CM 2010: Portugalia a zdrobit Coreea de Nord

Luni, 21 Iunie 2010, ora 16:25
6070 citiri

Portugalia a invins clar, scor 7-0, pe Coreea de Nord, intr-un meci jucat luni si care a contat pentru Grupa G a Campionatului Mondial din Africa de Sud.

Dupa o prima repriza buna, in care au avut cateva ocazii mari de a marcat si in care au primit doar un gol, marcat de Meireles (minutul 29), cu un sut din 8 metri dupa o pasa excelenta a lui Tiago, coreenii au fost nimiciti in cel de-al doilea mitan.

Nu mai putin de 6 goluri au primit asiaticii in repriza secunda, una de vis pentru nationala lui Quieroz.

Simao a marcat primul in repriza secunda, in minutul 53. Jucatorul lui Atletico Madrid a punctat din interiorul careului, in urma unei pase primite de la Meireles. 3-0 s-a facut in minutul 56, autorul golului fiind Almeida, cu capul, dupa o centrare perfecta a lui Coentrao.

Peste alte patru minute, Tiago a prmit o pasa de la Cristiano Ronaldo si a dus scorul la 4-0, cu un sut de la 15 metri. In minutul 81, atacantul brazilian naturalizat portughez, Liedson, abia intrat pe teren, a profitat de o mare greseala a unui fundas nord-coreean si a facut 5-0 cu un sut din 8 metri.

Cristiano Ronaldo a inscris si el, in minutul 87, dupa ce l-a depasit pe Myong Guk, iar scorul final, 7-0, a fost stabilit de Tiago, in minutul 89, cu capul, in urma unei centrari a lui Coentrao.

Cu aceasta victoriei, portughezii si-au asigurat practic calificarea in optimile competitiei sud-africane. Numai o minune mai poate face ca lusitanii sa nu mearga mai departe.

In ultima etapa a Grupei G, care va avea loc vineri, Portugalia va juca impotriva Brazilie, iar Coreea de Nord cu Coasta de Fildes.

Ati putut urmari, in format LIVE text, pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre reprezentativele nationale ale Portugaliei si Coreii de Nord, din Grupa G a Campionatului Mondial din Africa de Sud.

Desfasurarea meciului:

*Apasati tasta Refresh (F5) pentru actualizarea paginii.

min.90+2 - FINALUL PARTIDEI!!! Portugalia - Coreea de Nord 7-0!!!

min.90 - Partida va fi prelungita cu doua minute.

min.89 - GOOOL PORTUGALIA!!! Tiago inscrie cu capul, dupa o centrare a lui Coentrao!!!

min.87 - GOOOL PORTUGALIA!!! Ronaldo il depaseste pe Myong Guk si inscrie in poarta ramasa goala!!!

min.87 - Veloso suteaza peste poarta nord-coreenilor.

min.81 - GOOOL PORTUGALIA!!! Liedson profita de o mare greseala a unui fundas nord-coreean si inscrie din 8 metri!!!

min.80 - Eduardo iese si retine din fata lui Yong Jo.

min.77 - Muta pentru ultima oara si Quieroz: iese Almeida, intra Liedson.

min.75 - Ultima schimbare la coreeni: iese Jong Hyok, intra Song Chol.

min.74 - Schimba din nou Quieroz: iese Simao, intra Duda.

min.72 - Myong Guk retine in doi timpi sutul lui Ronaldo, de la 18 metri.

min.71 - BARA PORTUGALIA!!! Ronaldo trimite superb de la 22 de metri, dar mingea izbeste bara transversala!!!

min.70 - Schimbare la portughezi: intra Veloseo, iese Meireles.

min.70 - Galben pentru Almeida.

min.68 - Ronaldo il angajeaza excelent pe Coentrao, dar acesta, aflat singur cu Myong Guk, trimite pe langa poarta.

min.65 - Yong Jun trimite peste poarta, de la 20 de metri.

min.64 - Meireles rateaza incredibil, din 6 metri, dupa o pasa de geniu a lui Ronaldo.

min.60 - GOOOL PORTUGALIA!!! Tiago duce scorul la 4-0, cu un sut de la 15 metri, in urma unei pase primite de la Ronaldo!!!

min.58 - Dubla schimbare la nord-coreeni: ies Nam Chol si In Guk, intra Kum Il si Yong Jun.

min.56 - GOOOL PORTUGALIA!!! Coentrao centreaza de pe stanga, iar Almeida marcheaza cu capul din 5 metri!!!

min.53 - GOOOL PORTUGALIA!!! Simao inscrie din interiorul careului, dupa o pasa primita de la Meireles!!!

min.52 - ALMEIDA RATEAZA DIN 3 METRI!!! Incredibila ratare a varfului celor de la Werder Bremen, dupa o centrare perfecta a lui Coentrao!!!

min.51 - Eduardo retine sutul lui Tae Se.

min.48 - Myong Guk balbaie o minge si este foarte aproape de a primi gol. In cele din urma, reusete sa respinga.

min.47 - Yong Jo vede cartonasul galben.

min.46 - Tiago trage bine de la distanta, dar Myong Guk e la post si respinge.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

---------------------------------------

min.45+2 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45 - Meireles nu reuseste sa ajunga la o centrare a lui Simao.

min.44 - Almeida incearca sa reia cu calcaiul o centrare trimisa de Coentrao, dar nu reuseste sa loveasca minea cum trebuie.

min.42 - De la marginea careului, Ronaldo trimite mult pe langa poarta nord-coreenilor.

min.38 - Galben pentru Mendes.

min.35 - Coreeni resping gresit, iar Meireles trece pe langa golul doi, cu un sut de la 12 metri, care s-a dus insa pe langa poarta.

min.32 - Galben pentru Chol Jin.

min.29 - GOOOL PORTUGALIA!!! Tiago ii paseaza excelent pe culoar lui Meireles, iar acesta il invinge pe portarul nord-coreean!!!

min.28 - Nam Chol rateaza preluarea care l-ar fi lasat singur cu Eduardo.

min.26 - Simao, blocat in momentul sutului.

min.23 - Meireles suteaza pe langa poarta aparata de Myong Guk.

min.23 - Jong Hyok respinge bine cu capul din fata lui Almeida.

min.21 - Yong Hak trimite putin pe langa poarta lui Eduardo.

min.18 - Eduardo scoate excelent un sut din unghi trimis de Yong Jo.

min.15 - Tae Se nu reuseste sa agate mingea si iroseste o mare ocazie.

min.12 - De la 35 de metri, Tae Se trimite mult peste poarta lusitanilor.

min.11 - Jong Hyok trimite de la distanta pe langa poarta lui Eduardo.

min.7 - BARA PORTUGALIA!!! Carvalho trimite mingea cu capul in bara portii coreene!!!

min.5 - Carvalho, din intoarcere, trimite mult peste poarta asiaticilor.

min.3 - Myong Guk retine sutul trimis de Cristiano Ronaldo de la 20 de metri.

INCEPUTUL PARTIDEI

INFO:Intalnirea se joaca pe stadionul Green Point din Cape Town.

INFO:In prima etapa, Coreea de Nord a pierdut, scor 1-2, cu Brazilia, iar Portugalia a remizat, scor 0-0, cu Coasta de Fildes.

ECHIPELE:

Portugalia:Eduardo - Miguel, Alves, Carvalho, Coentrao - Simao, Meireles, Tiago, Mendes, Ronaldo - Almeida.

Antrenor: Carlos Queiroz.

Coreea de Nord:Myong Guk - Jong Hyok, Chol Jin, Jun Il, Yun Nam, Kwang Chon - In Guk, Nam Chol, Yong Hak, Yong Jo - Tae Se.

Antrenor: Kim Jong Hun.

Arbitru': Pablo Pozo, din Chile.

AUR se plânge că George Simion nu are acces la comisia de control a SRI. "PNL-PSD continuă acapararea statului român"
Deputata AUR Gianina Şerban acuză că, de patru luni, Birourile permanente reunite al Camerei şi Senatului refuză, fără nicio justificare, să numească un membru al partidului în comisia...
Florin Cîțu iese la atac după tensiunile din coaliție privind candidatura lui Cătălin Cîrstoiu la Capitală. Variantele propuse de fostul premier
Florin Cîţu, fost premier și fost lider PNL, a anunțat că sunt probleme privind „candidatura coaliţiei toxice” în persoana medicului Cătălin Cîrstoiu la Primăria Capitalei. El a...
#Portugalia invins Coreea Nord, #LIVE Portugalia Coreea Nord, #Grupa G CM 2010 , #Grupa G