Belgia zdrobeste Tunisia in cel mai frumos meci de la Mondiale

Sambata, 23 Iunie 2018, ora 16:56
10319 citiri

Belgia a oferit o adevrata lectie de fotbal, sambata, in fata reprezentativei Tunisiei.

Europenii s-au impus cu un categoric 5-2 la capatul celui mai spectaculos meci de la Mondialul rusesc.

Intalnirea disputata la Moscova a inceput perfect pentru microbisti, Eden Hazard marcand dintr-un penalti obtinut tot de el.

Zece minute mai tarziu, Romelu Lukaku a dus scorul la 2-0 din pasa lui Mertens, insa imediat tunisienii au reusit sa reduca din diferenta dupa golul lui Bronn.

A urmat o perioada neagra pentru selectionerul africanilor, doi jucatori accidentandu-se si fiind inlocuiti inca din prima repriza, Lukaku marcand golul trei in prelungirile reprizei, dupa o gafa mare a aparatorilor tunisieni.

Partea secunda a fost la fel de spectaculoasa, Hazard reusind "dubla" inainte de recitalul lui Batshuay. Atacantul imprumutat de Chelsea la Dortmund a ratat trei ocazii uriase pentru ca apoi sa inscrie din centrarea lui Tielemans.

Tunisienii, care au evoluat destul de deschis in aceasta disputa, au "inchis tabela" la ultima faza a partidei.

Belgia reuseste sa obtina calificarea in optimile de finala dupa numai doua meciuri, in timp ce Tunisia isi face bagajele si se pregateste de plecarea acasa.

Desfasurarea meciului:

Min.90+4 Finalul partidei!

Min.90+3 GOOOOL Tunisia! Khazri inscrie!

Min.89 GOOOOOOL Belgia! Batshuayi inscrie in sfarsit din centrarea lui Tielemans

Min.81 Batshuayi suteaza in Mustapha din 8 metri! Ce ocazie!

Min.80 BARA Belgia! Carrasco suteaza bine, portarul Mustapha respinge in fata, de unde Batshuayi suteaza puternic in transversala!

Min.76 Ce ocazie! Batshuayi este aproape de gol, insa Meriah respinge de pe linia portii!

Min.68 Mustapha retine bine din fata lui Mertens!

Min.62 Carrasco suteaza la o palma de vinclu!

Min.61 Centrare pe jos in careul mic belgian, doi tunisieni trec pe langa gol!

Min.57 Belgienii incep sa tina de minge, in timp ce tunisienii se chinuie sa puna probleme in atac.

Min.52 GOOOOOL Belgia! Hazard tasneste dintre doi adversari si inscrie al doilea sau gol de astazi!

Min.50 Debut de repriza mai calm, cu Tunisia incercand sa atace curajos o Belgie in zi buna.

Min.46 Incepe repriza secunda.

____________________

Min.45+3 Finalul primei reprize!

Min.45+3 GOOOOL Belgia! Lukaku pleaca de la limita offside-ului si inscrie!

Min.45+2 Ce ocazie! De Bruyne paseaza in fata portii pentru Lukaku, insa atacantul nu reuseste sa "intepe" balonul pentru 1-0.

Min.40 Inca o accidentare serioasa la tunisieni, Ben Youssef parasind terenul si fiind inlocuit.

Min.33 Sut puternic al lui Sassi, Courtois retine in doi timpi.

Min.31 Sut pe langa poarta al lui Sassi.

Min.28 Inca o sansa pentru belgieni, dar Lukaku isi prelungeste prea mult balonul si faza se stinge.

Min.25 Marcatorul Tunisiei, Bronn, se accidenteaza cu mingea si este inlocuit.

Min.20 Inca o sansa buna pentru belgieni.

Min.18 GOOOOL Tunisia! Bronn reduce din diferenta cu o lovitura de cap!

Min.16 GOOOOL Belgia! Lukaku inscrie din pasa lui Mertens!

Min.13 Hazard este din nou aproape de gol.

Min.10 Africanii ies la atac dupa ce au primit gol, insa nu ameninta inca serios poarta lui Courtois.

Min.6 GOOOOL Belgia! Hazard inscrie simplu de la 11 metri!

Min.5 Penalti pentru Belgia! Hazard e faultat in careu si arbitrul arata punctul cu var.

Min.3 Lukaku isi face simtita prezenta in apropierea portii adverse, Mustapha iesind dintre buturi si blocand foarte bine.

Min.1 Incepe partida!

ECHIPELE DE START

Belgia: Courtois - Alderweireld, Boyata, Vertonghen - Meunier, De Bruyne, Witsel, Carrasco - Hazard, Lukaku, Mertens

Rezerve: Mignolet, Casteels, Batshuayi, Chadli, Dembele, Dendoncker, Fellaini, T. Hazard, Januzaj, Kompany, Tielemans, Vermaelen

Antrenor: Roberto Martinez

Tunisia: Mustapha - Bronn, Ben Youssef, Meriah, Maaloul, Khaoui, Skhiri, Sassi - Ben Youssef, Khazri, Badri

Rezerve: Mathlouthi, Bedoui, Benalouane, Ben Amor, Chaalali, Haddadi, Khalifa, Khali, Nagguez, Sliti, Srarfi

Antrenor: Nabil Maaloul

Belgia a trecut in prima etapa de Panama, in timp ce Tunisia a fost invinsa in extremis de Anglia.

Ciolacu susține că nu există riscul ruperii coaliției: ”Ce voiaţi? Să stau la televizor să spun: "m-am gândit eu că e mai bun Piedone"?”
Marcel Ciolacu nu crede că decizia privind candidaturile separate la Primăria generală a Capitalei va afecta în vreun fel coaliția formată din PSD şi PNL. El susţine că membrii alianţei...
#Belgia Tunisia Cupa Mondiala, #Cupa Mondiala meciuri program, #Cupa Mondiala meciuri rezultate , #meciuri