Rezultatele din optimile Ligii Campionilor: Juventus se califica superb, Manchester City pierde acasa

Miercuri, 07 Martie 2018, ora 23:35
16507 citiri

Ziare.com va prezinta rezultatele inregistrate in meciurile din mansa retur a optimilor de finala din Liga Campionilor si echipele calificate in sferturi.

Iata rezultatele inregistrate:

TOTTENHAM - JUVENTUS 1-2 (Son '39 / Higuain '64, Dybala '66) - 2-2 in tur

MANCHESTER CITY - FC BASEL 1-2 (Jesus '7 / Elyounoussi '16, Lang '72) - 4-0 in tur

S-au calificat in sferturile de finala Juventus Torino si Manchester City.

Juventus a suferit din greu pentru a obtine biletele catre sferturile de finala. Dupa remiza 2-2 din tur, italienii au avut un start slab la Londra.

Son si Kane au ratat ocazii mari de gol pentru Tottenham, dar deschiderea scorului s-a produs in cele din urma in minutul 39, cand sud-coreeanul a marcat.

In partea secunda, Juventus a dat semne de revenire si a intors rezultatul in doar doua minute. Mai intai, in minutul 66, Higuain a punctat din fata portii, iar doua minute mai tarziu Dybala nu l-a iertat pe Lloris si a finalizat cu un sut imparabil.

Tottenham a atacat in valuri pe final, dar nu a reusit sa marcheze macar golul care trimitea meciul in decisiv.

In celalalt meci al serii, Pep Guardiola a menajat mai multi jucatori la Manchester City, dupa victoria cu 4-0 din tur de pe terenul lui FC Basel.

Chiar si asa, City a deschis scorul inca din minutul 7, dupa ce Gabriel Jesus a reluat fara emotii din fata portii.

Elvetienii au facut insa un joc curajos si au intors rezultatul prin Elyounoussi (minutul 17) si Lang (71), obtinand astfel o victorie de prestigiu.

Desfasurarea meciurilor:

90 - Final de meci! Juventus si City se califica in sferturile de finala!

90 - Ocazie mare pentru Spurs, dar mingea trimisa de Kane loveste bara laterala!

82 - Sansa buna pentru Tottenham, insa sutul lui Son trece putin pe langa poarta.

78 - Tottenham ataca in valuri, dar Juventus se apara bine momentan.

72 - GOL BASEL!!! Elvetienii o conduc pe City, dupa golul marcat de Michael Lang!

70 - La Manchester se joaca mai mult la trecerea timpului, formatia lui Guardiola incearca sa se menajeze.

66 - GOL JUVENTUS!!! Dybala intoarce soarta calificarii!!! Scapat singur cu portarul, argentinianul nu iarta! La acest scor, Juventus e calificata!!!

64 - GOL JUVENTUS!!! Italienii egaleaza la Londra printr-o reluare din fata portii a lui Higuain!

62 - Juventus are in sfarsit o sansa de gol, dar Dybala trage pe langa poarta din 15 metri.

58 - Juventus nu-si revine in confruntarea de la Londra, iar Tottenham are in continuare posesia. Son trage insa mult peste dintr-o pozitie buna.

46 - Se reiau meciurile!

45 - E pauza pe cele doua stadioane!

39 - GOL TOTTENHAM! Son deschide scorul in meciul cu Juventus dupa o centrare din partea dreapta!

38 - Son are o noua sansa mare de gol, dar trage putin pe langa poarta.

32 - Delle Ali trage puternic din afara careului, iar Buffon retine in doi timpi in meciul Tottenham - Juventus.

31 - Basel e din nou aproape de gol la Manchester, dar sutul trimis de Dimitri Oberlin din lovitura libera trece putin pe langa.

20 - Son este din nou aproape de gol in meciul cu Juventus, dar Buffon scoate lovitura sa de cap.

17 - Juventus cere penalti dupa o intrare asupra lui Douglas Costa, dar jocul continua. Se putea acorda penalti.

16 - GOL BASEL!!! Elvetienii egaleaza in meciul cu City printr-un sut puternic din centrul careului trimis de Elyounoussi!

15 - Tottenham iroseste o sansa uriasa in meciul cu Juventus. Kane patrunde excelent in careu, trece de Buffon, dar intra in unghi si trage in plasa laterala. Putea face insa mai mult la aceasta faza.

12 - City rateaza sansa desprinderii in meciul cu Basel. Lovitura de cap trimisa de Bernardo Silva trece peste poarta.

7 - GOL CITY!!! Manchester puncteaza foarte rapid, prin Gabriel Jesus, cu o reluare din fata portii, in meciul cu FC Basel!

4 - Tottenham are prima sansa de gol cu Juventus, dar Buffon scoate excelent sutul lui Son!

1 - Au inceput cele doua meciuri!

Echipele de start Tottenham - Juventus:

Tottenham: Lloris; Trippier, Sanchez, Vertonghen, Davies; Dier, Dembele; Son, Alli, Eriksen; Kane

Juventus: Buffon; Barzagli, Benatia, Chiellini, Alex Sandro; Khedira, Pjanic, Matuidi; Douglas Costa, Higuain, Dybala

Echipele de start Manchester City - FC Basel:

Manchester City: Bravo; Danilo, Stones, Laporte, Zinchenko; Gundogan, Toure; Foden, B.Silva, Sane; Jesus

Basel: Vaclick - Suchy, Frei, Lacroix - Lang, Die, Zuffi, Riveros - Bua, Oberlin, Elyonoussi

In prima mansa, Manchester City a invins FC Basel cu 4-0, iar Juventus si Tottenham au remizat, scor 2-2.

Iata aici rezultatele inregistrate in meciurile de marti seara

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#Rezultate Liga Campionilor, #Liga Campionilor LIVE , #rezultate Champions League