CSM Bucuresti si-a aflat adversarele din Final Four-ul Ligii Campionilor

de Marius Doroftei, Editor Ziare.com
Duminica, 16 Aprilie 2017, ora 08:26

"Tigroaicele" de la CSM Bucuresti isi cunosc adversarele din faza finala a Ligii Campionilor la handbal feminin, Final Four.

Acestea sunt Buducnost, echipa la care evolueaza Cristina Neagu, Vardar si Gyor.

Formatia din Macedonia a trecut in sferturile de finala de danezele de la FC Midtjylland, pe care le-au invins in ambele partide.

Dupa o victorie la doua goluri diferenta in deplasare, scor 28-26, Vardar a trecut si pe teren propriu de FCM cu 26-24, insa a avut ceva emotii in debutul reprizei secunde, atunci cand nordicele conduceau pe tabela cu un avantaj de trei goluri.

Pentru echipa din Macedonia este a patra calificare consecutiva in Final Four-ul Ligii Campionilor.

Citeste aici cum s-a calificat CSM Bucuresti in Final Four

Buducnost, echipa Cristinei Neagu, nu a avut niciun fel de emotie in sferturi, cu Larvik.

O victorie consistenta in partida tur, la 14 goluri diferenta, a facut ca mansa secunda sa fie o simpla formalitate pentru clubul din Muntenegru, care chiar si asa a mai invins o data echipa norvegiana, de aceasta data la "numai" cinci goluri diferenta, scor 35-30.

Unguroaicele de la Gyor au devenit a patra echipa calificata in faza finala a Ligii Campionilor dupa o victorie categorica in returul de acasa cu Metz Handball, scor 28-22.

In tur, frantuzoaicele s-au impus cu un surprinzator 32-31, insa nu au putut tine ritmul in mansa secunda.

Final Four-ul Ligii Campionilor la handbal feminin va avea loc in perioada 6-7 mai, in Budapesta, in prima zi urmand a se disputa semifinalele, iar in cea de-a doua finalele.

CSM Bucuresti este detinatoarea trofeului Ligii Campionilor.