Prima reactie a lui Cosmin Contra dupa egalul cu Serbia din Nations League. Ce spune de eliminarea lui Gabi Tamas

Duminica, 14 Octombrie 2018, ora 18:12
7373 citiri

Selectionerul Cosmin Contra a avut o prima reactie dupa egalul facut de Romania in fata Serbiei pe Arena Nationala, scor 0-0, in al patrulea meci din grupa de Nations League.

A fost un egal chinuit facut de trupa noastra, care din minutul 44 a jucat in 10 oameni, dupa eliminarea lui Gabi Tamas, sarbii ratand la acea faza si un penalti:

Nations League: Romania rezista eroic in 10 oameni in fata Serbiei si scoate un egal chinuit

La primul interviu acordat dupa joc, Contra a tinut sa isi felicite elevii, spunand ca nu intelege eliminarea lui Tamas, la faza cu pricina: "Vreau sa-mi felicit jucatorii, am facut o prima repriza buna din punct de vedere tactic, foarte buna chiar, am pregatit ieri meciul cu Serbia, echipa a stat bine in teren si prima ocazie a lor a fost in minutul 41 pe un contraatac. Noi am vrut sa jucam pe contre, am avut 3-4 ocazii bune, a venit acea faza, cu penalti si eliminare, nu stiu acuma ce sa spun, am vorbit si cu Gabi Tamas si e foarte afectat, mingea era la semi-inaltime, a vrut sa o degajeze, jucatorul sarb a fost mai istet, a bagat capul inainte, clar Tamas nu a avut intentie sa loveasca, poate fi penalti, dar in niciun caz cartonas rosu.

Am incercat dupa pauza sa strangem randurile, stiam ca ne vor masa in careul propriu. Sunt mandru de jucatorii mei, am rezistat in fata unei echipe cu jucatori buni, nu e rezultatul la care ma asteptam, dar e bine totusi ca suntem aici. 11 contra 11 am fi avut mai multe sanse, mai multe spatii, de aceea zic ca nu e deloc corect ce s-a intamplat. Aveam alte planuri tactice dupa pauza, dar asa a fost sa fie...", puncta Cosmin Contra dupa meci, la un interviu pentru televiziunea ProTV.

Romania ramane pe locul 2 in aceasta grupa de calificare, la 2 puncte in spatele Serbiei, 6 fata de 8 puncte, cu 2 meciuri ramase de disputat, ambele in luna noiembrie, pe 17 si 20, cu Lituania acasa si apoi Muntenegru in deplasare.

In tur, la Belgrad, pe Partizan Arena, cele doua echipe remizau cu goluri, scor 2-2, goluri Tucudean si Stanciu.

D.A.

Ciolacu susține reforma bugetară și regionalizarea teritorială: ”Să nu mai existe decalaje ca între Timişoara şi Bacău”
Premierul Marcel Ciolacu a declarat joi, 25 aprilie, la Timişoara, că regionalizarea teritorială şi reforma bugetară trebuie făcute, după o analiză şi un studiu exact în fiecare judeţ....
Clotilde Armand ironizează PSD-ul după ce i-a cerut demisia: "Mai stau, să vă scot din minţi că nu mai puteţi fura"
Trimisă în judecată pentru folosirea funcţiei pentru favorizarea unor persoane, Clotilde Armand, primarărița Sectorului 1 a declarat răspicat că nu va demisiona, aşa cum i-au cerut...
#Contra prima reactie dupa egal cu, #Contra prime declaratii Romania Serbia egal , #stiri Cosmin Contra