Atletico Madrid a zdrobit-o pe Chelsea si a castigat Supercupa Europei

Vineri, 31 August 2012, ora 23:35
6182 citiri

Formatia spaniola Atletico Madrid a castigat, vineri seara, Supercupa Europei, dupa o victorie zdrobitoare in fata englezilor de la Chelsea Londra, scor 4-1.

Dupa ce a castigat in mod surprinzator Liga Campionilor, eliminand-o pe Real Madrid in semifinale si invingand-o pe Bayern Munchen in ultimul act, Chelsea Londra a primit o lectie de fotbal in Supercupa Europei de la Monte Carlo.

Columbianul Radamel Falcao a facut un nou meci senzational, reusind un hattrick la numai patru zile dupa ce a marcat tot de trei ori intr-o partida din Primera Division.

Dupa ce a lovit transversala in debutul partidei, Falcao a deschis scorul in minutul 7, cu un sut lobat peste poartarul Cech, iar 11 minute mai tarziu a marcat pentru a doua oara din centrul careului.

Atacantul columbian a zdruncinat bara din in minutul 35, iar in ultimele secunde ale primei reprize si-a completat tripla, invingandu-l din nou pe Cech la capatul unui contraatac rapid.

Desi au avut posesia si in partea secunda, englezii n-au reusit mai nimic in primele 30 de minute, iar ibericii au punctat pentru a patra oara, in minutul 60, de aceasta data prin Miranda. Umiliti dupa numai o ora de joc, cei de la Chelsea au inscris golul de onoare cu un sfert de ora inainte de final, Cahill scuturand plasa cu un sut din centrul careului.

Prin succesul inregistrat vineri seara, Atletico Madrid si-a adaugat in palmares a doua Supercupa a Europei, dupa cea cucerita in urma cu doi ani in fata italienilor de la Internazionale Milano.

Supercupa Europei dintre Atletico Madrid si Chelsea Londra a fost transmisa in format LIVE Text pe site-ul Ziare.com.

Desfasurarea partidei:

ora 23:35 Final de meci! Atletico Madrid castiga Supercupa Europei!

Min.90 Ultima schimbare si pentru englezi: Intra Bertrand, iese Cole.

Min.87 Schimbare la spanioli: Falcao iese in aplauzele publicului si intra Emre.

Min.85 Felipe Luis suteaza periculos la firul ierbii, portarul Cech retine.

Min.82 Schimba si Chelsea: Iese Mata, intra Sturridge.

Min.81 Schimbare la Atletico: Raul Garcia intra in locul lui Koke.

Min.80 Mata trimite pe langa poarta.

Min.75 GOL CHELSEA! Cahill reduce diferenta cu un sut in centrul careului, la o lovitura de colt a englezilor!

Min.69 Cech retine sutul lui Koke.

Min.67 Oscar recupereaza in marginea careului spaniol, dar sutul sau trece pe langa poarta.

Min.60 GOL ATLETICO! Suarez centreaza din lovitura libera, Miranda inalta balonul peste Cech si duce scorul la 4-0!

Min.59 Cahill blocheaza excelent sutul lui Arda Turan.

Min.57 Posesia este in continuare de partea lui Chelsea (58%), dar englezii nu dau semne de revenire.

Min.56 Schimbare la Atletico: Iese Lopez, intra Rodriguez.

Min.54 Suarez suteaza frumos din voleu, dar balonul este respins in corner.

Min.50 Torres incearca un sut la poarta, dar rateaza tinta.

Min.46 Schimbare pentru Chelsea la pauza: Iese Ramires, intra Oscar.

ora 22:48 - Incepe repriza secunda.

---------------------------------------

ora 22:32 - Se incheie prima repriza.

Min.45 GOL ATLETICO! Falcao inscrie pentru a treia oara la capatul unui contraatac!

Min.42 Spiritele s-au mai calmat dupa turul de forta al madrilenilor.

Min.37 Curtois intervine excelent la sutul lui Ramires.

Min.35 Bara Atletico, la sutul aceluiasi Radamel Falcao! Columbianul a facut ce-a vrut cu apararea engleza pana acum!

Min.33 Luis blocheaza sutul lui Ramires.

Min.29 Ivanovici primeste primul cartonas galben al partidei.

Min.28 Cech intervine salvator si tabela ramane nemodificata.

Min.25 Atletico au dominat copios pana acum si le-au creat probleme mari englezilor in ofensiva.

Min.18 GOL ATLETICO! Falcao reuseste dubla cu un sut din centrul careului!

Min.15 Cech salveaza din fata lui Lopez.

Min.10 Hazard cauta egalarea cu un sut de la 22 de metri, dar balonul trece peste poarta ibericilor.

Min.7 GOL ATLETICO! Falcao deschide scorul cu un sut in diagonala, peste poartarul Cech!

Min.5 O noua centrare pentru Falcao in centrul careului, dar englezii indeparteaza pericolul.

Min.2 Bara Atletico! Falcao primeste in fata portii, suteaza din alunecare, dar balonul loveste transversala dupa care revine in teren!

ora 21:45 - Incepe partida de la Monte Carlo.

INFO - Meciul este arbitrat de o brigada din Slovenia, cu Damir Skomina la centru.

INFO - Partida se desfasoara la Monte Carlo, pe stadionul Louis II.

INFO - Chelsea Londra este castigatoarea Ligii Campionilor, in timp ce Atletico Madrid este detinatoarea trofeului Europa League.

Chelsea Londra: Cech - Ivanovic, Cahill, David Luiz, Ashley Cole - Ramires, Obi Mikel, Lampard - Hazard, Mata, Torres;

Rezerve: Turnbull - Bertrand, Oscar, Sturridge, Romeu, Meireles, Moses;

Antrenor: Roberto Di Matteo;

Atletico Madrid: Courtois - Juanfran, Miranda, Godin, Filipe Luis - Mario Suarez, Gabi - Arda Turan, Adrian Lopez, Falcao;

Rezerve: Asenjo - Garcia, Emre, Rodriguez, Silvio, Diaz, Costa;

Antrenor: Diego Simeone.

Ciolacu susține reforma bugetară și regionalizarea teritorială: ”Să nu mai existe decalaje ca între Timişoara şi Bacău”
Premierul Marcel Ciolacu a declarat joi, 25 aprilie, la Timişoara, că regionalizarea teritorială şi reforma bugetară trebuie făcute, după o analiză şi un studiu exact în fiecare judeţ....
Clotilde Armand ironizează PSD-ul după ce i-a cerut demisia: "Mai stau, să vă scot din minţi că nu mai puteţi fura"
Trimisă în judecată pentru folosirea funcţiei pentru favorizarea unor persoane, Clotilde Armand, primarărița Sectorului 1 a declarat răspicat că nu va demisiona, aşa cum i-au cerut...
#Atletico castigat Supercupa Europei, #Atletico Supercupa Europei 2012, #Atletico Madrid umilit Chelsea, #Atletico Chelsea Supercupa Europei , #rezultate Champions League