Slovenia invinge cu greu Algeria

Duminica, 13 Iunie 2010, ora 16:20
1908 citiri

Echipa nationala a Sloveniei a castigat pentru prima data un meci la Cupa Mondiala, scor 1-0 cu Algeria. Partida a fost cea mai slaba de la acest turneu final.

Algeria si Slovenia, doua dintre cele mai slabe echipe prezente la turneul final, au oferit una dintre cele mai slabe partide de la acest turneu final.

Rezultatul de egalitate dintre Anglia si Statele Unite ale Americii a facut ca nimeni sa nu-si asume nici un risc, astfel ca spectacolul a lipsit.

Prima ocazie a meciului a apartinut algerienilor, in minutul 4, insa sutul lui Belhadj a fost scos excelent de sub bara de portarul slovenilor, Handanovici.

Algerienii au mai avut o sansa in prima repriza, in minutul 37, cand Halliche a trimis putin pe langa poarta dupa o lovitura de la colt.

Singura sansa de gol a slovenilor a avut loc cu doua minute inainte de pauza, insa Chaouchi a respins de sub bara un sut superb al lui Birsa de la 30 de metri.

Registrul tactic din partea a doua a fost acelasi, cu foarte multe greseli in ambele tabere si cu multe suturi anemice in tribune.

Jocul a fost animat de un gest stupid facut de atacantul alrgerian Ghezzal, care si-a lasat echipa in inferioritate numerica dupa un hent stupid in suprafata de pedeapsa adversa.

Extrem de modesti pana in acel moment, slovenii au reusit sa deschida scorul in minutul 79, prin sutul capitanului Koren care l-a pacalit pe Chaouchi.

A fost golul victoriei pentru Slovenia, care se instaleaza astfel in fruntea grupei C, cu 3 puncte.

ALGERIA - SLOVENIA 0-1

90+4 - Final de meci

90 - Patru minute suplimentare

87 - Slovenii incearca sa stea cat mai sus in finalul meciului

85 - Schimbare Slovenia: Pecnik intra in locul lui Birsa

80 - Schimbare Algeria: Saifi intra in locul lui Matmour

79 - GOL SLOVENIA! Capitanul Koren inscrie cu un sut de la 20 de metri dupa o gafa a lui Chaouchi!

78 - Portarul slovenilor aproape de o gafa uriasa, dar algerienii nu reusesc sa profite

74 - Ghezzal vede al doilea cartonas galben dupa o faza stupida. Centrare in careul slovenilor, Ghezzal plonjeaza si prinde mingea in mana, astfel ca este eliminat.

71 - Ghezzal trimite o lovitura de cap puternica din 12 metri, mingea trece peste poarta

68 - Algerienii paseaza in continuare nestingheriti. Slovenii stau la 30 de metri de poarta si blocheaza culoarele.

64 - In continuare un ritm slab cu multe pase inofensive la mijlocul terenului. Cu greu se poate marca in aceasta partida.

61 - Schimbare Algeria: Ghezzal intra in locul lui Djebour

57 - Yebda trimite un sut pe centrul portii de la peste 30 de metri.

54 - Schimbare Slovenia: Ljubiankici intra in locul lui Dedici

52 - Ziani suteaza de la distanta, mult peste poarta

49 - Algerienii incearca o pasa perpendiculara. Mingea iese in aut de poarta

46 - Se reia jocul

45 - Pauza

43 - Birsa suteaza superb sub bara de la 30 de metri. Mingea e scoasa cu greu de sub bara

41 - Matmour preia la 20 de metri de poarta si trage mult peste!

37 - Cea mai mare ocazie de pana acum! Lovitura de colt pentru algerieni, in urma careia Halliche reia putin pe langa poarta cu capul

35 - Cartonas galben pentru Radoslavjevici pentru un fault dur

33 - Radoslavlevici se resimte dupa ce a fost lovit in fata cu mingea

29 - Ziani alearga dupa o minge, dar nu reuseste sa evite autul.

25 - Raportul posesie indica 52-48 in favoarea slovenilor

22 - Birsa executa o lovitura libera, portarul algerienilor boxeaza in fata

19 - Lansare in adancime catre Djebour, insa varful lui AEK Atena nu mai ajunge la minge

16 - Ritm extrem de slab in acest meci. Doua echipe apatice, lipsite de idei.

12 - Sansa buna pentru sloveni, insa pasa decisiva catre Novakovici este gresita.

8 - Algerienii paseaza calmi la mijlocul terenului, dar slovenii nu fac pressing

4 - Lovitura libera pentru algerieni de la 20 de metri. Belhadj suteaza frumos sub bara, Handanovici respinge in corner.

1 - Incepe meciul

Algeria: 16-Faouzi Chaouchi; 2-Majid Bougherra, 5-Rafik Halliche, 4-Antar Yahia, 3-Nadir Belhadj; 13-Karim Matmour, 19-Hassan Yebda, 8-Medhi Lacen, 15-Karim Ziani; 21-Fouad Kadir, 11-Rafik Djebbour.

Slovenia: 1-Samir Handanovic; 2-Miso Brecko, 4-Marko Suler, 5-Bostjan Cesar, 13-Bojan Jokic; 10-Valter Birsa, 8-Robert Koren, 18-Aleksandar Radosavljevic, 17-Andraz Kirm; 14-Zlatko Dedic, 11-Milivoje Novakovic.

Miriam Bulgaru e în optimile turneului ITF de la Koper
Jucătoarea română de tenis Miriam Bianca Bulgaru s-a calificat, miercuri, în optimile de finală ale turneului ITF de la Koper (Slovenia), dotat cu premii totale de 60.000 de dolari, după ce a...
FC Barcelona eliminată, Atletico Madrid calificată! Toate calculele pentru Cupa Mondială din 2025
Înfrângerea şi eliminarea echipei FC Barcelona din Liga Campionilor, marţi seara, garantează calificarea formaţiei Atletico Madrid pentru noua Cupă Mondială a Cluburilor FIFA, care va...