CSM Bucuresti s-a calificat in Final Four-ul Ligii Campionilor

Sambata, 15 Aprilie 2017, ora 19:21
30074 citiri

CSM Bucuresti s-a calificat, sambata seara, in Final Four-ul Ligii Campionilor la handbal feminin.

Dupa victoria de la Bucuresti, cu 30-25, campioana Romaniei s-a impus si in returul de la Budapesta, cu Ferencvaros, scor 27-26.

In fata a aproape 7 mii de suporteri unguri galagiosi, fetele pregatite de Per Johansson au fost stapane pe situatie si au obtinut o calificare fara niciun fel de emotie.

La pauza, unguroaicele au intrat cu un avans de un gol, scor 15-14, insa in partea secunda Isabelle Gullden si compania si-au surclasat adversarele, iar scorul a fost strans doar pentru ca fetele noastre s-au relaxat pe final.

Partida n-a fost insa lipsa de incidente, in timpul reprizei secunde fiind intrerupta timp de cateva minute, dupa ce suporterii maghiari au aruncat cu monezi si pahare de bere in directia portaritei Paula Ungureanu.

Incidente la meciul dintre Ferencvaros si CSM Bucuresti: Cu ce au aruncat fanii maghiari in Paula Ungureanu

Astfel, pentru al doilea an consecutiv, CSM Bucuresti merge in ceea ce reprezinta finala Ligii Campionilor la handbal feminin. Anul trecut, formatia sponsorizata de Primaria Capitalei s-a impus, dupa o finala cu Gyor.

Acest Final Four va avea loc in perioada 6-7 mai, la Budapesta. Se vor juca mai intai semifinalele, pe 6 mai, apoi cele doua finale (mare si mica) pe 7 mai.

Printre adversarele bucurestencelor va fi si viitoarea lor colega, Cristina Neagu, cu echipa ei, Buducnost.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, desfasurarea partidei dintre Ferencvaros si CSM Bucuresti, din returul sferturile de finala ale Ligii Campionilor la handbal feminin.

Desfasurarea intalnirii:

Ferencvaros - CSM Bucuresti 26-27

min.60 - Gol marcat de maghiare.

min.58 - Oana Manea marcheaza pentru 27-25 si CSM Bucuresti e la 3 minute distanta de o noua calificare in Final Four-ul Ligii Campionilor.

min.57 - Niombla rateaza de la 7 metri.

min.56 - Jelena Grubisic apara o lovitura de la 7 metri.

min.56 - Linnea Torstensson puncteaza pentru 26-25 si din acest moment unguroaicele au nevoie de o victoria la 6 goluri, pentru a se califica in Final Four. Putin probabil.

min.55 - Egaleaza unguroaicele cu 5 minute ramase pana la fina.

min.54 - Torstensson trimite o 'torpila' si facem 25-24.

min.53 - Gazdele raspund imediat, cu un gol printre picioarele Paulei Ungureanu.

min.53 - Niombla puncteaza pentru 24-23 in favoarea bucurestencelor.

min.52 - Trei goluri consecutive pentru Ferencvaros si scorul devine egal.

min.51 - Inca un gol pentru maghiare, care se apropie la doar un gol de CSM.

min.50 - Inscriu si unguroaicele.

min.49 - Bazaliu arunca direct in vinclu.

min.48 - Oana Manea puncteaza pentru 22-20 in favoarea echipei noastre.

min.47 - Ferencvaros inscrie de la 7 metri.

min.46 - Bazaliu marcheaza si avem doua goluri avans.

INFO: Jocul se reia dupa vreo 10 minute de pauza.

INFO: Suporterii maghiari arunca din tribune cu diverse obiecte, in directia Paulei Ungureanu.

INFO: Meciul e intrerupt de minute bune, dupa ce din tribune s-a aruncat ceva pe suprafata de joc.

min.44 - Unguroaicele rateaza de la 7 metri.

min.41 - Eliminare in tabara lui Ferencvaros.

min.41 - Gol marcat de CSM Bucuresti prin Nyomba.

min.40 - Gullden pierde mingea si gazdele egaleaza la 19.

min.39 - Mehmedovici e eliminata pentru doua minute.

min.38 - Inca un gol pentru Oana Manea.

min.37 - Cate un gol pentru ambele echipe si egalitatea se mentine. Pentru noi a punctat Mehmedovici.

min.35 - Gnonsiane Niombla inscrie de la 7 metri si egalam la 17.

min.34 - Saurina marcheaza pentru CSM, insa unguroaicele raspund imediat.

min.32 - Pentru unguroaice marcheaza din nou Jovanovic, ajunsa la al 6-lea gol.

min.31 - Oana Manea inscrie primul ei gol in aceasta partida.

A INCEPUT REPRIZE SECUNDA

--------------------------------------

PAUZA: Unguroaicele inscriu in ultimele secunde si intra in avantaj la pauza: 15-14.

min.29 - Gullden patrunde superb si egaleaza la 14.

min.26 - Gol superb in vinclu reusit de unguroaice.

min.26 - Niombla transforma de la 7 metri.

min.25 - Maghiarele puncteaza de la 7 metri si trec pentru prima oara in avantaj.

min.25 - Eliminare de doua minute in tabara noastra, Saurina e cea trimisa pe banca.

min.24 - Martin rateaza de la 7 metri.

min.24 - 12-12 dupa o aruncare buna a gazdelor.

min.23 - Martin marcheaza de la 7 metri.

min.22 - Time out cerut de CSM Bucuresti.

min.22 - Unguroaicele egaleaza pe contraatac.

min.21 - Isabelle Gullden rateaza prima lovitura de la 7 metri a CSM-ului.

min.20 - Gol si unguroaicele, iar scorul este 10-11, cand mai sunt 10 minute din prima repriza.

min.19 - Isabelle Gullden marcheaza golul 11 al lui CSM.

min.19 - Marcheaza si maghiarele si cer o eliminare in tabara noastra, dar arbitrii lasa jocul sa continue.

min.18 - Bazaliu arunca fantastic de la 10 metri.

min.17 - Ferencvaros se apropie la doar un gol.

min.15 - Puncteaza si unguroaicele, dar formatia noastra pare stapana pe situatie. Reamintim, CSM s-a impus la 5 goluri diferenta in tur.

min.14 - Antrenorul lui Ferencvaros cere time-out.

min.14 - Gol superb CSM, cu Martin la finalizare.

min.14 - Iulia Curea inscrie pe contraatac.

min.13 - Bradeanu marcheaza pentru 7-6 in favoarea bucurestencelor.

min.13 - Gol superb marcat de la 8 metri de unguroaice, in inferioritate.

min.12 - O prima eliminare de doua minte in tabara gazdelor.

min.11 - Unguroaicele marcheaza de la 7 metri si scorul devine 5-6.

min.9 - Ferencvaros reduce din handicap tot pe extrema stanga.

min.9 - Gol Martin si ne ducem la 3 goluri.

min.8 - Aceeasi Torstensson arunca in forta si inscrie din nou.

min.7 - Torstensson arunca frumos si marcheaza cel de-al doilea sau gol.

min.6 - Maghiarele marcheaza din extrema stanga, insa Carmen Martin reface imediat egalitatea pe tabela.

min.5 - Unguroaicele raspund si scorul 2-2.

min.4 - CSM incepe bine partida si are 2-1 dupa patru minute. Torstensson si Gullden au marcat golurile noastre.

INFO: 5.500 de spectatori sunt prezenti in sala din Budapesta, iar atmosfera e de-a dreptul incendiara.

ora 17:46 - A INCEPUT PARTIDA

INFO: Partida se joaca la Budapesta si poate fi vizionata in direct la TV pe Digi Sport si Dolce Sport.

INFO: In tur, la Bucuresti, CSM Bucuresti s-a impus cu 30-25.

Meci de foc pentru CSM Bucuresti

ECHIPELE:

FERENCVAROS: Aniko Kovacsics, Nerea Pena, Viktoria Lukacs, Szandra Szollosi, Adrienn Szarka, Zita Szucsanski, Klara Szekeres, Melinda Szikora, Rea Mezsaros, Blanka Biro, Danick Snelder, Orsolya Monori, Dorottya Faluvegi, Marija Jovanovic, Dora Hornyak.

Antrenor: Gabor Elek.

CSM BUCURESTI: Jelena Grubisic, Alina Iordache, Paula Ungureanu, Isabelle Gullden, Carmen Martin, Majda Mehmedovic, Bianca Bazaliu, Camille Ayglon Saurina, Aurelia Bradeanu, Oana Manea, Gnonsiane Niombla, Iulia Curea, Elena Dache, Linnea Torstensson, Anastasiya Lobach, Simone Bohme.

Antrenor: Per Johansson.

Vot interzis la locale pentru unii alegători cu domiciliul în străinătate. Decizia aparține Biroului Electoral Central
Alegătorii cu domiciliul în străinătate, care şi-au stabilit reşedinţa în ţară, începând cu data de 11 aprilie 2024, nu vor putea vota la alegerile pentru autorităţile administraţiei...
AUR se plânge că George Simion nu are acces la comisia de control a SRI. "PNL-PSD continuă acapararea statului român"
Deputata AUR Gianina Şerban acuză că, de patru luni, Birourile permanente reunite al Camerei şi Senatului refuză, fără nicio justificare, să numească un membru al partidului în comisia...
#LIVE Ferencvaros CSM Bucuresti, #CSM Bucuresti Liga Campionilor , #Liga Campionilor