Cosmin Contra surprinde dupa El Clasico: Realul a fost slab

Duminica, 03 Aprilie 2016, ora 12:09

Antrenorul roman Cosmin Contra, fost manager in La Liga, la formatia madrilena Getafe, a surprins dupa meciul de sambata seara, dintre Barcelona si Real, in El Clasico, incheiat cu scorul de 2-1 pentru oamenii lui Zidane.

Intr-o interventie pentru televiziunea Dolce, el a criticat jocul lui Real, spunand totusi ca per total, dupa meci, antrenorul Zidane va fi laudat de multa lume:

"In aceste meciuri totul e posibil, chiar daca Barcelona era mare favorita. Cred ca Real s-a vazut in ultimele 15 minute, in rest s-a aparat. Pe final si-au dat seama ca pot castiga. Cred ca daca nu veneau acele goluri, Zidane ar fi fost foarte criticat, pentru ca jocul a fost foarte slab.

Pana la urma tot Barcelona va castiga campionatul. Cred ca planul lui Zidane, de a inchide culoarele atacantilor Barcelonei a dat roade. Barcelona a marcat la corner. Real a mai a mai avut si golul lui Bale anulat, care eu cred ca a fost valabil. Va fi greu ca Real sa mai spere la titlu, dar e o victorie care mai spala imaginea pe acest final de sezon. Eu sunt convins ca Zidane va fi laudat pentru tactica abordata. A batut-o pe Barcelona, care avea 38 de meciuri fara infrangere acasa", puncta Contra pentru DolceSport TV.

Dupa victorie, Real a ajuns la 7 puncte de Barca, in timp ce Atletico este pe 2 la 6 lungimi de catalani, cu care vor juca saptamana viitoare prima mansa din sferturile Ligii.