, Gabi, Saul, Arda Turan - Griezmann, Mandzukic

Leverkusen nu poate conta pe Kruse, Toprak, Dejvaj si Bender. Singura absenta de la Atletico este Koke.

Returul va avea loc peste trei saptamani, la Madrid.

Fenomene fără precedent în istoria alegerilor. Politolog: „Vom vedea niște scoruri foarte interesante"
Se anunță o prezență-record la alegerile europarlamentare, programate pentru 9 iunie 2024. Fenomenul a fost explicat de către politologul Andrei Țăranu, într-un interviu pentru Ziare.com....
Cine câștigă din separarea candidaților PSD-PNL la Capitală: ”Se vor faulta unul pe altul”. Scenarii noi pentru prezidențiale
Sociologul Alfred Bulai, șeful departamentului de Sociologie din cadrul SNSPA, a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători”. Acesta a vorbit despre cele mai importante subiecte de pe...
#Leverkusen Atletico Madrid, #Leverkusen Atletico Madrid live, #Leverkusen Atletico Madrid direct, #televizare Leverkusen Atletico Madrid , #rezultate Champions League