CSM Bucuresti, inca o mare victorie in Liga Campionilor la handbal feminin

de Dan Alexandru
Duminica, 04 Februarie 2018, ora 17:40

CSM Bucuresti a castigat inca un meci in grupele principale ale Champions League, in fata danezelor de la FC Midtjylland, un meci disputat in deplasare, cu sustinerea a peste 400 de romani.

Scorul a fost 31-26 pentru fetele noastre, care raman lidere in grupa principala 1, cu 10 puncte dupa 5 victorii obtinute si doar un singur esec.

Pe locul 2 se afla rusoaicele de la Rostov pe Don cu 8 puncte, urmate de maghiarele de la Gyor, pe care romancele le-au invins recent la Bucuresti.

Romancele au condus la pauza cu 16-13, dar dupa reluare au avut putin de suferit, danezele ajungand la un moment dat sa preia conducerea pe tabela cu 23-22.

Sase goluri la rand au marcat de atunci romancele, iar portarul croat Jelena Grubisici a avut si ea un aport important la aceasta mare victorie. Cristina Neagu a fost de departe MVP-ul jocului, cu 10 goluri marcate!

Urmatorul meci va avea loc pe teren propriu chiar cu locul 2 in grupa, Rostov pe Don, duminica pe 11 februarie.

Mai trebuie adaugat faptul ca fosta campioana a Europei e prima calificata matematic in sferturile Champions League. E al treilea an la rand cand CSM ajunge in sferturile Ligii Campionilor la handbal feminin.