Manchester United a castigat derbiul Albionului, in Liga Campionilor

Miercuri, 06 Aprilie 2011, ora 23:43
3192 citiri

Chelsea Londra a piedut, scor 0-1, intalnirea jucata miercuri seara, pe teren propriu, cu Manchester United, in prima mansa a sferturilor Ligii Campionilor.

Unicul gol al intalnirii a fost marcat in minutul 24, de Wayne Rooney, cu un sut din centrul careului, dupa o pasa excelenta primita de la veteranul Giggs.

Anglia a zambit, dar a si plans cand a avut loc tragerea la sorti a sferturilor celei mai importante competitii intercluburi din Europa. Zambit pentru ca avea sigur o formatie in semifinale, iar plans pentru ca o echipa din Albion parasea sigur intrecerea in sferturi.

Chelsea Londra - Manchester United sau derbiul Albionului, asa cum a fost poreclit, si-a jucat prima mansa miercuri seara, pe stadionul "Stamford Bridge" din capitala Angliei.

N-a fost cea mai spectaculoasa partida posibila, dar nici cea mai slaba. Cele doua echipe au oferit un spectacol placut si un rezultat poate nu asa meritat, daca luam in considerare ocaziile ratate de gazde.

La o luna dupa ce s-au impus in campionat, scor 2-1, londonezii nu s-ar fi suparat daca ar fi repetat scorul, numai ca de data aceasta au avut in fata un van der Sar intr-o zi de gratie.

Desi a ajuns la 40 de ani, goalkeeperul olandez nu da semne ca imbatraneste si-si pierde din reflexe. Ba din contra, pare mai in forma ca niciodata. Au simtit-o pe pielea lor Drogba, Ramires, Lampard, dar mai ales Torres, care ramane inca fara gol marcat pentru "albastri".

Chelsea a pierdut pe teren propriu si si-a micsorat considerabil sansele de a ajunge printre cele mai bune patru echipe din Europa. Cam fel de mici sunt si sansele sa-l mai vedem si in sezonul viitor pe Carlo Ancelotti pe banca londonezilor.

Returul va avea loc saptamana viitoare, pe "Teatrul viselor" din Manchester.

Ati putut urmari, in format LIVE text, pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre Chelsea Londra si Manchester United, din prima mansa a sferturilor de finala ale Ligii Campionilor.

Desfasurarea intalnirii:

min.90+4 - FINALUL INTALNIRII !!! Chelsea - Manchester United 0-1 !!!

min.90+4 - Ultima schimbare la oaspeti: intra Smalling, iese Park.

min.90+3 - Galben pentru Torres.

min.90+1 - Ramires cade in careu, dupa un duel cu Evra, dar arbitrul nu acorda nimic desi a cam fost lovitura de la 11 metri.

min.87 - Cech il blocheaza pe nou-intratul Nani.

INFO: In celalalt meci al grupei, Barcelona - Sahtior 5-1

min.80 - van der Sar trage de timp si vede cartonasul galben.

min.79 - Ancelotti muta imediat: iese Bosingwa, intra Obi Mikel.

min.78 - Schimbare la United: iese Hernandez, intra Berbatov.

min.75 - van der Sar are o interventie miraculoasa la o minge trimisa cu capul de Torres.

min.74 - Vidici il pune la pamant pe Ramires si vede cartonasul galben.

min.71 - Dubla schimbare la Chelsea: ies Drogba si Jirkov, intra Anelka si Malouda.

min.70 - Essien trimite putin pe langa poarta "diavolilor rosii".

min.66 - Cech intervine excelent si salveaza din fata lui Hernandez.

min.64 - Galben si pentru Essien. Ghanezul l-a faultat pe Carrick.

min.60 - Cartonas galben pentru Ramires, dupa un fault asupra lui Evra.

INFO: In celalalt meci al grupei, Barcelona - Sahtior 4-1

INFO: In celalalt meci al grupei, Barcelona - Sahtior 3-1

min.58 - Drogba reia din "foarfeca", dar trimite departe de poarta aparata de van der Sar.

min.57 - Vidici se opune la un sut al lui Drogba.

min.55 - Rooney inscrie dupa un un-doi cu Hernandez, dar golul este anulat pentru un offside la mexican.

INFO: In celalalt meci al grupei, Barcelona - Sahtior 3-0

min.51 - Schimbare la oaspeti: iese Rafael, intra Nani.

min.51 - Ramires trimite eronat cu capul, dupa o centrare a lui Drogba.

min.49 - Rafael se resimte dupa un duel cu Drogba.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

--------------------------------------------

min.45 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45 - OCAZIE IMENSA PENTRU CHELSEA! Torres, din pozitie excelenta, trimite in bara! Mingea ajunge la Lampard, acesta suteaza... dar Evra intervine si respinge de pe linia portii!

min.44 - Chelsea e echipa condusa, dar United e gruparea care are ocaziile mai importante. Asa se intampla si in acest minut, cand suturile lui Rooney si Carrick sunt blocate cu greu de aparatorii gazdelor.

min.41 - Rooney si Hernandez trec pe langa golul doi.

min.36 - Jirkov vede cartonasul galben, dupa o intrare la Hernandez.

min.30 - Chelsea preseaza in cautarea golului egalizator, dar nu reuseste sa puna in pericol poarta lui van der Sar.

INFO: In celalalt meci al serii din LIga Campionilor, Barcelona - Sahtior 2-0

INFO: E pentru al 5-lea an consecutiv cand Rooney marcheaza in sferturile Ligii Campionilor.

MIN.24 - GOOOL MANCHESTER UNITED !!! Rooney deschide scorul cu un sut la coltul lung, dupa o pasa primita de la veteranul Giggs !!!

min.20 - van der Sar intervine bine la un sut al lui Dragoba, de la vre 15 metri.

min.15 - Chelsea a inceput mai bine acest meci, dar ocaziile mari inca n-au aparut.

min.14 - Drogba se resimte dupa doua dueluri dure cu Ferdinand si Carrick.

min.8 - O buna ocazie pentru Torres, care patrunde in careul oaspetilor, dar suteaza in bratele lui van der Sar.

min.3 - Ferdinand intervine si respinge din fata lui Torres.

INFO: In celalalt meci al serii din Liga Campionilor, Barcelona - Sahtior 1-0

INCEPUTUL INTALNIRII

INFO: Mansa secunda va avea loc saptamana viitoare, la Manchester.

INFO: Ultima intalnire intre cele doua formatii a avut loc anul acesta, pe 1 martie, la Londra si s-a incheiat cu victoria lui Chelsea, scor 2-1.

ECHIPELE:

CHELSEA LONDRA: Cech - Bosingwa, Ivanovici, Terry, Cole - Ramires, Essien, Lampard, Jirkov - Drogba, Torres.

Rezerve: Turnbull, Benayoun, Mikel, Malouda, Ferreira, Kalou, Anelka.

Antrenor: Carlos Ancelotti.

MANCHESTER UNITED: Van der Sar - Rafael, Ferdinand, Vidici, Evra - Valencia, Carrick, Park, Giggs - Rooney; Hernandez.

Rezerve: Kuszczak, Berbatov, Smalling, Nani, Scholes, Evans, Gibson.

Antrenor: Sir Alex Ferguson.

Arbitri: Alberto Undiano Mallenco (central) - Fermin Martinez Ibanez, Juan Carlos Yuste Jimenez (asistenti) - Fernando Teixeira Vitienes, Carlos Clos Gomez (aditionali) - David Fernandez Borbalan (rezerva). Toti din Spania.

PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
Primar bătăuș, susținut în continuare de PNL după ce a fost filmat cum agresa un cetățean. ”A fost sub imperiul unei mari emoții” VIDEO
Cazul primarului din comuna Spermezeu, cercetat penal după ce a agresat fizic un cetăţean, în luna februarie, va fi discutat în forurile de conducere ale PNL Bistriţa-Năsăud, a declarat...
#LIVE Chelsea Manchester United, #Chelsea Manchester Liga Campionilor, #Chelsea Manchester United sferturi , #Manchester United