CM 2010: Victorie amara a Australiei in fata Serbiei

Miercuri, 23 Iunie 2010, ora 23:22
3999 citiri

Australia a castigat, scor 2-1, partida disputata miercuri cu Serbia, dar pleaca acasa de la Campionatul Mondial din cauza golaverajului inferior Ghanei.

Sarbii aveau nevoie de o victorie pentru a fi siguri de calificarea in optimi, in timp ce australienii trebuiau sa invinga la un scor mare si ca Ghana sa fie invinsa de Germania.

In cele din urma, atat Serbia, cat si Australia pleaca acasa si urmeaza sa vada la televizor faza urmatoare a Mondialului din Africa de Sud.

Prima repriza a intalnirii de la Nelspruit a apartinut sarbilor, care au ratat doua mari ocazii, prin Krasici si Kuzmanovici.

Repriza a doua s-a schimbat total, avandu-i in prim plan pe australieni, care au reusit sa si deschida scorul in minutul 69, prin Cahil. Jucatorul lui Everton a inscris cu capul, in urma unei centrari din dreapta.

Peste alte patru minute, "cangurii" si-au dublat avantajul. Holman l-a invins pe Stojkovici cu un sut excelent de la 30 de metri.

Sarbii au marcat si ei, in minutul 84, prin Pantelici, care a inscris dupa ce Schwarzer a respins un sut al lui Tosici. Avea sa fie ultimul gol al unei partidei care consemneaza o victorie amara pentru australieni.

Clasament final Grupa D: 1. Germania - 6 puncte (5-1), 2. Ghana - 4 puncte (2-2), 3. Australia - 4 puncte (3-6) si 4. Serbia - 3 puncte (2-3).

Ati putut urmari, in format LIVE text, pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre Australia si Serbia, din Grupa D a Campionatului Mondial din Africa de Sud.

Desfasurarea partidei:

min.90+3 - FINALUL PARTIDEI !!! Australia - Serbia 2-1 !!!

min.90 - Trei minute de prelungiri.

min.90 - Stankovici suteaza pe langa poarta.

min.85 - Schwarzer scoate un sut al lui Tosici.

min.84 - GOOOL SERBIA !!! Pantelici marcheaza, dupa ce Schwarzer a respins un sut al lui Tosici !!!

min.82 - Garcia in locul lui Wilkshire, la australieni.

min.77 - Ultima schimbare la sarbi: iese Kuzmanovici, intra Lazovici.

min.75 - Sutul lui Stankovici este blocat.

min.73 - GOOOL AUSTRALIA !!! Holman duce scorul la 2-0, cu un sut de la aproape 30 de metri !!!

min.70 - Stankovici trimite pe langa poarta australienilor.

min.69 - GOOOL AUSTRALIA !!! Cahil dechide scorul cu o lovitura de cap, venita in urma unei centrari din dreapta !!!

min.68 - Schimba si sarbi: intra Pantelici, iese Zigici.

min.67 - Galben pentru Emerton.

min.66 - Dubla schimbare la australieni: ies Bresciano si Valeri, intra Chipperfield si Holman.

min.64 - Acelasi Bresciano, de data aceasta cu un sut de la distanta. Stojkovici este insa la post.

min.62 - Stojkovici are din nou de lucru la o lovitura libera a lui Bresciano.

min.62 - Schimbare la sarbi: iese Krasici, intra Tosici.

min.59 - Stojovici scoate cu greu o lovitura e la 30 de metri executata de Bresciano.

INFO: In celalalt meci al grupei, Germania conduce cu 1-0 pe Ghana, dupa un gol marcat de Ozil, in minutul 59.

min.59 - Galben pentru Ninkovici.

min.56 - Australia rateaza doua ocazii, prin Wilkshire si Culina.

min.53 - Zigici il dribleaza pe Neil, suteaza, dar peste poarta australienilor.

min.50 - Si Wilkshire vede cartonasul galben.

min.49 - Galben pentru Beauchamp.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

---------------------------------------------

min.45+1 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45 - Partida va fi prelungita cu un minut.

min.43 - Zigici este blocat de fundasii australieni.

min.39 - Aparatorii sarbi reusesc sa blocheze trei suturi spre poarta ale australienilor.

min.38 - Krasici inscrie, dar golul este anulat pe motiv de offside.

min.33 - Zigici trimite cu capul pe langa poarta, dupa o centrare venita din dreapta.

min.32 - Sutul lui Cahil trece pe langa poarta aparata de Stojkovici.

min.28 - Schwarzer are din nou o interventie salvatoare, de data aceasta la un sut al lui Stankovici.

min.26 - Krasici suteaza pe langa poarta.

min.23 - Schwarzer are o interventie de zile mari la un sut al lui Ivanovici.

min.18 - Galben pentru Lukovici.

min.16 - Kuzmanovici, din pozitie buna, trimite mult pe langa poarta.

min.12 - Schwarzer il blocheaza excelent pe Krasici, scapat singur.

min.9 - Jovanovici trimite pe langa poarta australienilor.

min.6 - Sutul lui Krasici este respins de Schwarzer.

INCEPUTUL PARTIDEI

INFO: Partida se disputa pe stadionul Mbombela Stadium, din Nelspruit.

INFO: Dupa doua etape, clasamentul Grupei D se prezinta astfel: 1. Ghana - 4 puncte (2-1), 2. Germania - 3 puncte (4-1), 3. Serbia - 3 puncte (1-1) su 4. Australia - 1 puncte (1-5).

INFO: Tot miercuri, si tot de la 21:30, in Grupa D va mai avea loc partida dintre Ghana si Germania. Comentariul LIVE text al acestei partide il puteti urmari AICI.

ECHIPELE:

Australia: Schwarzer - Wilkshire, Beauchamp, Neil, Carney - Emerton, Culina, Valeri, Bresciano - Cahil - Kennedy.

Antrenor: Pim Verbeek.

Serbia: Stojkovici - Ivanovici, Vidici, Lukovici, Obradovici - Krasici, Stankovici, Ninkovici, Kuzmanovici, Jovanovici - Zigici.

Antrenor: Radomir Antici.

Arbitru': Jorge Larrionda, din Uruguay.

Respect, d-le Cîrstoiu: "un medic nu abandonează niciodată"! Câți antreprenori gândesc la fel?
Nu l-am cunoscut niciodata pe medicul Cirstoiu, nu am avut nicio legatura ce el. In schimb, ca si voi, am avut ocazia sa-l vad la lucru pe scena politica damboviteana. Dupa parerea mea, responsabil...
Fenomene fără precedent în istoria alegerilor. Politolog: „Vom vedea niște scoruri foarte interesante"
Se anunță o prezență-record la alegerile europarlamentare, programate pentru 9 iunie 2024. Fenomenul a fost explicat de către politologul Andrei Țăranu, într-un interviu pentru Ziare.com....