CM 2010: Portugalia si Brazilia si-au impartit punctele

Vineri, 25 Iunie 2010, ora 18:50
2993 citiri

Portugalia si Brazilia au terminat la egalitate, scor 0-0, intalnirea disputata vineri in cadrul Grupei G a Campionatului Mondial din Africa de Sud.

Dupa acest rezultat, ambele formatii merg in optimile de finala ale competitiei. Brazilienii de pe primul loc, cu 7 puncte, in timp ce portughezii de pe pozitia a 2-a, cu 5 puncte.

Partida dintre Brazilia si Portugalia promitea spectacol, insa acesta a lipsit cu desavarsire, cele doua echipe fiind multumite cu un rezultat de egalitate.

Prima repriza a fost dominata clar de brazilieni, care au reusit, insa, sa-si creeze doar o faza importanta de gol, prin Nilmar, in minutul 30, care a reluat mingea in bara, dupa o centrare a lui Luis Fabiano.

De partea cealalta, lusitanii au miscat doar prin vedete lor, Cristiano Ronaldo, care n-a avut insa vreo ocazie importanta de a marca.

Dupa pauza, lucrurile s-au schimbat, portughezii fiind mult mai periculosi. Ronaldo, in doua randuri, si Meireles fiind foarte aproape de a deschide scorul.

Jucatorii carioca au fost periculosi doar in finalul partidei, la un sut deviat al lui Ramires, intrat in partea secunda, de la 30 de metri, scos cu greu de Eduardo.

In prelungiri, portughezii au avut un penalti clar, la un hent al lui Lucio, neacordat de arbitru si, astfel, partida s-a incheiat cu scorul de 0-0.

Ati putut urmari, in format LIVE text, pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre Portugalia si Brazilia, din Grupa G a Campionatului Mondial din Africa de Sud.

Desfasurarea partidei:

min.90+5 - FINALUL MECIULUI !!! Portugalia - Brazilia 0-0 !!!

min.90+4 - Julio Cesar intervine salvator la Danny.

min.90+3 - Lucio loveste mingea cu mana in careu, dar arbitrul nu da penalti.

min.90+1 - Eduardo are o interventie de nota 10 la un sut al lui Ramires.

min.90 - Partida va fi prelungita cu 5 minute.

min.89 - Cele doua echipe nu forteaza in acest final de meci, parand ca sunt multumite cu rezultatul inregistrat pe tabela de marcaj.

min.88 - Eduardo prinde minge trimisa cu capul de Lucio.

min.87 - Posesia mingii: Portugalia 39% / Brazilia 61%.

min.85 - Ultima schimbare la brazilieni: intra Grafite, iese Luis Fabiano.

min.84 - Schimba si portughezii: iese Meireles, intra Veloso.

min.82 - Schimbare la Brazilia: intra Ramires, iese Baptista.

min.76 - Ronaldo trimite pe langa poarta.

min.72 - De la 30 de metri, Dani Alves suteaza mult pe langa poarta portughezilor.

min.66 - Danny este oprit gresit pe motiv de offside.

min.64 - Portughezii muta din nou: Mendes in locul lui Pepe.

min.60 - Julio Cesar intervine miraculos la un sut al lui Meireles, din numai 6 metri !!! Mare ocazie a portughezilor !!!

min.59 - Julio Cesar retine in doi timpi un sut al lui Simao.

min.54 - Schimbare la portughezi: iese Duda, intra Simao.

min.53 - Ronaldo executa o lovitura libera de la 35 de metri, mingea este deviata de Pepe si trece putin peste poarta aparata de Julio Cesar.

min.48 - Lucio il blocheaza excelent pe Ronaldo.

INCEPUTUL PARTII SECUNDE

--------------------------------

INFO: In celalalt meci al grupei, Coasta de Fildes conduce cu 2-0 pe Coreea de Nord.

min.45+1 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45 - Prima parte va fi prelungita cu un minut.

min.45 - Galben pentru Coentrao.

min.44 - Schimbare la brazilieni: iese Melo, intra Josue.

min.43 - Melo vede si el cartonasul galben.

min.41 - Ronaldo suteaza de la 25 de metri, dar o face pe centru si Julio Cesar retine fara probleme.

min.40 - Galben pentru Pepe.

min.39 - Maicon centreaza din dreapta, iar Luis Fabiano trimite de putin pe langa poarta lusitanilor.

min.34 - Eduardo prinde din fata lui Luis Fabiano.

min.33 - Posesia mingii: Portugalia 38% / Brazilia 62%.

min.31 - Galben pentru Tiago.

min.30 - BARA BRAZILIA !!! Nilmar, din 5 metri, trimite in bara, dupa o pasa primita de la Luis Fabiano !!!

min.25 - Galben vede si Duda.

min.25 - Galben pentru Juan.

min.24 - Bruno Alves blocheaza un sut al lui Luis Fabiano, de la 15 metri.

min.18 - Din voleu, de la marginea careului, Tiago trimite mult peste poarta brazilienilor.

min.15 - Galben pentru Luis Fabiano.

min.14 - Julio Cesar boxeaza o centrare a lui Coentrao.

min.11 - Nilmar nu ajunge la o centrare a lui Maicon.

min.6 - Dani Alves suteaza de la 25 de metri pe langa poarta aparata de Eduardo.

INCEPUTUL PARTIDEI

INFO: Partida are loc pe stadionul Durban, din Durban.

INFO: Celalalt meci al grupei, Coasta de Fildes - Coreea de Nord, se disputa de la aceeasi ora si poate fi urmarit in format LIVE text AICI.

INFO: Dupa doua etape, clasamentul Grupei G se prezinta astfel: 1. Brazilia - 6 puncte (5-2), 2. Portugalia - 4 puncte (7-0), 3. Coasta de Fildes - 1 punct (1-3) si 4. Coreea de Nord - 0 puncte (1-9).

ECHIPELE:

PORTUGALIA: Eduardo - Costa, Carvalho, B.Alves, Pepe, Coentrao - Ronaldo, Meireles, Tiago, Duda - Danny.

Antrenor: Carlos Quieroz.

BRAZILIA: Cesar - Maicon, Lucio, Juan, Bastos - D.Alves, Melo, G.Silva, J.Baptista - Nilmar, Luis Fabiano.

Antrenor: Dunga.

Arbitru': Benito Archundia, din Mexic.

Grindeanu, avertisment pentru Piedone: ”Votanţii de stânga, într-o proporţie covârşitoare, merg către candidatul nostru”
Prim-vicepreşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat, miercuri, 24 aprilie, că soluţia pe care PSD a adoptat-o, de a candida Gabriela Firea, le dă o anumită siguranţă că votanţii de...
Răspunsul lui Piedone pentru Ciolacu: ”Mă duc în prăpastie”. Primarul Sectorului 5 acuză un blat la București
Cristian Popescu Piedone a exclus o retragere din cursa pentru Primăria Capitalei, după o solicitare făcută în acest sens de președintele PSD. Marcel Ciolacu i-a sugerat lui Piedone să își...
#egal remiza Portugalia Brazilia, #LIVE text Portugalia Brazlia, #CM 2010 Grupa G , #Grupa G