CM 2014: Argentina invinge Olanda la penaltiuri si merge in finala Cupei Mondiale

Joi, 10 Iulie 2014, ora 01:45
21038 citiri

Argentina s-a calificat in finala Cupei Mondiale, dupa ce a invins Olanda la loviturile de departajare cu scorul de 4-2. Pe durata timpului regulamentar scorul a fost egal, 0-0.

Dupa spectacolul incantator din meciul Brazilia - Germania, nivelul asteptarilor crescuse, insa Olanda - Argentina s-a dovedit a fi o dezamagire, prin prisma jocului slab, lipsit de faze de poarta.

Desi pe teren s-au aflat jucatori precum Messi sau Robben, meciul de la Sao Paulo a avut prea putine in comun cu duelul din urma cu o zi, de pe Estadio Mineirao.

Cele doua echipe au fost crispate, s-au gandit mai mult cum sa evite primirea unui gol si au pus fotbalul pe planul secund.

Momentele de suspans au fost putine, astfel ca in prima repriza s-a trimis un singur sut pe spatiul portii.

Lionel Messi a avut o lovitura libera dintr-o pozitie excelenta in minutul 15, din marginea careului, dar sutul sau a fost aparat de Cillessen.

A urmat o ora de joc confuza, care a chinuit cu adevarat milioanele de telespectatori din intreaga lume. Acestia au fost nevoiti sa astepte pana in minutul 75 pentru prima sansa reala a meciului, numai ca Higuain a trimis in plasa laterala din centrarea lui Perez.

In schimb, Olanda a iesit la rampa abia in minutul 90, cand Robben a patruns in careu, dar sutul sau a fost respins la sacrificiu de Mascherano.

S-a intrat in prelungiri cu un 0-0 dezamagitor, in care argentinienii au tras de doua ori pe poarta, in timp ce batavii nici macar o data.

In prelungiri, ritmul a fost de la fel de anost, cele doua echipe au fost la fel de lipsite de dorinta de a marca, astfel ca pana la loviturile de departajare a fost doar un mic pas.

La loviturile de departajare, portarul argentinian Romero a facut minuni, parand suturile trimise de Vlaar si Sneijder.

Argentinienii au mers perfect si au inscris de patru ori, prin Messi, Garay, Aguero si Maxi Rodriguez si au ajuns astfel in finala cu Germania, programata duminica.

Olanda se va multumi doar cu finala mica, pe care o va disputa sambata impotriva Braziliei.

OLANDA - ARGENTINA 2-4

2-4 - Maxi Rodriguez marcheaza si trimite Argentina in finala!!!

2-3 - Kuyt inscrie langa bara si pastreaza sperantele olandezilor. Argentina are nevoie de gol pentru finala!

1-3 - Aguero inscrie cu un sut pe sub portar!!!

1-2 - Sneijder rateaza penaltiul Olandei! Romero ghiceste coltul si scoate de langa bara!!!

1-2 - Garay inscrie cu un sut bomba, Argentina conduce!

1-1 - Robben inscrie pentru Olanda cu un sut langa bara!

0-1 - Messi inscrie fara emotii.

0-0 - Vlaar rateaza primul penalti pentru Olanda!!! Romero apara!

120 - Fluier final! Urmeaza penaltiurile!

115 - Palacio are sansa sa inscrie, insa reia modest dintr-o pozitie foarte buna

110 - De Vrij trage de la mare distanta, mingea se duce pe langa poarta.

106 - Incepe a doua repriza de prelungiri!

105 - Pauza!

105 - Huntelaar vede cartonasul galben!

100 - Schimbare Argentina: Maxi Rodriguez intra in locul lui Lavezzi.

99 - Robben trage de la marginea careului in bratele lui Romero. Primul sut pe poarta al olandezilor.

90 - Incepe prima repriza de prelungiri!

90+3 - Finalul timpului regulamentar. Urmeaza prelungiri!

90 - Robben patrunde periculos in careu, dar Mascherano il deposedeaza in momentul sutului.

90 - Se joaca la trecerea timpului. Trei minute suplimentare si apoi prelungiri.

84 - Al doilea sut pe poarta din acest meci: Rojo trage de la distanta, in bratele lui Cillessen.

82 - Schimbari Argentina: Palacio si Aguero intra in locul lui Perez si Higuain.

75 - Perez centreaza in fata portii la Higuain, care trage in plasa laterala! Cea mai periculoasa faza a meciului!

73 - Messi suteaza mult peste poarta din lovitura libera.

68 - Blind incearca o pasa cu exteriorul, dar trimite complet aiurea.

65 - Un singur sut pe poarta pana in acest moment.

62 - Schimbare Olanda: Clasie intra in locul lui De Jong.

58 - In continuare jocul are un ritm foarte scazut!

46 - Se reia jocul!

45+1 - Pauza!

45 - Indi vede cartonasul galben, dupa un fault asupra lui Messi, care reusise un dribling superb.

42 - Messi are un dialog aprins cu arbitrul, dupa un fault acordat olandezilor.

38 - Argentina pleaca pe contraatac, dar Messi este faultat si faza se stinge.

32 - Sneijder trimite doua centrari periculoase, mingea e respinsa de Romero.

30 - O prima jumatate de ora destul de slaba. Sa speram ca spectacolul nu s-a terminat in meciul Brazilia - Germania.

27 - Mascherano se resimte dupa ce s-a dat cap in cap cu Wijnaldum si are nevoie de ingrijiri medicale. Faza aduce aminte de accidentarea suferita de Cristi Chivu.

24 - Garay reia peste poarta cu capul din sase metri, dupa o lovitura de la colt.

19 - Zabaleta patrunde in banda dreapta, dar Higuain este blocat in momentul sutului.

15 - Prima ocazie! Messi trage din lovitura libera de la 20 de metri, insa portarul lui Ajax retine fara emotii.

13 - Sneijde trage la doi metri de poarta din 18 metri.

12 - Perez trage mult peste poarta de la 20 de metri.

8 - Primele momente cu Olanda la timona, se paseaza de-a latul terenului in cautarea unor culoare spre poarta.

4 - Inceput echilibrat de meci, se joaca mult la mijlocul terenului.

1 - Fluier de start!

Info: Meciul incepe la ora 23:00 si este televizat de TVR 1.

Olanda: Cillessen - Kuyt, De Vrij, Vlaar, Martins Indi, Blind - De Jong, Sneijder, Wijnaldum - Robben, Van Persie

Argentina: Romero - Zabaleta, Demichelis, Garay, Rojo - Enzo Perez, Biglia, Mascherano - Lavezzi, Messi, Higuain.

Confruntarea se disputa pe Arena Corinthians din Sao Paulo.

Argentinienii nu pot miza in aceasta partida pe Angel Di Maria, insa Rojo si Aguero sunt din nou apti.

De partea cealalta, Van Persie a acuzat unele probleme intestinale inaintea partidei si nu este la potential maxim.

Cele doua echipe s-au intalnit de opt ori. Olandezii s-au impus de patru ori, trei meciuri s-au terminat la egalitate, iar Argentina a castigat o data.

Invingatoarea va intalni in finala de duminica Germania, in timp ce invinsa va disputa finala mica impotriva Braziliei.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#Olanda Argentina, #Olanda Argentina Live, #Olanda Argentina direct, #olanda argentina cupa mondiala , #meciuri Cupa Mondiala