Manchester United, in semifinalele Ligii Campionilor. Chelsea, eliminata

Marti, 12 Aprilie 2011, ora 23:40
4205 citiri
Hernandez, dupa marcarea primului gol

Manchester United s-a calificat, marti seara, in semifinalele Ligii Campionilor, dupa ce-a invins-o pe Chelsea, cu scorul general de 3-1 (1-0 in tur; 2-1 in retur).

Dupa ce-a pierdut in tur, pe teren propriu, cu 0-1, Chelsea a venit pe Old Trafford cu gandul la o minune si a inceput in forta meciul, irosind ocazii bune prin Anelka, Torres si Lampard. Din pacate pentru londonezi, ca si in tur, si in retur au dat de un excelent van der Sar.

Si cum ocaziile se razbuna, United a deschis scorul cu doua minute inainte de finalul primei reprize, prin mexicanul Hernandez. Chicharito a finalizat o excelenta centrare a veteranului Giggs.

In repriza a doua, Ancelotti l-a scos pe ratangiul Torres si l-a introdus pe Drogba, iar ivorianul a devenit imediat cel mai periculos jucator al oaspetilor, irosind mai multe ocazii importante in startul mitanului secund.

Chelsea a continuat sa atace si dupa ce Ramires, in minutul 70, l-a faultat pe Nani si a primit cel de-al doilea cartonas galben si, implicit, pe cel rosu.

Iar atacurile londonezilor au dat roade in minutul 77, cand Drogba a egalat situatia pe tabela de marcaj, dupa ce a dejucat iesirea la offside a fundasilor lui Manchester si l-a invins cu calm pe van der Sar.

Numai ca bucuria oaspetilor a durat doar cateva seunde, pentru ca sud-coreeanul Park a egalat imediat, cu sut din partea stanga, in urma unei pase excelente a aceluiasi Giggs.

2-1 a fost si scorul final al intalnirii, iar Manchester United merge in semifinalele celei mai importante competitii intercluburi din Europa, acolo unde va da piept cu Schalke sau Inter.

Ati putut urmari, in format LIVE text, pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre Manchester United si Chelsea Londra, din mansa secunda a sferturilor de finala ale Ligii Campionilor.

Desfasurarea intalnirii:

min.90+3 - FINALUL INTALNIRII !!! Manchester United - Chelsea 2-1 !!!

min.90 - Partida va fi prelungita cu 3 minute.

min.87 - van der Sar retine o minge trimisa de Malouda.

min.83 - van der Sar salveaza la un sut al lui Kalou.

min.82 - Ultima schimbare la Chelsea: iese Ferreira, intra Alex.

min.77 - GOOOL UNITED !!! Park o readuce imediat din nou in avantaj pe United, cu un gol marcat din partea stanga, dupa o pasa excelenta a lui Giggs !!!

min.77 - GOOOL CHELSEA !!! Drogba egaleaza situatia pe tabela de marcaj. Ivorianul a preluat excelent pe piept si l-a invins cu calm pe van der Sar !!!

min.75 - Prima schimbare facuta de Sir Alex Ferguson: iese Nani, intra Valencia.

min.73 - van der Sar respinge un sut al lui Drogba.

min.70 - ROSU RAMIRES !!! Mijlocasul lui Chelsea a vazut cel de-al doilea cartonas galben si, implicit, pe cel rosu, dupa un fault la Nani !!!

min.70 - Giggs trimite slab cu capul si iroseste o mare ocazie.

min.68 - Cech respinge cu greutate un sut al lui Nani.

min.67 - Alex trimite cu capul putin pe langa poarta lui van der Sar.

min.66 - Vidici opreste cu siguranta o incercare de pasa a lui Lampard.

min.61 - Schimbare la Chelsea: iese Anelka, intra Kalou.

min.59 - Evra il faulteaza pe Drogba si primeste cartonasul galben.

min.57 - De la 25 de metri, Drogba trimite milimetric pe lnaga poarta gazdelor.

min.54 - Hernandez strica o centrare a lui Giggs pentru Vidici.

min.50 - Lampard trimite mult peste poarta din pozitie buna.

min.46 - Schimbare la Chelsea: iese Torres, intra Drogba.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

-------------------------------------------

min.45 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45 - Gazdele trec pe langa golul doi, la un sut al lui Giggs.

INFO: In acest moment, scorul la general e 2-0 pentru Manchester United.

min.43 - GOOOL UNITED !!! Hernandez deschide scorul, cu un sut din 2 metri, dupa o pasa primita de la Giggs !!!

min.41 - Terry scapa doar cu un galben, in urma unei interventii criminale la Hernandez.

INFO: In celalalt meci ce are loc marti in Liga Campionilor, Sahtior - Barcelona 0-1

min.38 - Ramires ii ia fata lui Evra si stopeaza o buna ocazie a gazdelor.

min.37 - Galben si pentru Malouda, dupa un fault la Hernandez.

min.33 - Ramires il faulteaza pe Nani si primeste un cartonas galben.

min.31 - van der Sar iese din poarta si respinge din fata lui Anelka.

min.27 - Hernandez inscrie, dar golul e anulat pe motiv de offside.

min.21 - Vidici il blocheaza excelent pe Anelka, cel mai periculos om al oaspetilor.

min.19 - Galben pentru O'Shea, dupa un fault la Malouda.

min.15 - van der Sar retine sutul lui Lampard.

min.14 - O buna ocazie si pentru Chelsea, prin Anelka! Francezul insa trimite pe langa poartda, dupa ce-a primit o pasa buna de la Torres.

min.13 - Ramires intervine salvator si respinge o minge trimisa de Hernandez, pe care scria 1-0.

min.12 - Torres reia cu capul o centrare a lui Anelka, dar o face slab si pe langa poarta.

min.10 - Ferdinand se resimte si are nevoie de interventia medicilor.

min.7 - Torres nu reusest sa reia o pasa buna a lui Cole.

min.5 - Ivanovici intervine si respinge din fata lui Nani.

INFO: Cum era de asteptat, stadionul Old Trafford din Manchester e arhiplin.

A INCEPUT PARTIDA

INFO: In tur, pe Stamford Bridge din Londra, United s-a impus cu 1-0, dupa un gol marcat de Wayne Rooney.

ECHIPELE:

MANCHESTER UNITED: Van der Sar - O'Shea, Ferdinand, Vidici, Evra - Nani, Carrick, Giggs, Park - Hernandez, Rooney.

Rezerve: Kuszczak, Brown, Smalling, Gibson, Scholes, Berbatov.

Antrenor: Sir Alex Ferguson.

CHELSEA: Cech - Ivanovici, Alex, Terry, Cole - Ramires, Essien, Lampard - Anelka, Torres, Malouda.

Rezerve: Turnbull, Jirkov, Ferreira, Mikel, Benayoun, Kalou, Drogba.

Antrenor: Carlo Ancelotti.

Arbitru: Olegario Benquerenca (Portugalia).

Declarațiile preotului Nicolae Tănase sunt ”o invitație la viol”. Ministra Justiției intervine
Ministra Justiţiei, Alina Gorghiu a spus, referitor la afirmaţiile preotului Nicolae Tănase de la Valea Plopului potrivit cărora fetele care sunt agresate sexual ar trebui să intre la...
Plângeri la DNA și ANI împotriva lui Cristian Popescu Piedone. USR îl acuză că și-a angajat ”rudele și pilele” la primărie
USR va depune plângeri la Agenţia Naţională de Integritate şi Direcţia Naţională Anticorupţie împotriva lui Cristian Popescu Piedone şi a caracatiţei cu rude şi pile pe care a...
#Chelsea Manchester LIVE text, #Chelsea Manchester Liga Campionilor, #Chelsea Londra Manchester United , #Manchester United