CSM Bucuresti incepe cu dreptul noul sezon, cucerind Supercupa Romaniei

Duminica, 03 Septembrie 2017, ora 22:04
3300 citiri

CSM Bucuresti a castigat Supercupa Romaniei la handbal feminin, duminica seara, dupa ce a surclasat-o pe SCM Craiova cu scorul de 33-19 (16-11), in Sala Polivalenta ''Ioan Kunst-Ghermanescu'' din Capitala.

Primul sfert de ora al partidei a fost echilibrat, egalitatea consemnandu-se ultima oara in min. 17, 8-8. CSM Bucuresti, detinatoarea titlului si a Cupei Romaniei, s-a desprins apoi la 11-8 (20), iar la pauza scorul a fost de 16-11.

Soarta partidei s-a decis in debutul reprizei secunde, in care CSMB a marcat de noua ori la rand, iar SCM Craiova deloc, astfel ca scorul a ajuns la 25-11, formatia din Banie ajungand la mai bine de 12 minute consecutive fara gol.

Diferenta maxima a fost de 16 goluri, 28-12, 29-13, iar in cele din urma CSM Bucuresti s-a impus cu 33-19.

Suedeza Isabelle Gullden (CSM Bucuresti) a fost desemnata cea mai buna jucatoare a Supercupei, iar Jelena Grubisic (CSM Bucuresti) a fost aleasa cel mai bun portar.

Pentru invingatoare au marcat Nathalie Hagman (5), Majda Mehmedovic (5), Cristina Neagu (4), Marit Frafjord (4), Isabelle Gullden (3), Line Jorgensen (3), Bianca Bazaliu (3), Amanda Kurtovic (2), Aneta Udristioiu (2), Camille Ayglon Saurina (1), Gnonsiane Niombla (1).

Golurile echipei craiovene, finalista Cupei Romaniei in sezonul trecut, au fost inscrise de Andreea Pricopi (7), Cristina Zamfir Florianu (3), Jelena Trifunovic (2), Patricia Vizitiu (2), Nicoleta Tudor (2), Ana Maria Ticu (2), Bobana Klikovac (1).

Justificarea la care nimeni nu se aștepta: ”Desemnarea lui Cîrstoiu, legată de tendința de a visa”
Senatorul PSD Vasile Dîncu a declarat că renunţarea la varianta unui candidat comun PSD-PNL la Primăria Capitalei şi susţinerea unui candidat propriu denotă ”mai multă flexibilitate”....
Gabriela Firea a intrat în campanie electorală încă din prima zi de la nominalizare: „Acum avem o şansă în plus. Votul trebuie să fie util”
Preşedintele PSD Bucureşti, Gabriela Firea, proaspăt desemnată candidatul social-democraților la Primăria Capitalei, și-a început deja discursurile de candidat, marți, 23 aprilie, la nici...
#CSM Bucuresti bate Craiova Supercupa, #CSM Bucuresti ia Supercupa Romaniei, #CSM Bucuresti cronica meci Craiova , #stiri CSM Bucuresti