UEFA a anuntat decizia luata in cazul lui Cristiano Ronaldo

Joi, 21 Martie 2019, ora 20:03

Vedeta echipei Juventus Torino, Cristiano Ronaldo, nu va fi suspendat de Comisia de disciplina a UEFA dupa gestul obscen facut la adresa suporterilor lui Atletico Madrid in meciul retur al optimilor Ligii Campionilor de saptamana trecuta.

Potrivit France Football, Comisa de disciplina a analizat joi cazul si a decis sa nu-l suspende pe atacantul portughez pentru partida tur cu Ajax Amsterdam, din sferturi, obligandu-l pe jucator doar la plata unei amenzi de 20.000 euro.

UEFA deschisese saptamana trecuta procedura disciplinara impotriva lui Cristiano Ronaldo pentru "conduita inadecvata", dupa ce fotbalistul lui Juventus a avut un gest obscen in timpul meciului cu Atletico Madrid.

Ronaldo, autorul unui hat-trick ce a adus calificarea lui Juventus in sferturile Ligii Campionilor (3-0), i-a raspuns antrenorului lui Atletico, Diego Simeone, cu un gest similar facut de acesta, cu mana la partile genitale, cu ocazia victoriei din tur (2-0) a echipei spaniole. Dupa penalty-ul care a adus calificarea, Ronaldo si-a pus mana in partile genitale si a mimat un act sexual. Gestul atacantului portughez a starnit amuzament pe retelele de socializare.

Simeone le-a cerut atunci scuze celor care s-au simtit jigniti de gestul sau. Tehnicianul a fost amendat de UEFA cu 20.000 de euro.

Sursa: AGERPRES