SUA a ratat victoria cu Slovenia din cauza arbitrilor

Vineri, 18 Iunie 2010, ora 18:51
4471 citiri

Slovenia si SUA au terminat la egalitate, scor 2-2, intr-o partida contand pentru Grupa C a Cupei Mondiale din Africa de Sud.

Avand deja trei puncte din prima etapa, slovenii au inceput partida cu gandul la o calificare istorica in optimi, inscriind in minutul 13, printr-o reusita de exceptie a lui Birsa.

Deznodamantul partidei parea transat in minutul 42, cand Ljubijankici, servit excelent, scapa singur cu Howard si inscrie fara probleme.

Americanii au revenit hotarati de la cabine si au redus din handicap la numai trei minute de la reluare, Landon Donovan inscriind cu un sut puternic din unghi, dupa o patrundere solitara pe flancul drept.

Nord-americanii au continuat asaltul la poarta lui Handanovici, iar golul mult asteptat a venit in minutul 82, cand Bradley a profitat de o respingere a slovenului pentru a marca pentru 2-2.

Elevii lui Bob Bradley au punctat din nou dupa numai 4 minute, dar reusita lui Edu a fost anulata eronat, pentru un presupus fault in atac. Partida s-a incheiat cu protestele americanilor, care au ratat victoria pe mana arbitrilor.

Ati putut urmari, in format LIVE Text, desfasurarea partidei Slovenia - SUA, contand pentru Grupa C a Cupei Mondiale din Africa de Sud.

Desfasurarea partidei:

Min.90 Final de meci!

Min.88 Se joaca pe contre, cele doua formatii incercand sa inscrie golul victoriei.

Min.87 Dedici intra in locul lui Birsa.

Min.86 Edu inscrie, dar golul este anulat pentru un presupus fault in atac. Arbitrul a gresit!

Min.82 GOOOOL SUA! Altidore suteaza in portarul sloven, balonul sare la Bradley care inscrie!

Min.80 Gomes intra in locul lui Onyewu.

Min.78 Altidore trimite spre coltul lung, dar nu este niciun coechipier in zona.

Min.75 Jokici este si el avertizat, dupa o intrare periculoasa.

Min.74 Ljubijankici este inlocuit de Pecnik.

Min.72 Kirm este avertizat pentru o interventie intarziata.

Min.70 Portarul sloven retine sutul lui Altidore.

Min.69 Suler este avertizat.

Min.69 Americanii pornesc pe contraatac prin Donovan, care paseaza spre Altidore, faultat de Suler.

Min.64 Jokici centreaza din nou de pe stanga, dar Howard retine din fata lui Novakovici.

Min.61 Edu respinge fara probleme din propriu careu o centrare a lui Jokici.

Min.58 Altidore este oprit de fundasii sloveni la marginea careului.

Min.52 Koren suteaza peste poarta.

Min.51 Howard iese si respinge cu dificultate centrarea inselatoare a lui Birsa.

Min.48 GOOOOL SUA! Landon Donovan patrunde de unul singur pe flancul drept si inscrie din unghi cu un sut puternic!

Min.46 Dubla schimare pentru SUA: Edu si Feilhaber ii inlocuiesc pe Torres si Findley.

Min.46 Incepe repriza secunda!

------------------------------------------

Min.45+2 Se incheie prima repriza!

Min.45 Doua minute de prelungiri.

Min.44 Greseala a lui Torres in apropierea propriului careu, insa americanii se repliaza si reusesc sa respinga.

Min.42 GOOOOOL Slovenia! Ljubijankici primeste o pasa excelenta si scapa singur cu Howard, pe care-l executa fara probleme!

Min.41 O noua mare ocazie pentru americani care duc balonul in fata portii, iar Brecko respinge in ultima secunda din fata lui Dempsey.

Min.40 Findley primeste cartonas galben pentru un hent in careul slovenilor.

Min.39 Americanii recupereaza un balon in jumatatea sloveniei, insa pasa decisiva este respinsa si europenii scapa cu fata curata.

Min.37 Lovitura puternica de cap a lui Dempsey de la 16 metri, dar balonul trece pe langa poarta.

Min.36 Torres executa excelent o lovitura libera, iar Handanovici respinge in corner.

Min.35 Cesar primeste cartonasul galben pentru o intrare la Altidore.

Min.33 Kirm recupereaza la 30 de metri de poarta americanilor, centreaza in careu, dar tusierul semnalizeaza ofsaid.

Min.30 Americanii incearca sa se impuna in jumatatea slovena, dar atacurile lor sunt respinse cu usurinta.

Min.27 Centrare buna a lui Donovan, Dempsey reia cu o lovitura de cap, dar arbitrul fluiera fault in atac.

Min.25 Slovenii raman sus, amenintand in continuare poarta americanilor.

Min.22 Centrare excelenta slovenilor! Novakovici rateaza sutul din 2 metri, dar arbitrul semnalizase ofsaid.

Min.18 Bradley isi incerca norocul la poarta, dar trimite alaturi.

Min.15 Sansa excelenta pentru americani la o lovitura libera, dar portarul sloven se intinde si respinge.

Min.13 Birsa deschide scorul pentru Slovenia cu o executie senzationala din afara careului!

Min.9 Novakovici primeste de la Birsa, dar este deposedat in marginea careului.

Min.7 Ljubijankici suteaza pe langa poarta.

Min.5 Bradley ii trimite lui Findley care obtine un corner. Lovitura de colt ramane fara rezultat.

Min.1 Dempsey faulteaza, jocul este intrerupt, insa americanul scapa fara cartonas.

Min.1 Incepe partida!

Slovenia: Handanovici - Jokici, Cesar, Suler, Brecko - Kirm, Radosavljevici, Koren, Birsa - Novakovici, Ljubijankici;

Antrenor: Matjaz Kek;

SUA: Howard - Cherundolo, Demerit, Onyewu, Bocanegra - Donovan, Torres, Bradley, Dempsey - Altidore, Findley;

Antrenor: Bob Bradley;

Arbitru: Koman Coulibaly (Mali).

PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
Primar bătăuș, susținut în continuare de PNL după ce a fost filmat cum agresa un cetățean. ”A fost sub imperiul unei mari emoții” VIDEO
Cazul primarului din comuna Spermezeu, cercetat penal după ce a agresat fizic un cetăţean, în luna februarie, va fi discutat în forurile de conducere ale PNL Bistriţa-Năsăud, a declarat...
#LIVE Slovenia SUA, #LIVE Campionatul Mondial 2010, #LIVE Text Cupa Mondiala , #live