Rezultatele 1 - 30 din 1000 (0.436 secunde)
Schimba cuvintele cautate
Filtreaza dupa data
Data inceput
Data sfarsit

Filtreaza dupa publicatie

Nou accident aviatic! Un IAR-99 s-a prabusit in judetul Bacau

Luni, 16 Iulie 2018, ora 11:30

Nou accident aviatic! Un IAR-99 s-a prabusit in judetul BacauUn avion militar de la Baza 95 Aeriana "Erou capitan aviator Alexandru Serbanescu" s-a prabusit, luni, in comuna Nicolae Balcescu. Pilotii au reusit sa se catapulteze, iar starea lor este buna. Echipele de salvare au inceput operatiunea de recuperare a echipajului. Primarul din Letea Veche, Petru Dochiei, a declarat, pentru MEDIAFAX, ca epava ar fi cazut in lacul de acumulare Galbeni - Letea Veche.

"O aeronava de tip IAR 99 Soim cu dubla comanda din Baza 95 Aeriana

Actualitate / stiri Actualitate23 vizite[ Telegraf ]

Avarie RAJA in cartierul Compozitorilor. S-a oprit apa!

Luni, 16 Iulie 2018, ora 10:17

Avarie RAJA in cartierul Compozitorilor. S-a oprit apa!Pentru remedierea unei avarii la conducta de alimentare cu apa, cu

diametrul de 110 mm, de pe strada Sergiu Celibidache din municipiul

Constanta, RAJA SA a

Actualitate / stiri Actualitate28 vizite[ Telegraf ]

Solutii creative la problemele de mediu existente: Gradini verticale la Scoala "Mihail Koiciu" Constanta

Luni, 16 Iulie 2018, ora 10:05

Solutii creative la problemele de mediu existente: Gradini verticale la Scoala "Mihail Koiciu" ConstantaIn cadrul proiectului "O scoala mai verde - o comunitate sanatoasa", peste 100 de elevi si cadre didactice, alaturi de echipa ONG Mare Nostrum au amenajat gradini verticale, au curatat spatiile din jurul scolii si au montat banci in aer liber, pentru ca elevii sa beneficieze de spatii de recreere si de posibilitate de a participa la cursuri in aer liber.

Pentru amenajarea spatiului nefunctional din jurul scolii au fost achizitionate peste 100 de specii diferite de flori, 10 arbusti tuia, 20 de

Actualitate / stiri Actualitate21 vizite[ Telegraf ]

Anunt public RAJA: Miercuri, Spitalul Judetean de Urgenta nu va avea apa

Luni, 16 Iulie 2018, ora 09:38

Anunt public RAJA: Miercuri, Spitalul Judetean de Urgenta nu va avea apaPentru inlocuirea unei vane cu diametrul de 150 mm pe instalatia de furnizare a apei de pe strada Nicolae Iorga din municipiul Constanta, dar si pentru efectuarea lucrarilor de reparatii la un hidrant de incendiu avariat, aferent Spitalului Clinic de Urgenta "Sf. Apostol Andrei", RAJA SA sista furnizarea apei potabile, miercuri, 18 iulie 2018, in intervalul

Actualitate / stiri Actualitate19 vizite[ Telegraf ]

Un batran de 84 de ani a accidentat mortal un adolescent aflat pe un refugiu

Luni, 16 Iulie 2018, ora 08:51

Un batran de 84 de ani a accidentat mortal un adolescent aflat pe un refugiuUn adolescent in varsta de 16 ani a murit, luni, intr-un accident provocat de un barbat de 84 de ani, care a pierdut controlul volanului si a intrat intr-un refugiu de pe DN 2, la iesirea din Harsova, judetul Constanta, lovind o masina oprita, langa care se aflau copilul si tatal sau.

Potrivit politistilor constanteni, accidentul s-a petrecut in jurul orei 10.00, pe DN2A, la iesire din Harsova spre podul de la Giurgeni. Un autoturism inmatriculat in judetul Bacau se deplasa dinspre Giurgeni

Actualitate / stiri Actualitate42 vizite[ Telegraf ]

Drama unei fetite de 4 ani care traieste in intuneric

Luni, 16 Iulie 2018, ora 06:51

Drama unei fetite de 4 ani care traieste in intunericLa doar un an, Adelina Enache a fost diagnosticata cu displazie septo-optica, o afectiune foarte grava care ii afecteaza muschii dintre ochi si creier si nu o lasa sa perceapa imagini.

Parintii micutiei au fost pur si simplu distrusi la aflarea vestii ca fetita lor nu o sa le vada niciodata chipul, mai ales ca toti doctorii din tara le-au spus ca nu exista nicio speranta. Cu toate acestea, parintii au jurat ca nu se vor opri niciodata si vor cauta in orice coltisor al Planetei un doctor sa le

Actualitate / stiri Actualitate27 vizite[ Telegraf ]

Directorul ANPC anunta: SUPER OFERTAAA... !

Luni, 16 Iulie 2018, ora 05:43

Directorul ANPC anunta: SUPER OFERTAAA... !Directorul Autoritatii Nationale pentru Protectia Consumatorilor, Paul Anghel, a facut public, pe pagina sa de socializare, o mare gafa a unui magazin care se lauda cu oferte de... nerezistat. Despre ce este vorba? "Super ofertaaaaaaa, de

Actualitate / stiri Actualitate22 vizite[ Telegraf ]

Trasi pe ''dreapta'' la Chilia! Aveau 40 kg de sturion la bord!

Luni, 16 Iulie 2018, ora 05:39

Trasi pe ''dreapta'' la Chilia! Aveau 40 kg de sturion la bord!Politistii de frontiera din cadrul Sectorului Politiei de Frontiera Chilia au efectuat un control asupra a trei persoane aflate intr-o ambarcatiune, care naviga pe bratul Chilia, judetul Tulcea. Astfel, in urma verificarilor, politistii de frontiera au stabilit ca cei trei sunt cetateni romani, cu varste cuprinse intre 40 si 48 de ani, domiciliati pe raza judetului Tulcea.

De asemenea, politistii de frontiera au descoperit in ambarcatiune plase de pescuit avand in ele captura de peste ce

Actualitate / stiri Actualitate18 vizite[ Telegraf ]

Doi libanezi au trecut ilegal frontiera bulgara, sa-si petreaca luna de miere la Constanta

Luni, 16 Iulie 2018, ora 05:17

Doi libanezi au trecut ilegal frontiera bulgara, sa-si petreaca luna de miere la ConstantaPolitistii de frontiera din cadrul Grupului de Nave Mangalia au depistat, pe raza localitatii Coroana, judetul Constanta, doua persoane care se deplasau pe jos, dinspre frontiera cu Bulgaria spre interiorul tarii.

Deoarece persoanele in cauza nu isi justificau prezenta in zona, acestea au fost duse la sediul Grupului de Nave Mangalia pentru continuarea cercetarilor.

In cadrul verificarilor, politistii de frontiera au stabilit ca cei in cauza sunt cetateni din Liban, un barbat si o femeie, in

Actualitate / stiri Actualitate16 vizite[ Telegraf ]

Lege modificata, care ii ajuta pe proprietarii de masini! Incepand de luni!

Luni, 16 Iulie 2018, ora 03:22

Lege modificata, care ii ajuta pe proprietarii de masini! Incepand de luni!Potrivit unor noi prevederi, intrate in vigoare de luni, toti proprietarii de masini care au nevoie de un duplicat al cartii de identitate a masinii nu mai trebuie sa obtina un aviz de la autoritatea care a facut inmatricularea sau inregistrarea si nu mai trebuie sa ceara publicarea in Monitorul Oficial atunci cand cartea a fost furata, distrusa ori au pierdut-o, informeazaavocatnet.ro. Potrivit acestor modificari Legea nr. 109/2018 pentru modificarea Ordonantei Guvernului nr. 78/2000,

Actualitate / stiri Actualitate20 vizite[ Telegraf ]

Suntem si noi primii la ceva! Romania e unul dintre cei mai poluanti membri ai UE

Luni, 16 Iulie 2018, ora 03:11

Suntem si noi primii la ceva! Romania e unul dintre cei mai poluanti membri ai UEIn intervalul 2015-2016, Romania, Polonia, Spania si Marea Britanie au avut cea mai mare reducere a emisiilor de oxizi de sulf (SO2), cea mai mare parte a acestei scaderi avand loc in sectorul energetic, se arata intr-un raport al Agentiei Europene de Mediu, potrivit stiripesurse.ro. Cu toate acestea, Romania are, in continuare, al saselea cel mai mare nivel de emisii de oxizi de sulf din Uniunea Europeana, dupa cel al Poloniei, Marii Britanii, Spaniei, Frantei si Germaniei. Oxizii de sulf sunt

Actualitate / stiri Actualitate17 vizite[ Telegraf ]

S-a descotorosit de moloz pe unde a apucat, dar s-a trezit cu amenda-n carca

Luni, 16 Iulie 2018, ora 03:07

S-a descotorosit de moloz pe unde a apucat, dar s-a trezit cu amenda-n carcaUn constantean nu a inteles cum sta treaba cu protectia mediului si a aruncat deseurile inerte pe unde a apucat. Din pacate pentru el, politistii locali nu l-au iertat si i-au dat o amenda poate mai grea decat molozul pe care il cara. In data de 16.07.2018, un echipaj din cadrul Serviciului Control Protectia Mediului al Politiei Locale Constanta, aflandu-se in exercitarea atributiilor de servciu, a observat faptul ca un conducator auto descarca, dintr-o autoutilitara, deseuri inerte pe un teren

Life Show / stiri Actualitate4 vizite[ Telegraf ]

Tineau ilegal animale in captivitate! A intervenit politia!

Luni, 16 Iulie 2018, ora 02:59

Tineau ilegal animale in captivitate! A intervenit politia!O arma artizanala, munitie, dar si trofee de cerb lopatar si mistret - toate acestea au fost ridicate de politistii din comuna Belint, luni, de la mai multe persoane banuite de infractiuni la regimul armelor si munitiilor si braconaj, doi suspecti, de 29 si 33 de ani, fiind audiati, potrivit Inspectoratului de Politie Judetean (IPJ) Timis. La doua dintre cele opt locuinte perchezitionate au fost identificate un cerb lopatar, un cerb carpatin si o vulpe, detinute ilegal in captivitate. "In

Actualitate / stiri Actualitate21 vizite[ Telegraf ]

Cand vom circula cu mijloace de transport normale. RATC are raspunsul

Luni, 16 Iulie 2018, ora 02:38

Cand vom circula cu mijloace de transport normale. RATC are raspunsulNu stim daca ceea ce am scris zilele trecute legat de achizitia noilor autobuze ce vor improspata parcul auto al RATC a avut ecouri in Primarie sau in conducerea Regiei, dar cineva s-a gandit sa ne spuna CAND vom putea circula in conditii demne de 2018. RATC a trimis luni o informare publica potrivit careia primele mijloace de transport in comun vor veni la Constanta in ultimele trei luni ale acestui an.

Nu stim daca ceea ce am scris zilele trecute legat de achizitia noilor autobuze ce vor

Actualitate / stiri Actualitate17 vizite[ Telegraf ]

RADET INCHIDE ghiseele!

Luni, 16 Iulie 2018, ora 02:26

RADET INCHIDE ghiseele!RADET Constanta aduce la cunostinta consumatorilor sai ca vineri, 20 iulie 2018, casieriile si ghiseele de relatii cu publicul vor fi inchise, acestea urmand sa revina la programul normal de lucru incepand de luni, 23 iulie 2018.

Orice disfunctionalitati intervenite in alimentarea cu energie termica pot fi adresate catre Dispeceratul

Actualitate / stiri Actualitate18 vizite[ Telegraf ]

Crima ca-n filme! Barbati ucisi si infasurati in folii de plastic

Luni, 16 Iulie 2018, ora 02:10

Crima ca-n filme! Barbati ucisi si infasurati in folii de plasticDoi paznici de la o fabrica de ciment din Bucuresti au fost omorati si infasurati in folii de plastic. Descoperirea socanta a fost facuta in aceasta dimineata, atunci cand cei doi barbati nu s-au mai prezentat la schimbul de tura, potrivit libertatea.ro. Politia Capitalei a confirmat incidentul socant. "Confirmam faptul ca in aceasta dimineata, in jurul orei 09.45, pe bulevardul Timisoara au fost gasiti doi barbati decedati. La fata locului

Actualitate / stiri Actualitate27 vizite[ Telegraf ]

S-a zis cu marlanii! Legea hartuirii a fost promulgata

Luni, 16 Iulie 2018, ora 02:08

S-a zis cu marlanii! Legea hartuirii a fost promulgataDe acum, marlanii care habar nu au ce sunt manierele trebuie sa se asigure ca au cel putin 3.000 de lei de dat inainte sa agate vreo femeie cu metode grobiene. Asta pentru ca presedintele Klaus Iohannis a semnat luni decretul de promulgare a Legii pentru modificarea si completarea Legii nr. 202/2002 privind egalitatea de sanse si de tratament intre femei si barbati. Potrivit modificarilor, sunt interzise actele de hartuire, hartuire sexuala sau hartuire psihologica, atat in public, cat si in

Life Show / stiri Actualitate10 vizite[ Telegraf ]

Soferii scapa de alergatura dupa actele de inmatriculare? Au mari sanse!

Luni, 16 Iulie 2018, ora 01:44

Soferii scapa de alergatura dupa actele de inmatriculare? Au mari sanse!Vesti bune pentru soferi! Procesul de inmatriculare s-ar putea usura semnificativ. Cu alte cuvinte, posesorii de autoturisme nu vor mai fi nevoiti sa alerge in cele patru zari dupa documentele necesare inmatricularii. Asta se va intampla daca proiectul de lege initiat de catre deputatul PSD Mihai Weber, menit sa simplifice si sa debirocratizeze procedura de inmatriculare a autovehiculelor, va trece de Parlament. Proiectul presupune infiintarea unui Birou Unic de Inmatriculare in cadrul sediilor

Actualitate / stiri Actualitate14 vizite[ Telegraf ]

Cum sa furi in 20 de secunde un rucsac de pe plaja?

Luni, 16 Iulie 2018, ora 01:27

Cum sa furi in 20 de secunde un rucsac de pe plaja?Turisti cu lipici pe maini

Cum sa furi in 20 de secunde un rucsac de pe plaja?

Patru tineri pusi pe capatuiala si-au incercat norocul cu un rucsac lasat nesupravegheat pe plaja. Jandarmii constanteni au surprins, in data de 14 iulie, in Vama Veche, patru suspecti care au sterpelit de pe plaja un rucsac.

Sambata, 14 iulie, ora 05.00, un echipaj de jandarmerie din cadrul Gruparii Mobile Constanta care se afla in misiune de asigurare a ordinii si sigurantei publice in statiunea Vama Veche, in

Actualitate / stiri Actualitate13 vizite[ Telegraf ]

Faceti provizii de apa! Mai multe localitati din judetul Constanta sunt afectate

Luni, 16 Iulie 2018, ora 01:15

Faceti provizii de apa! Mai multe localitati din judetul Constanta sunt afectatePentru efectuarea unor lucrari de modernizare, reparatii si intretinere a instalatiilor care alimenteaza cu energie electrica mai multe localitati din judetul Constanta, Enel Distributie Dobrogea va intrerupe furnizarea energiei electrice pana pe 19 iulie 2018, dupa cum urmeaza: marti, 17 iulie 2018, in intervalul orar 09.00 - 15.00, in localitatile Ciocarlia de jos, Ciocarlia de sus si IAS Ciocarlia, iar joi, 19 iulie 2018, in intervalul orar 9.00 - 17.00, in localitatile Cotu Vaii, Valcele,

Actualitate / stiri Actualitate12 vizite[ Telegraf ]

JALE MARE pe litoral! Ce au gasit veterinarii?

Luni, 16 Iulie 2018, ora 01:09

JALE MARE pe litoral! Ce au gasit veterinarii?Veterinarii au continuat seria controalelor in unitatile amplasate in cele 7 zone de interes turistic - Navodari, Mamaia Nord, Mamaia Centru, Mamaia Sud, Eforie, Costinesti si Mangalia - si in saptamana 9 - 15 iulie. Astfel, inspectorii sanitari veterinari si pentru siguranta alimentelor care activeaza in cadrul Comandamentului Sezon Estival 2018, au verificat 204 de unitati, respectiv restaurante, pizzerii, cantine, unitati tip fast-food, braserii, unitati de tip bufet, baruri, magazine

Actualitate / stiri Actualitate14 vizite[ Telegraf ]

SCJU fara apa! Toata zona este afectata! Vezi cand

Luni, 16 Iulie 2018, ora 01:04

SCJU fara apa! Toata zona este afectata! Vezi candPentru inlocuirea unei vane cu diametrul de 150 mm pe instalatia de furnizare a apei de pe strada Nicolae Iorga din municipiul Constanta, dar si pentru efectuarea lucrarilor de reparatii la un hidrant de incendiu avariat, aferent Spitalului Clinic Judetean de Urgenta "Sf. Apostol Andrei", RAJA SA este nevoita sa intrerupa furnizarea apei potabile, miercuri, 18 iulie 2018, in intervalul orar 11,00 - 14,00. Vor fi afectati de lipsa apei potabile Spitalul Clinic Judetean de Urgenta, consumatorii

Actualitate / stiri Actualitate12 vizite[ Telegraf ]

Cu joint-ul in gura pe plaja la Vama Veche. Ce au patit cei 5 tineri

Luni, 16 Iulie 2018, ora 01:00

Cu joint-ul in gura pe plaja la Vama Veche. Ce au patit cei 5 tineriJandarmii au surprins in Vama Veche cinci persoane care aveau asupra lor, doua pungi autosigilante transparente in care se aflau 21 de bile cu muguri vegetali de culoare verde - maronie, invelite in folie de aluminiu, un borcan si mai multe folii cu aceeasi substanta, sase aparate de maruntit sub forma cilindrica care prezentau la interior urme de fragmente vegetale cu miros intepator si mai multe jointuri.

In perioada 14 - 16 iulie, jandarmii Gruparii Mobile Constanta care se aflau in misiune

Actualitate / stiri Actualitate13 vizite[ Telegraf ]

Incredibil! Pestisorul de aur al Dunarii, braconat cu nesimtire

Duminica, 15 Iulie 2018, ora 12:17

Incredibil! Pestisorul de aur al Dunarii, braconat cu nesimtireEste la fel de scump ca si aurul, iar braconierii au mirosit asta de multa vreme. Pentru un pumn de galbeni, sturionul, dar si icrele se braconeaza cu nesimtire, lasand apele Dunarii pustii. Numai in weekendul trecut, politistii tulceni au prins trei persoane care aveau in barci 40 de kilograme de sturion. Valorificat, acesta ar fi valorat, pe piata neagra 1600 de lei. Daca ar fi fost si icre la mijloc, braconierii s-ar fi imbogatit intr-o secunda caci un kilogram de icre de sturion ajunge si

Actualitate / stiri Actualitate31 vizite[ Telegraf ]

O luna de miere ilegala, in Romania! Despre cine este vorba

Duminica, 15 Iulie 2018, ora 11:57

O luna de miere ilegala, in Romania! Despre cine este vorbaDoi tineri libanezi care pretind ca sunt in luna de miere au trecut ilegal granita in Romania. Politistii de frontiera le-au stricat distractia! Potrivit unui comunicat de presa, Garda de Coasta a depistat, in apropierea frontierei de stat, doi cetateni libanezi care au incercat sa intre ilegal in Romania din Republica Bulgaria, pe jos, pe la frontiera verde. Persoanele in cauza au fost predate autoritatilor de frontiera bulgare, in vederea continuarii cercetarilor.

Astfel, in data de 14.07.

Actualitate / stiri Actualitate23 vizite[ Telegraf ]

Cumplit! Accident GRAV cu 4 victime

Duminica, 15 Iulie 2018, ora 11:45

Cumplit! Accident GRAV cu 4 victimeUn grav accident rutier a avut loc, duminica dupa-amiaza, in judetul Constanta. Potrivit ISU "Dobrogea", nenorocirea s-a produs pe DN 22, la iesire din Palazu Mic, spre Gura

Actualitate / stiri Actualitate29 vizite[ Telegraf ]

Atentie, soferi! Cum se schimba legea

Duminica, 15 Iulie 2018, ora 06:18

Atentie, soferi! Cum se schimba legeaLuni, 16 iulie, intra in vigoare Legea nr. 109/2018, promulgata inca din luna mai. Astfel, potrivit noilor prevederi, soferii care au nevoie de un duplicat al cartii de identitate a masinii nu vor mai trebui sa obtina aviz de la autoritatea care a facut inmatricularea. De asemenea, pierderea sau distrugerea documentului nu va mai trebui anuntata in Monitorul Oficial. In astfel de situatii, soferii se vor adresa direct Registrului Auto Roman (RAR).

Proiectul de lege pentru modificarea

Actualitate / stiri Actualitate14 vizite[ Telegraf ]

De ce suntem codasi la accesarea fondurilor europene? Birocratia, bat-o vina!

Duminica, 15 Iulie 2018, ora 02:03

De ce suntem codasi la accesarea fondurilor europene? Birocratia, bat-o vina!Birocratia in Romania, in ceea ce priveste accesarea fondurilor europene, este generata de doi factori, unul intern, iar celalalt extern, a declarat, vineri, la Panciu, ministrul delegat pentru Afaceri Europene, Victor Negrescu, potrivit Agerpres. "Birocratia excesiva este generata de doua aspecte. In primul rand birocratia a fost generata de faptul ca, de foarte mute ori, in sistemul public s-a dorit sa existe multe documente care dovedesc veridicitatea aplicatiilor si informatiilor date acolo,

Actualitate / stiri Actualitate13 vizite[ Telegraf ]

Criza administrativa la Medgidia? Consiliul Local, la un pas de dizolvare