CM 2014: Germania invinge Franta si merge in semifinale

Vineri, 04 Iulie 2014, ora 20:50
11042 citiri

Germania s-a calificat in semifinalele Cupei Mondiale din Brazilia, dupa ce-a castigat, scor 1-0, intalnirea disputata vineri cu Franta in sferturi.

Golul marcat de fundasul Hummels in startul partidei a fost indeajuns ca Mannschaftul sa obtina biletele pentru penultimul act al turenului brazilian, unde va juca impotriva castigatorei sfertului dintre Brazilia si Columbia.

Francezii au inceput mai bine partida, dar nemtii au deschis scorul la prima actiune de poarta. In minutul 13, Hummels a reluat superb cu capul dupa o centrare din lovitura libera a lui Kroos.

Nationala din Hexagon a incercat egalarea, iar Benzema a trecut in mai multe randuri pe langa gol. Insa imprecizia varfului lui Real Madrid din bravul Neuer au facut ca scorul sa ramana 1-0 la pauza.

In actul secund, francezii au atacat, insa in putine randuri au reusit sa ajunge periculos la poarta adversa. De partea cealalta, Germania a fost periculoasa prin nou intratul Schurrle.

1-0 si Germania ajunge din nou in semifinalele unui turneu final, acolo unde va avea o misiune foarte grea, indiferent daca va da peste Brazilia sau daca va fi Columbia.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, meciul dintre Franta si Germania, din sferturile de finala ale Campionatului Mondial din Brazilia.

Desfasurarea partidei:

min.90+4 - FINALUL PARTIDEI

min.90+3 - Neuer scoate un sut al lui Benzema.

min.90 - Partida va fi prelungita cu patru minute.

min.90 - Schimbare la nemti: iese Kroos, intra Kramer.

min.87 - O noua imensa ocazie pentru Germania! Acelasi Schurrle iroseste o buna oportunitate, dupa ce reia de la 10 metri direct in Varane!

min.84 - Ultima schimbare la francezi: iese Valbuena, intra Giroud.

min.83 - Modificare la nemti: iese Ozil, intra Gotze.

min.82 - Ce ocazie pentru Germania! Dintr-o pozitie excelenta, Schurrle trimite slab, iar Lloris respinge cu piciorul.

min.81 - Uriasa ocazie pentru Franta! Dupa un carambol in careu, mingea se loveste de Hummels si trece de putin pe langa poarta aparata de Neuer!

min.80 - Schweinsteiger il faulteaza pe Griezmann si vede cartonasul galben.

min.77 - Neuer respinge un sut din unghi trimis de Matuidi.

min.76 - Hummels blocheaza un sut al lui Benzema.

min.75 - Varane salveaza la o centrare periculoasa a lui Muller.

min.74 - Valbuena incearca un sut spectaculos, dar greseste executia, iar mingea se duce mult pe langa poarta.

min.73 - Inca o schimbare facuta de Deschamps: iese Cabaye, intra Remy.

min.71 - Schimbare la francezi: Iese Sakho, intra Koscielny.

min.70 - Muller trimite pe langa poarta lui Lloris.

min.69 - Schimbare la nemti: iese Klose, intra Schurrle.

min.60 - Neuer retine o minge trimisa cu capul de Varane.

min.55 - Kroos suteaza pe langa poarta.

min.54 - Khedira il faulteaza din spate Griezmann si primeste cartonas galben.

min.50 - Evra nu reuseste sa trimita cu capul spre poarta lui Neuer, care retine fara probleme.

STARTUL REPRIZEI SECUNDE

-------------------------------------------------

min.45+1 - SFARSITUL PRIMEI REPRIZE

min.45 - Prima repriza va fi prelungita cu un minut.

min.44 - Benzema preia, patrunde in careu si suteaza, dar Neuer retine fara probleme.

min.42 - Benzema reia cu capul din doar cativa metri, Hummels blocheaza. Atacantul francez cere penalti, dar arbitrul nu-l baga in seama.

min.35 - Sakho trimite cu capul peste poarta nemtilor.

min.33 - Mare ocazie pentru Franta! Neuer scoate un sut din careu al lui Valbuena, mingea ajunge insa la Benzema, care nu reuseste sa trimita la poarta din doar 5 metri!

min.28 - Howedes reia peste poarta. Mingea a fost insa deviata si va fi corner.

min.25 - Evra ii ia foarte bine fata lui Muller si evita o noua ocazie pentru nemti.

min.24 - Klose cade in careu dupa un duel cu Debuchy, cere penalti, dar arbitrul lasa jocul sa continue.

min.13 - GOOOL GERMANIA!!! Hummels deschide scorul cu o lovitura de cap plasata perfect, dupa o centrare la fel de buna a lui Kroos!!!

min.11 - Hummels are o interventie excelenta si salveaza un gol ca si facut la o centrare a lui Griezmann pentru Benzema.

min.7 - Valbuena centreaza bine, iar Benzema reia de la 10 metri putin pe langa poarta.

min.3 - Nemtii au prima actiune de atac a partidei, dar Varane se descurca bine si indeparteaza pericolul.

ora 19:03 - INCEPUTUL PARTIDEI

INFO: Intalnirea are loc pe stadionul Maracana din Rio de Janeiro si e transmisa in direct la televizor de TVR 1.

INFO: In semifinale, castigatoarea acestei intalniri va juca cu invingatoarea sfertului dintre Brazilia si Columbia, programat tot vineri, dar de la ora 23:00.

INFO: In optimi, Franta a trecut de Nigeria, scor 2-0, in timp ce Germania a invins Algeria, scor 2-1 dupa prelungiri.

ECHIPELE:

FRANTA: Lloris - Debuchy, Varane, Sakho, Evra - Griezmann, Cabaye, Pogba, Matuidi, Valbuena - Benzema.

Antrenor: Didier Deschamps.

GERMANIA: Neuer - Lahm, Boateng, Hummels, Howedes - Ozil, Schweinsteiger, Khedira, Kroos - Muller, Klose.

Antrenor: Joachim Loew.

Arbitru: Nestor Pitana (Argentina).

Clotilde Armand ironizează PSD-ul după ce i-a cerut demisia: "Mai stau, să vă scot din minţi că nu mai puteţi fura"
Trimisă în judecată pentru folosirea funcţiei pentru favorizarea unor persoane, Clotilde Armand, primarărița Sectorului 1 a declarat răspicat că nu va demisiona, aşa cum i-au cerut...
Cât de mult își dorește Ciolacu victoria Gabrielei Firea la Capitală: ”La nivel vizibil, vor fi declarate susțineri”
Odată cu retragerea medicului Cătălin Cîrstoiu și renunțarea la candidatura comună PSD-PNL pentru Primăria Capitalei, liderul social-democraților, Marcel Ciolacu, se găsea în situația...
#Germania semifinale Cupa Mondiala, #Germania invinge Franta, #LIVE sfert Franta Germania, #Franta Germania in direct CM 2014 , #rezultate Cupa Mondiala