CM 2014: Germania a spulberat Portugalia

Luni, 16 Iunie 2014, ora 20:50
11244 citiri

Germania a castigat clar, scor 4-0, intalnirea disputata luni cu Portugalia, in Grupa G a Cupei Mondiale din Brazilia.

Cu un Ronaldo aproape invizibil, lusitanii au fost zdrobiti de nemti, care l-au avut pe Muller intr-o zi de gratie.

Dupa numai 10 minute, Gotze a fost faultat in careu de Pereira, iar arbitrul a aratat punctul cu var. A batut Muller si a transformat fara emotii.

In continuare, echipa mai periculoasa a fost Germania, iar golul de 2-0 a venit in minutul 32. Hummels a marcat cu capul dupa un corner executat de Kroos.

Peste cinci minute, misiunea nemtilor devenea si mai usoara, dupa ce Pepe a fost eliminat direct pentru o lovitura aplicata lui Muller.

La pauza, nemtii au intrat cu avantaj chiar si mai consistent, dupa ce Muller a inscris din 12 metri, de la o centrare a aceluiasi Kroos.

In repriza a doua, Germania a luat piciorul de pe acceleratie, dar chiar si asa ocaziile mai mari i-au apartinut nationalei pregatite de Joachim Loew.

Scorul final a fost stabilit in minutul 77, cand Muller a realizat hattrickul cu o reluare din 3 metri, la o faza la care Patricio a scos, in prima faza, un sut centrare al lui Schurrle.

4-0 si Germania pare ca si-a asigurat deja primul loc in Grupa G, in timp ce Portugalia va trebui sa evolueze cu multa atentie impotriva Statelor Unite si Ghanei.

Toate stirile despre CM 2014

Program si rezultate CM 2014

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre Germania si Portugalia, din Grupa G a Cupei Mondiale ce are loc in aceste zile in Brazilia.

Desfasurarea intalnirii:

min.90+2 - FINALUL MECIULUI

min.90+2 - Neuer scoate un sut bomba al lui Ronaldo.

min.90 - Repriza secunda va fi prelungita cu doua minute.

min.85 - Ronaldo executa din nou dezamagitor o lovitura libera.

min.82 - Schimbare la nemti: iese Muller, in aplauzele spectatorilor, si intra Podolski.

min.77 - GOOOL GERMANIA!!! Muller inscrie din 3 metri, dupa ce Patricio a respins in prima faza un sut-centrare trimis de Schurrle!!!

min.75 - Neuer scoate un sut 'bomba' al lui Nani, mingea ajunge la Eder, care cade in careu. Portughezii sar la gatul arbitrului si-i cer sa acorde penalti, dar centralul sarb lasa jocul sa continue. La reluari se observa ca lusitanii ar fi meritat un 11 metri.

min.73 - Schimbare la nemti: intra Mustafi, iese Hummels.

min.72 - Hummels s-a accidentat in saritura si nu mai poate continua. Fundasul lui Dortmund paraseste terenul pe brate si risca sa nu mai joace la acest turneu final.

min.69 - Contraatac fulger al Germaniei, incheiat cu o mare ocazie irosita de Gotze, dupa o pasa splendida a lui Schurrle.

min.65 - Ultima schimbare la portughezi: iese Coentrao, accidentat, intra A.Almeida.

min.62 - Schimbare in nationala Germaniei: iese Ozil, intra Schurrle.

min.60 - Ronaldo executa in zid o lovitura libera de la 25 de metri.

min.57 - Desi mai sunt mai bine de 30 de minute, partida pare jucata. Doar printr-o minune, lusitanii mai pot obtine ceva in seara aceasta.

min.57 - Pereira respinge din fata lui Gotze.

min.51 - Uriasa ocazie pentru nemti! Gotze ii paseaza pe culoar lui Ozil, acesta suteaza, dar Patricio intervine. Minge ajunge la Muller, dar nici acesta nu reuseste sa inscrie.

min.46 - Inca o schimbare la portughezi: iese Veloso, intra Costa.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

-----------------------------------------------

min.45+2 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45+2 - Eder trimite cu capul peste poarta.

min.45+1 - GOOOL GERMANIA!!! Muller marcheaza din 12 metri, dupa ce primeste o centrare de la Kroos!!!

min.45 - Prima repriza va fi prelungita cu doua minute.

min.42 - Rui Patricio prinde sutul lui Gotze.

min.37 - CARTONAS ROSU PENTRU PORTUGALIA! Pepe e eliminat dupa ce-l loveste cu palma si, apoi, cu capul pe Muller!

min.36 - Eder reia cu capul peste poarta.

min.35 - Hummels trece pe langa autogol, la o centrare a lui Coentrao.

min.35 - Nani scapa pe un contraatac, dar greseste complet pasa catre Ronaldo.

min.32 - GOOOL GERMANIA!!! Hummels face 2-0 cu capul, dupa un corner executat de Kroos!!!

min.31 - Mare ocazie pentru nemti! Ozil ii paseaza perfect lui Gotze, insa Pereira intra prin alunecare si respinge mingea in ultimul moment.

min.28 - Schimbare la portughezi: iese Almeida, accidentat, intra Eder.

min.25 - Nani trimite milimetric peste poarta nemtilor.

min.23 - Chiar daca se afla in avantaj, Germania e echipa care preseaza, in timp ce lusitanii reusesc cu greu sa lege cateva pase.

min.14 - Bruno Alves il deposedeaza in ultimul moment pe Khedira.

min.12 - GOOOL GERMANIA!!! Muller transforma lovitura de la 11 metri!!!

min.10 - Pereira vede si un cartonas galben.

min.10 - PENALTI PENTRU GERMANIA! Pereira il faulteaza in careu pe Gotze si arbitrul arata punctul cu var!

min.8 - Imensa ocazie pentru Germania! Patricio degajeaza complet aiurea, insa Khedira, cu toata poarta goala in fata, trimite pe langa.

min.8 - Greseala in apararea nemtilor, mingea ajunge la Ronaldo, care suteaza, dar Neuer respinge.

min.6 - Ronaldo suteaza mult peste poarta.

min.5 - Ronaldo ii paseaza excelent lui Almeida, insa acesta suteaza slab.

min.4 - Nani il deposedeaza pe Gotze.

ora 19:00 - STARTUL MECIULUI

INFO: Partida are loc pe Arena Fonte Nova din Salvador si va fi transmisa in direct la televizor de TVR 1.

INFO: Din Grupa G mai fac parte Statele Unite ale Americii si Ghana.

ECHIPELE:

GERMANIA: Neuer - Boateng, Hummels, Mertesacker, Lahm - Khedira, Hoewedes - Kroos, Ozil, Gotze - Muller.

Antrenor: Joachim Loew.

PORTUGALIA: Patricio - Pereira, Bruno Alves, Pepe, Coentrao - Moutinho, Veloso, Meireles - Ronaldo, Almeida, Nani.

Antrenor: Paulo Bento.

Arbitru: Milorad Mazic (Serbia).

Cătălin Drulă, despre candidatura la prezidențiale: „Eu sunt natural un candidat posibil”. Care sunt obiectivele USR și Dreapta Unită pentru 2024
Președintele USR Cătălin Drulă a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători” și a vorbit despre obiectivele USR și ale Dreptei Unite pentru alegerile din 9 iunie, despre misiunea...
Cîrstoiu răspunde criticilor din ultimele zile: "Nişte lupi în haine de oaie încearcă să transforme oaia în lup"
Atacat în ultimele zile atât de adversarii direcți la alegerile locale, cât și de alți politicieni, dar și de ziariști, Cătălin Cîrstoiu, candidatul susţinut de PSD şi PNL pentru...
#Germania invinge Portugalia, #rezultat Germania Portugalia, #LIVE Germania Portugalia, #Germania Portugalia in direct CM 2014 , #rezultate Cupa Mondiala