Chelsea, in sferturile Ligii Campionilor dupa o remiza cu FC Copenhaga

Miercuri, 16 Martie 2011, ora 23:45
933 citiri

Chelsea Londra a obtinut, miercuri seara, calificarea in sferturile Ligii Campionilor, in urma remizei inregistrate, pe teren propriu, cu FC Copenhaga, scor 0-0. In tur, englezii s-au impus cu 2-0.

Englezii au dominat clar prima repriza si au avut mai multe sanse de a inscrie, insa rezultatul la pauza a fost alb, scor 0-0.

Cole a ratat prima mare ocazie a meciului in minutul 19, sutul sau, care a venit la capatul unei excelente faze de atac, a trecut alaturi.

Anelka a trecut si el pe langa deschiderea scorului doua minute mai tarziu, Wiland salvand poarta cu o interventie senzationala.

Danezii au dat replica prin N'Doye, care a lovit bara portii lui Petr Cech direct din lovitura libera.

Chelsea a inceput repriza secunda tot in jumatatea adversa, iar Obi Mikel a trimis cu capul in bara la o lovitura de colt executata la sapte minute de la reluare. Cautat des in careu de coechipieri, Ramires a ratat deschiderea scorului in doua situatii, sutand de fiecare data pe langa poarta daneza.

Englezii s-au relaxat pe masura ce meciul s-a apropiat de final, iar ultimele 20 de minute au oferit un joc lipsit de entuziasm din partea ambelor echipe.

Chiar daca n-a reusit sa se impuna la Londra, Chelsea a obtinut calificarea in faza urmatoare gratie succesului din tur, cu scorul general de 2-0.

Ciolacu a vorbit cu vicepreședintele Turciei despre colaborarea militară: ”Pentru a putea asigura securitatea la Marea Neagră”
Premierul Marcel Ciolacu a avut, vineri, o întâlnire cu vicepreşedintele Turciei, Cevdet Yılmaz şi a precizat că a discutat cu acesta, printre altele, despre proiectele de colaborare cu...
Firea, încrezătoare că va câștiga Primăria Capitalei: ”Bucureștiul arată mult mai rău decât acum 4 ani”
Candidatul PSD la Primăria Capitalei, Gabriela Firea, a declarat vineri că are încredere în şansele sale la alegeri, pentru că Bucureştiul arată "mult mai rău decât acum patru ani"....