Cristiano Ronaldo a primit o distinctie deosebita a sportului european

Luni, 26 Decembrie 2016, ora 19:39
2696 citiri

Portughezul Cristiano Ronaldo incheie anul 2016 la inaltime, dupa cucerirea unui nou Balon de Aur, cel de-al patrulea al sau din cariera, dar acesta nu a fost ultimul premiu primit de lusitan in acest final de an.

Astfel, Ronaldo a fost ales cel mai bun sportiv european al anului, in ancheta agentiei poloneze de presa PAP, o prestigioasa ancheta care are loc la fiecare final de an.

Fotbalistul portughez Cristiano Ronaldo a castigat in 2016 Liga Campionilor, Supercupa Europei si Cupa Mondiala a Cluburilor cu Real Madrid, precum si Campionatul European cu nationala Portugaliei, acesta fiind fara indoiala cel mai bun an al sau din fotbal.

In aceasta ancheta, Ronaldo a castigat locul 1 cu 204 puncte, urmat fiind de tenismenul britanic Andy Murray, campion olimpic anul acesta la Rio, cu 180 de puncte. Pe locul 3 s-a clasat inotatoarea maghiara Katinka Hosszu, tripla campioana olimpica la Rio, cu 136 de puncte.

A fost a 59-a editie a acestei anchete din Polonia, la care au participat 27 de agentii de presa din toata Europa.

Anul trecut, laureatul PAP era tenismenul sarb Novak Djokovici.

9. Anita Wlodarczyk (Polonia/atletism) 42

10. Chris Froome (Marea Britanie/ciclism) 38 etc.

In istoria acestui premiu, doi romani au cucerit locul 1, Nadia Comaneci in 1976 si Gabi Szabo in 1999.

PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
Primar bătăuș, susținut în continuare de PNL după ce a fost filmat cum agresa un cetățean. ”A fost sub imperiul unei mari emoții” VIDEO
Cazul primarului din comuna Spermezeu, cercetat penal după ce a agresat fizic un cetăţean, în luna februarie, va fi discutat în forurile de conducere ale PNL Bistriţa-Năsăud, a declarat...
#Ronaldo castiga un mare premiu european, #Ronaldo castiga premiu agentie PAP, #Ronaldo cel mai bun sportiv european , #stiri Cristiano Ronaldo