Liverpool si Chelsea, calificate in semifinalele Ligii Campionilor (VIDEO)

Miercuri, 09 Aprilie 2008, ora 00:07
2977 citiri

Marti au avut loc doua partide din mansa secunda a sferturilor de finala ale Ligii Campionilor, dintre Chelsea Londra - Fenerbahce Istanbul, si Liverpool - Arsenal.

Chelsea a reusit sa se impuna pe teren propriu cu scorul de 2 - 0, dupa ce in tur englezii au fost invinsi cu 2 - 1.

Scorul a fost deschis rapid de englezi, in minutul 4, printr-o centrare perfecta pe partea dreapta dintr-o lovitura libera, Ballack inaltandu-se si trimitand balonul usor in poarta lui Volkan.

Tabela de marcaj a fost inchisa in minutul 87 de Lampard, care a primit o pasa dupa o cursa a lui Essien, care a driblat doi adversari in careul advers.

Chelsea: Cudicini - A. Cole, Essien, Carvalho, Terry - J. Cole, Ballack, Makelele, Lampard, Kalou - Drogba

Fenerbahce: Volkan - Gonul, Lugano, Edu, Vederson - Maldonado, Aurelio, Kazim - Deivid, Alex, Senturk

In cea de-a doua partida a serii, Liverpool - Arsenal, elevii lui Rafael Benitez au obtinut calificarea in semifinale, cu scorul de 4 - 2, dupa ce in tur rezultatul a fost egal, 1 - 1.

Scorul a fost deschis de oaspeti in minutul 13, prin Diaby, care a prins mingea dupa o faza prelungita printr-o pasa de la Hleb, fara sperante pentru portarul Reina.

Golul egalizator a venit 17 minute mai tarziu, Hyypia reusind o superba lovitura de cap din centrul careului, printr-o lovitura de colt executata de Gerrard.

In minutul 69, Fernando Torres a adus Liverpool-ul in avantaj cu un sut superb din interiorul careului (2-1).

Scorul a ajuns din nou la egalitate, in minutul 84, atunci cand jucatorul oaspetilor, Walcott, a driblat tot de la mijlocul terenului si i-a trimis o pasa perfecta lui Adebayor, care nu a trebuit decat sa puna latul pe minge pentru a-si trece numele pe lista marcatorilor.

Bucuria nu a durat decat un minut, oaspetii obtinand un penalty transformat de Gerrard.

Tabela de marcaj a fost inchisa in minutul 90+2 de Babel, care a scapat singur cu portarul.

Liverpool: Reina; Carragher, Hyypia, Skrtel, Fabio Aurelio; Mascherano, Gerrard, Alonso; Kuyt, Torres, Crouch.

Arsenal: Almunia; Toure, Gallas, Senderos, Clichy; Eboue, Fabregas, Flamini, Diaby; Hleb; Adebayor.

Urmatoarele semifinaliste se vor afla miercuri seara, dupa intalnirile Manchester United - AS Roma (0-2 in tur) si FC Barcelona - Schalke 04 (0-1 in tur).

O arbitră din România la semifinala Ligii Campionilor, cu Ovidiu Hațegan în camera VAR
O brigadă din România va conduce returul uneia dintre semifinalele UEFA Women’s Champions League, informează FRF. Iuliana Demetrescu se va afla la centru la partida Chelsea – Barcelona,...
Arsenal și-a distrus rivala în derby, iar lupta pentru titlu în Premier League devine pasionantă
Formaţia Arsenal a învins, marţi, pe teren propriu, cu scorul de 5-0, echipa Chelsea, în meci restanţă din etapa a 29-a a campionatului Angliei. Pentru Arsenal au marcat Trossard, în...
#Liga Campionilor, #rezultate, #mansa, #secunda, #retur, #liverpool, #arsenal, #Chelsea, #fenerbahce, #semifinale , #Liverpool