Uimim Europa: Marica si Niculae au inscris in Germania si Franta

Sambata, 28 Ianuarie 2012, ora 22:05
2649 citiri

Ciprian Marica a marcat doua goluri pentru Schalke 04 in meciul castigat cu 4-1 in deplasare la FC Koln. O performanta similara a fost reusita de Daniel Niculae, in Franta.

Avertismentul pe care Victor Piturca l-a lansat vineri seara pentru jucatorii care nu evolueaza la echipele de club i-a motivat pe Ciprian Marica si Daniel Niculae.

Titularizat in premiera in acest sezon, Marica a avut o evolutie excelenta si si-a salvat echipa dupa ce FC Koln deschisese scorul in minutul 4 prin Podolski.

Marica a marcat de doua ori in repriza a doua, in minutele 60 si 72, si si-a adus echipa in avantaj. Schalke a facut spectacol pe final, Huntelaar inscriind si el de doua ori.

Ciprian Marica a fost scos de pe teren in minutul 83, in aplauzele antrenorului Huub Stevens.

In afara celor doua goluri reusite sambata, Marica mai are un gol pentru Schalke in Europa League, cu Maccabi Haifa.

In campionatul Frantei, Daniel Niculae a marcat si el doua goluri in victoria pe care Nancy a obtinut-o in deplasare la Auxerre, scor 3-1.

Prin aceste reusite, Niculae a ajuns la al cincilea gol din acest sezon.